Adet düzensizliği nedir? Neden oluşur? Tedavisi için neler yapılmalıdır?

Kişinin normal döngüsünden daha erken ya da daha geç adet olma durumuna adet düzensizliği denir. Peki sebepleri nelerdir?

Adet, kadınların menapoz dönemine kadar yaşadıkları, normal koşullar altında 28 günde bir periyodik olarak oluşan ve yaklaşık olarak 3 ile 7 gün arasında süren düzenli kanamalardır. Sağlıklı bayanlarda bu durum periyodik olarak tekrar eder. Ancak bazı kadınlar, olumsuz şartlar altında 28 günde bir olması gereken adet kanaması 30 gün, 35 günde bir oluşabilir ve bu durum adet düzensizliğine neden olur. Bu duruma adet düzensizliği denilmektedir. Adet düzensizliği, riskli bir sağlık sorunu, bir hastalık, stres veya benzer sebeplerden oluşabileceği gibi kendiliğinden de oluşabilir. adet düzensizliği oluşması durumunda, kişide çok riskli bir sağlık sorunu var anlamına gelmez. Ancak her ihtimali göz önünde bulundurarak kişi uzmanlara başvurmaları veya bir sonraki ay adet gününü hesaplayarak tekrar edip etmeyeceğini beklemelidir. Tekrarladığı durumda ise kişi hemen kadın hastalıkları uzmanına başvurmalıdır.

Kişinin normal döngüsünden daha erken ya da daha geç adet olma durumuna adet düzensizliği denir. Peki sebepleri nelerdir?Adet düzensizliği sebepleri nelerdir?

 • Aşırı kilolu bayanların vücut metabolizmalarından kaynaklı olarak oluşabilir.
 • Yüksek stres, kaygı, endişe nedeniyle antidepresan ilaçları kullanılması sonucu oluşabilir.
 • Tüp bebek, doğum kontrolü için rahim içine tıbbi müdahale edilmesi ile oluşabilir.
 • Rahim kanseri, rahim ağzı hastalıkları gibi rahatsızlıkların bulunması nedeniyle rahim düzeninin bozulması,
 • Hamilelik, gebelik süresince vücutta meydana gelen hormonal değişimler, tüp bebek yöntemi için hormonal destek alınması gibi durumların oluşması ile adet düzensizliği oluşabilir.
 • Mevsimsel geçişlerin insan vücudu üzerinde meydana getirdiği ruhsal değişimler veya ruhsal çöküntüler sebebiyle oluşabilir.
 • Kadın hastalıklarına bağlı olarak metabolizmanın etkilenmesi sonucu oluşabilir.
 • Yenilen yiyeceklerin vücut enzimlerinin fazla salgılanması ve bu durumun uzun süre devam etmesi sonucu oluşabilir.
 • Alkol ve sigara kullanımı ve uyuşturucu kullanımı gibi sebepler vücut metabolizmasını ve hormon düzensizliğine sebep olduğu için adet düzensizliği gerçekleşebilir.

Kişinin normal döngüsünden daha erken ya da daha geç adet olma durumuna adet düzensizliği denir. Peki sebepleri nelerdir?Tedavisi için neler yapılmalıdır ?

Adet düzensizliği yıl içerisinde bir kez oluştuğunda pek fazla önemsenmez anca yıl içerisinde bu durum 2, 3, 4 kez tekrarladığında mutlaka bir kadın doğum uzmanı veya kadın hastalıkları uzmanlarına başvurulmalıdır. Adet düzensizliği tedavisi için:

 • Yediğimiz yiyeceklerin sağlıklı olmasına, kimyasal içeriklere sahip, hormonlu yiyeceklerin yenilmemesine özen gösterilmelidir.
 • Adet düzensizliği durumunda kadın hastalıkları uzmanı tarafından hormon testi yaptırılmalı ve hormon testi sonucuna göre hormon desteği alınarak metabolizmanın sağlıklı işleyişine kavuşması sağlanmalıdır.
 • Bayanların içinde bulundukları ruhsal durum, psikoloji rahatsızlıklar için uzmanlardan ve psikiyatristlerden yardım alınmalı ve sağlıklı bir ruh haline kavuşabilmek adına gerekirse h-kliniğe yatırılmalıdır. Kimyasal veya tıbbi ilaç kullanımı durdurulmalıdır.
 • Sağlıklı bir cinsel hayat için korunma yöntemleri uygulanmalı ve oluşacak rahim hastalıklarının önüne geçilmelidir.
 • Sigara, alkol, uyuşturucu, kimyasal ilaçlardan uzak durulmalı ve sağlıklı yaşam için düzenli olarak egzersiz ve yürüyüşler yapılmalıdır.
 • Hanımların hormonal olarak düzenli bir metabolizmaya sahip olmaları için doktorlar tarafından önerilen ve C, D vitamini bakımından zengin, antioksidan içeriği bakımından yüksek mevsim meyveleri yenilmelidir.
 • Vücut direnci için gerekli omega 3 ve diğer minareller dışarıdan hazır alınmamalı ve bu minarelleri içeren doğal besinler tüketilerek doğal yollardan tedarik edilmelidir.
 • Adet düzensizliği oluşması durumunda korkmamalı ve doktora başvurarak yardım almalısınız. Bu gibi durumlarda olumsuz düşünerek psikolojik olarak kendinizi kötü hissetmeniz adetinizin gecikme süresini uzatmaktan başka bir duruma yol açmayacaktır. Bu nedenle sağlıklı bir birey olarak dikkat etmeli ve adet günlerinizi hesaplayarak dikkatli beslenmelisiniz.
Adet düzensizliği nedir? Neden oluşur? Tedavisi için neler yapılmalıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın