Sponsorlu Bağlantılar

Anksiyete nedir? Nasıl tedavi edilir?

Anksiyete, şiddetli olan bir panik ve korku duygusu hissine denir. Toplumun çoğunluğu yaşadığı önemli olaylar öncesinde bunları yaşayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Anksiyete, psikolojik bir rahatsızlıktır, duygusal ve düşünsel çıkmaz içine giren, karamsar olmaya başlayan, hayattan hiçbir umudu kalmamış olan insanlarda ortaya çıkar. İnsanların bedensel ve ruhsal bütünlüğünü bozan her şey bir hastalığı davet eder. Biyolojik vücut, aşırı psikolojik baskıya karşı cevap verir, ve kişi kendini yoğun bitkin, isteksiz, motivasyonsuz boşlukta hisseder. Yine biyolojik olarak avuç içi terleme, hızlı nefes alıp verme, gerilme bunun sonuçlarıdır. Endişe; insan sağlığını uzun süreçte bozar.

Endişe Anksiyeteye yol açar

Endişe depresyonanksiyete ve panik atak gibi istenmeyen durumlara yol açabilir. Endişe, bir akrebin bile kendi kendini sokmasına ve intihar etmesine neden olabilir. Kişinin, endişe ve yoğun kaygı ile mücadele edebilmesi için bazı tedbirleri alması gerekir. Sizi endişelendiren bir olay olduğunda, direkt olarak nefesinize odaklanın ve 5 defa derin nefes alın. Bu kalp hızınızı yavaşlatacaktır. Kalp hızı yavaşlayınca endişeler de biraz dinecektir. Rahatlatıcı bitkisel çaylar da endişe düzeyini azaltabilir.

Mekan değiştirmek, yürüyüşe çıkmak, yalnız kalmak ya da tabiata göre, sosyalleşmek endişeleri giderebilir. Tabiata göreden kasıt şudur; bazı insanlar yalnız kaldıklarında sakinleşirler, bazıları ise sosyalleşerek sakinleşirler. Uzun vadede endişe ve onun sonucu olan Anksiyete ile baş etmek için, küçük yan önlemler alabilirsiniz. Mesela yoga yaparsanız, fiziksel olarak ve ruhsal olarak belli bir iyileşme sağlayabilirsiniz.  Zaman kavramı, en acı olayları bile kapatmaya güç yetirir. Bazı şeyleri zamana bırakmak gerekir. Endişelerinizin giderilmesi için düşünme şeklinizi ve stratejinizi de değiştirmeniz gerekir. Olaylar, hayal ettiğiniz kadar kötü olmayabilir. Her olayın öğretici bir fonksiyonu vardır. Başka açılardan düşünme becerisi kazanmak için bir psiko-terapist ile görüşebilirsiniz. Endişeyi tetikleyen, vücuda zararlı sigara ve alkol ve uyuşturucu gibi maddeler her şeyi daha kötü hale getirir. Bunlardan uzak durmak gerekir.

Anksiyete Tetikleyici Unsurlar

 • Aşırı stresli iş
 • Genetik sebepler
 • İlaç yan etkileri
 • Travma
 • Kronik ve ciddi hastalıklar ( kalp, diyabet, kanser vs…)
 • Geçmeyen kronik ağrılar
 • Depresyon
 • Ekonomik yoksunluk
 • Psikolojik bunalımlar

Başlıca Anksiyete tetikleyici unsurlarıdır.

Anksiyete Nasıl Tedavi Edilir.

Destekleyici bitkisel çaylar alarak ve iyi beslenerek bir nebze seviyeyi azaltabilirsiniz ancak kesin çözüm bu değildir. Uzmanlar, limon otu, omega -3 yağlarını, yeşil çayı, bitter çikolatayı öneriyorlar ama iyi beslenmek de başlı başına yeterli değildir.

Anksiyete Nasıl Tedavi Edilir.
Anksiyete Nasıl Tedavi Edilir.

Biraz Daha Derine İnmek Gerek

Kişinin, bu dünyada tamamen yalnız olduğunu, yalnız geldiğini ve yalnız gideceğini kabullenmesi gerekiyor. Kişinin, dünyada olup biten her şeyin geçici olduğunu kesin olarak kendi kendine ( dışarıdan nasihatle değil) öğrenmesi ve idrak etmesi gerekiyor. Başa gelen kaygı verici olaylarda, kişi kendisine pay çıkarmalı, sağı solu suçlamamalıdır. Herkes kendi hayatında baş rol oynar. Bazıları bu rolü kabul etmez veya taşıyamadığında, başkaları onların yerine baş rol oynar. Baş rol mutlaka oynanacaktır. Kişinin seçim yapması gereklidir. Dizginleri ele alıp, kendi hayat yolunda ilerlerken, nasıl bir rota izleyeceğini de belirlemesi kişinin sorumluluğundadır. Eğer insan bu kararlılıkla ilerlerse yaptığı hatalardan daha az acı duyar ve suçu başkalarına atmaktan vaz geçer. Anksiyete, endişe kaygı en iyi böyle tedavi edilir. İlaçlar, beslenme tarzı ve çaylar ikinci hatta üçüncü sıradadır. Özetlersek;

 • Kişi kaygılara kendisinin yol açtığını bilmelidir.
 • Kişi sorumluluk almalıdır
 • Hayatı karalamak, olayları yargılamak yerine kendinde kusur bulmalıdır.
 • Kişi hayatı kabul etmelidir.
 • Kişi güçlü bir empati yeteneği geliştirmelidir.
 • Daima gelip geçici olana sırtını yaslamamalıdır. Hayatta gelip geçici olmayan şeyler önemlidir. Diğerlerini ikinci plana atabilir.

Dünya bir okyanusa benzetildiğinde ve  her insanın bir kayığı olduğu düşünüldüğünde, her bir insan, bu okyanusta iyi-kötü şartlarda kendi kayığını doğru yoldan götürmeye çalışmalıdır. İlerlerken, güzel güneşli günler olduğu gibi karanlık sisli fırtınalı günler de vardır.  Rüzgarın insafına bırakılan her kayık, hedefi ve amacı olmadan savrularak yol alır. Anksiyete kaygı endişe korku gibi kavramlar işte bu fırtınalardır, insanın özüne ait olan kavramlar değil, yapay ve geçici kavramlardır. Bunlara ilişkin, inişli çıkışlı mutluluklar da geçicidir, hepsi sonradan edinilir ve kaybedilir. Onların bir gerçekliği yoktur çünkü geçiciler.

O yüzden Anksiyete, kişinin aklını başına alıp, sorumluluktan kaçmayıp hayattaki geçici rolünün hakkını verip, zamanını dolu dolu işleyip sonunda bu oyunu bitirmesi ile yok edilebilir. Ünlü filozof Osho’nun bir hikayesi ile konuyu bitirelim: Boş kayık, salına salına gelip sizin içinde bulunduğunuz kayığa çarptığında, o kayığa kızmazsınız. Bunun nedeni, o kayıkta hiç kimsenin olmamasıdır. Ama içinde biri varken size çarparsa, kavga çıkarırsınız. Çünkü o kayıktakinin, belli bir irade ve yeteneğe sahip olması gerektiğini ve size çarpmaması gerektiğini bilirsiniz. Hata yapmasına tahammül göstermeyebilirsiniz. O kişiden beklediğiniz şey, farkındalık, dikkat ve sorumluluktur.

Anksiyete, şiddetli olan bir panik ve korku duygusu hissine denir. Toplumun çoğunluğu yaşadığı önemli olaylar öncesinde bunları yaşayabilir. #Panik #Anksiyete #AnksiyeteBelirtileri #Sağlık #AnksiyeteTedaviYolları

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın