Ayaklarda uyuşma nedenleri ve çözümü

Ayaklarda uyuşma, genellikle hissizlik şeklinde tarif edilir ve bu duruma karıncalanma, iğne batması veya yanma benzeri hisler de eşlik edebilir.

Ayaklarda uyuşma kan dolaşımının kötü olduğunun en belirgin işaretidir, ayaklarda ellerde kollarda oluşan karıncalanma ve uyuşukluk uzun süre sabit şekilde uyumak ya da uzun süre aynı pozisyonda durma sonucu oluşabilir. Ya da sıkışmış sinirlere bağlı olarak bu durum gelişebilir. Sinir beyindeki ilgili noktaya sinyal gönderemediği için de uyuşma ortaya çıkar. Ayaklarda uyuşma ve karıncalanma nedenleri bunlardır. Vücudun yanlış duruşları ve pozisyonlarından kaynaklanan sinir sıkışması geçici uyuşukluğa neden olmaktadır, ek olarak ayaklarda ellerde ve kollarda karıncalanmanın en önemli nedeni şeker hastalığıdır. Kan şekeri seviyeleri yükseldiğinde bu durum meydana gelir, daha ağır vakalarda yani yüksek kan şekeri seviyelerinde sinirlerin iletilerine beyin cevap vermekte zorlanır.

Diyabetik nöropatiden etkilenen kişilerde sinir hasarları bolca görülmektedir. Bu hasar tek bir sinirle sınırlı olmayabilir. Bunun sonucunda kaslarda uyuşukluk yanma karıncalanma dokunma duyarlılığının artması kasların zayıflaması ayak bileklerinden refleks kaybı koordinasyon kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar. Normal kan şekeri seviyesine ulaşıldığında iş işten geçmiş olur. O nedenle düzenli ilaçlar alarak, doktorların diyet-egzersiz programlarına dikkat edilerek istenmeyen bu durum önlenebilir.

Periferik arter hastalığı ayaklarda uyuşma nedeni olabilir

Periferik arter hastalığı damarların daralması nedeniyle bacakların organlara kan akışının azalması sonucu oluşur ve uyuşmaya yol açar. Yürürken bacak ağrıları ortaya çıkar. Çünkü yeteri kadar kan dolaşımı sağlanmamaktadır. Bacaklarda uyuşukluk ve halsizlik meydana gelmesi bu yüzdendir. Arter duvarlarında yağ birikmesi yine ateroskleroz adı verilen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dokunun ayak kemikleri arasında uzanmış olan sinirlerden birinin etrafında kalınlaşmasıyla karakterize edilir. İki kemik arasındaki sinirlerde tahriş meydana gelmesine yol açar. Parmaklara giden kemikler arasında da yine nöroma adı verilen durumun geliştiği görülmektedir Parmaklarda karıncalanma ve uyuşma ağrı ve şişkinlik gibi belirtiler ortaya çıkar. Siyatik sinir olarak insan vücudunun en uzun siniridir; alttan başlayarak her bacağın arkasından aşağı doğru giden bu sinir alt bacak kısmına ayağının tabanına ve uyluk arkasına kadar uzanır. Oralardaki etkileşimleri kontrol eder. Siyatik sinir iltihabı gerçekleşmesi durumunda, bacaklarda ve ayaklarda şiddetli ağrı ve duyu kaybı bir zorlanma gibi durumlar ortaya çıkar. Bu durumda buz torbası ve sıcak pres gibi çözümler, ilaç tedavisi, dinlenme gibi çözümler uygulanabilir. Bir de tarsal tünel sendromu denen bir olay vardır; arka tibial sinirlerin tutulması ile ortaya çıkar, ayak bileğin iç kısmında yer alır ve medial malleol arka kısmında daralma nedeniyle ortaya çıkar.

Bir diğer nedeni ise, uyuşmalara yol açan yaralanmalar ve hasarlardır. Sırtın alt kısmında yaralanma meydana gelmişse sinire baskı yapılması söz konusudur. Bu da duyu kaybına yol açar. Bacak ve kollarda uyuşma ortaya çıkar.

Ayaklarda uyuşma nedenleri ve çözümü
Ayaklarda uyuşma nedenleri ve çözümü

Beslenme yetersizliği de uyuşmaya yol açar

Yapılan araştırmalara göre beslenme yetersizliğinin özellikle B12 vitamin eksikliğinin uyuşma ve karıncalanmaya yol açtığı saptanmıştır. B12 vitamini ile zengin bir diyet uygulamak veya bu vitaminleri takviye olarak almak yararlı olabilir. Ayak ve bacak kramplarını gidermek için kişisel tedbirlerden biri dar ayakkabı ve dar çorap giymekten kaçınmaktır. Çünkü bunlar duyu kaybına sinir sıkışmasına yol açmaktadırlar. Yine de bu durumu, kişisel tedbirler alarak geçiştirmemek gerekir. Durumu ciddiye almak ve doktora görünmekte fayda vardır. Bunun altında yatan neden ortaya çıkarılır ve tedavi buna göre başlatılır.

Ayaklarda uyuşma nedenleri ve çözümü

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın