Akne ve sivilce lekeleri nasıl geçer?

Çoğu insan vücudunda oluşan akne ve sivilce hem sağlık açısından hem de görünüş açısından rahatsızdır. İşte o yöntemler…

Akne, gerek sağlık gerekse görünüm bakımından kötü bir durumdur. Akne kalıntıları olan sivilceler de insanların hiç hoşuna gitmemekte ve hem zararlı hem de kötü bir görünüm sağlamaktadır. Akne ve sivilce lerden kolayca kurtulmanın birçok yöntemi bulunmakta. Peki akneleri ortadan kaldırmanın yöntemleri nelerdir?

Akne ve sivilce için limon suyu

Limon suyu, içerdiği vitamin ve minneraller sayesinde vücut yüzeyindeki akne ve sivilce lekelerini kolayca atabilen bir cilt beyazlatıcıdır. Bir bez parçasına yada pamuğa birkaç damla limon suyu ve birkaç damla su damlatarak sivilce ve akne kalıntılarının bulunduğu yere güzelce masaj yaparak ovalayın. Yaklaşık 30 dakika sonra yüzünü yıkayıp durulayabilirsiniz. Bu işlemi aksatmadan düzenli olarak uyguladığınızda sivilce ve aknelerden eser kalmayacak.

Limonun ph derecesi 2, insan cildinizin ise 4 ile 7.2 arasıdır. Limonu uzun süre cildinize temas ettirmek, cildinizi aşındırmaya ve hasar bırakmaya başlar. Bu işlem sırasında limon suyu cildinizi kurutacağı için işlemden sonra nemlendirici kullanabilirsiniz.

Akne ve sivilce için karbonat

Karbonat, limon suyu kadar etkili olmamakla beraber cildi ölü hücrelerden arındırdığı için sivilce ve akne lekelerini hafifletebilir. Küçük bir kaseye 1 tatlı kaşığı karbonat ve 2 tatlı kaşığı ılık suyu alın ve karıştırarak cıvık bir kıvam elde edin. Bu karışımı 5 dakika boyunca masaj yaparak aknelerin olduğu bölgeye yavaşça yedirin. İşlemden 30 dakika sonra su ile yıkayarak durulayabilirsiniz.

Bu karışımı direk sivilcelere sürmek yanlış bir işlemdir. Karbonatın ph derecesi 7’nin üzerindedir ve bu insan cildi için yüksek bir derecedir. Karbonatı doğrudan sivilcelerin üzerine sürmek, iltihabın yayılmasına sebep olabilir.

Akne ve sivilce lekeleri nasıl geçer?

Elma sirkesi

Elma sirkesi, cildin ph derecesini dengeler ve sivilce lekeleri de dahil olmak üzere vücuttaki çeşitli lekeleri temizlemekte önemli rol oynar. Bir kasenin içinde 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı suyu karıştırarak cildinize uygulayın.

Elma sirkesini tek başına kullanmanız, cildinizde kızarıklıklar oluşmasına yol açar. Bu yüzden karışımı yaparken su kullanarak, sirkeyi seyreltmelisiniz.

Sandal ağacı macunu

Sandal ağacı içerdiği toz sayesinde cilt lekelerini önleyen şifalı bir bitki türüdür. Bir kasenin içerisine 2 yemek kaşığı sandal ağacı tozu, aynı miktarda gül suyu ve keçi sütünü karıştırarak macun haline getirin. Sivilce ve aknelerin olduğu bölgeye masaj yaparak sürün ve yaklaşık 1 saat bekleyin. Bu yöntemi akne izleriniz geçene kadar hergün düzenli olarak uygulamanızda fayda vardır.

Sandal ağacı tozunu aktarlarda ve çeşitli baharat dükkanlarında kolayca bulabilirsiniz. Birçok süpermarket de sandal ağacı tozunu satmaktadır.

Akne ve sivilce lekeleri nasıl geçer?

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın