Anne karnında hastalık tanısı mümkün

Anne karnında hastalık tespit etmek son zamanlarda teknolojinin de gelişmesi ile birlikte mümkün hale geldi. Her ebeveyn çocuklarını sağlıkla kucağına almak istemektedir. Dolayısıyla anne karnında hastalıklar tespit edildiği zaman önceden müdahale edilebilir ve çözüm bulunabilmektedir.

Hangi hastalıklar anne karnında tespit ediliyor?

Anne karnında bebeğin böbreklerin de sorun olup olmadığını tespit edilmektedir. Genellikle böbrekler de sorun çıkmasına karşılık hayati tehlikesi azdır. Tedavisi de mümkündür. Böbrekler dışında bebeğin akciğerlerin de sıkıntı olup olmadığına da bakılmaktadır. Akciğer de solunum sorunu, akciğer kistleri, akciğer eksikliği gibi tanılara ulaşılmaktadır. Akciğer de oluşan sorunlar anne karnında müdahale edilmemektedir. Doğumdan sonra tedavi gerçekleştirilir. Kalp hastalıklarına da tanı koymak mümkündür.

En sık karşımıza çıkan bebek kalp rahatsızlıkları, mor bebek hastalığı, kalp de deliklerin olmasıdır. İç organların dışında fiziksel görünüşe bağlı olan hastalıklar da gebelik döneminde tespit edilmektedir. Bunlardan biri de tavşan dudak diye adlandırdığımız çok nadir görülen bir hastalıktır. Yarık dudak ya da damak anlamına gelmektedir. Bu hastalığın tam olarak nedeni bilinmemektedir. Annenin gebeyken aldığı ilaçlar, radyasyon, akraba evliliklerinden kaynaklı sebep olabilmektedir. Yarık dudak da ise bebek doğduktan sonra hemen yapılmakta, yarık damak da ise bebek yaşını doldurunca dikilmektedir.

Fiziksel hastalıklardan bir diğeri ise cücelik ve çarpık ayaktır. Bebeğin ayak el parmaklarında eksiklik ya da fazlalık, el ya da ayakların birleşik olması gibi sorunlar görülmektedir. Doğumdan sonra küçük operasyonlarla çözülmektedir. Bir hastalık değil, genetik farklılık olarak ifade edilen kromozom sayısı fazla olan down sendromlu bebekleri de gebelikte tespit edilmektedir.

Genetik hastalıkların tespit edilmesi mümkün müdür?
Genetik hastalıkların tespit edilmesi mümkün müdür?

Genetik hastalıkların tespit edilmesi mümkün müdür?

Anne karnında genetik hastalıkları tespit etmek de mümkündür. Genetik hastalıkları tespit edebilmek için annenin kolundan kan alınmaktadır. Bebeğe hiçbir müdahale edilmeme bağlamında bebeğe zarar verme riskini de düşürmektedir. Ayrıca hastalıkların tespit ederken, bebeğe zarar verme riski düşüncesi ile de düşük yapma oranları artmaktadır. Fakat ebeveynler başından sonuna kadar bebeklerinin sağlıklı olduğunu bilmek istedikleri için, testlerden geçmeyi kabul etmektedirler. Böylelikle dünyaya daha sağlıklı bebekler getirilmektedir.

Anne karnında hastalık tanısı mümkün

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın