Sponsorlu Bağlantılar

Anne ve Bebek Arasındaki Duygusal Bağın Nedenleri?

Bir kadın anneliğe bakış açısı ne olursa olsun çocuk sahibi olmaya karar vermesinin ardından aldığı hamilelik haberiyle beraber artık bir annedir. Kendisini henüz karnında olan, hiç görmediği bir bebeğin annesi olarak hissetmeye başlar. Bebeğin rahimde büyümeye başlaması ve hareketlenmesi ile anne arasındaki bağ daha da artar.

Sponsorlu Bağlantılar

Anne ve Bebek Arasındaki Duygusal Bağın Nedenleri?

Bebeklerin, anne karnında işitme organları gelişir gelişmez annesinin sesini duymaya ve onu diğer seslerden ayırt etmeye başlar. Doğumun gerçekleşmesinin ardından bebek, anne ile temas etmesi ve sesini duymasının ardından ağlamayı kesip sakinleştiği görülür.

Annelerinin kokusu da bebekler için doğumdan sonra annesini ayırt edici bir özelliktir. Hatta yapılan bazı araştırmalar sonucu annesinin sütünün kokusunun bebek üstünde sakinleştirici etkisi olduğu ortaya konmuştur.

Anne ve Bebek Arasındaki Duygusal Bağ

Bebekler dünyaya sevgi kanalları açık bir şekilde dünyaya gelirler. Güven bağı kurmak isterler. Anneleri ile fiziksel bağı doğumla koptuğu an duygusal olarak bağlanırlar. Bebekler için duygusal bağlılık doğuştan getirdikleri bir ihtiyaçtır.

Dünya üzerinde yaşayan canlılardan sadece insan, bebeği ile bağ kurma ihtiyacı içinde olmaz. Memeli hayvanların tamamı, yavruları ile bir duygusal bağ kurarlar ve onlar doğada kendilerini idam ettirinceye kadar da bu bağı koparmaz. İnsan yavrusu yani bebekler dünyaya geldiklerinde kas yapıları yetişkinlere oranla gelişmediği için ve öz bakım becerilerini henüz kazanmadıkları için hayatta kalmak adına annelerine bağımlıdırlar.

Yani anne ve bebek arasındaki bağın esas nedeni, bir çeşit hayatta kalma şeklidir. Eğer anne, bebeğini karnında hissetmeye başlar başlamaz bebeğine bağlanmazsa ve doğumun ardından onun hayatta kalması için ihtiyaçlarını gidermezse bebek hayatta kalamaz.

Anne ve Bebek Arasında Bağlanma Sorunu

Doğuştan geldiği kabul edilen anne ve çocuk arasındaki duygusal bağ, herkeste aynı şekilde olmaz. Çocuklarda 0-3 yaş arası anne ve çocuk bağlanmasının sağlanması gerektiği bir durumdur. Bağlanma ve bağ öğesi doğuştan gelse de bu ilişkinin devamı için annenin yapması gerekenler vardır.

Yeni doğan bir çocuk emzirme alt değiştirme ve uyuma eylemleri arasında bir döngü yaşarken güven duygusunu bu eylemlerden anlar ve hisseder.

Bir bebek annesini emerken göz teması yaparak annesinin ona duyduğu sevgiyi hissedebilir ya da sadece yalnız kaldığı için ağlamaya başladığında annesinin teması ile güven duyma ihtiyacını tatmin edebilir. Anneler bazı sebeplerden dolayı özellikle 0-3 yaş döneminde çocuğun duygusal bağ kurmadaki ihtiyaçlarını göz ardı ederse çocuk bu güven hissiyatını bir transfer objeden almak isteyecektir.

Çocukların bazı nesnelere anlam verilemeyecek şekilde bağımlı olduğu bu görürüz. Bu nesneleri koklarlar uyurken isterler sakinleşmek istediklerinde talep ederler. Kısacası annelerinden alamadıkları bazı duyguları bu objelerden almak ister bunlara “ transfer obje” denir.

Anneler, cansız bir objeden bile olsa çocuklarının ihtiyaçları için başka bir yol aramalarını kabul edemezler. Bu durum dönüşü olmayan bir yol değildir. Çocuklar sevgiye hep açıktır. Anne, kafasındaki tüm endişeleri ve kaygıları bir kenara koyup içgüdülerinin sesini dinleyip çocuğu ile bağını daha güçlü hale getirebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın