Sponsorlu Bağlantılar

Baş dönmesinin en yaygın nedenleri

Baş dönmesi, toplumda oldukça fazla görülen ve bireyleri yaşam kalitelerini düşüren bir hastalıktır. Baş dönmesinin nedenleri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Baş dönmesi doktor ziyaretlerinde sık görülen sorunlardan biridir. Uzmanlar erken tanı koymanın önemli olduğunu vurguluyorlar.

Migren, kristal hastalığı ya da sadece endişe!

Çoğumuz ara sıra baş dönmesi sorununu yaşarız. İşte baş dönmesinin en sık görülen nedenlerinin yanı sıra bu sıkıntıdan nasıl kurtulabileceğinizi öğrenebilmeniz için bir rehber.

Karmaşık denge sistemi

Denge sistemimiz oldukça sağlam ve bir o kadarda karmaşıktır. Denge çiftler halinde çalışan birkaç farklı sensör arasındaki etkileşimi içerir. Dik bir pozisyona sahip olmamız ve aynı zamanda gitmeye hazır olmamız için dört farklı sensöre bağlıyız. Bahsedilen sensörler ise:

 • Ayakların altında yer alan basınç sensörü
 • Ortak Sensörler: ayak bilekleri, dizler ve kalçalar
 • Gözler
 • Denge organları

Tüm sensörlerden gelen sinyaller beyne gitmeden önce işlendikleri beyinciklere iletilir. Beyinden sonra ise tüm kas grubuna gider.

Beyin sağ ve sol taraftan çok fazla sinyal alır ve en iyi simetriye sahip olduğu içinde büyür. Ayrıca, herkeste bir denge hafızası gelişir. Diğer bir deyişle beyin çeşitli sinyallerin nasıl yorumlanması gerektiği konusunda derinlemesine bilgili bir yapıya sahiptir.

Beyindeki asimetri

Denge organında hastalık olması durumunda, çok az ya da çok fazla sinyal vardır ve bu nedenle de beynin simetrisi gerçekleşmez.

Beyin böyle bir durumda nasıl tepki vereceği konusunda ise eğitilmemiştir. Bu nedenle de daha sonra etrafta dolanan dünya şeklinde güçlü belirtiler verebilir. Bir teknede hissetmek ya da tanımlanması çok zor olan birkaç belirtinin karışımı gibi hissedilir.

Denge organlarındaki hastalıkların çoğunun tehlikeli olmadığını vurgulayabiliriz. Bunlar genellikle çok endişe verici belirtilerdir. Bu nedenle de kişiyi çok endişelendirebilir.

Baş dönmesi doğru tanısı önemlidir

Baş dönmesi için doktora başvurma durumları çok sık görülür. İki tür baş dönmesi vardır. Birincisi, sallanan bir gemide hissetmek ve ikincisi dönen bir atlıkarınca üzerinde oturuyormuş gibi hissetmek.

Birçoğu kan basıncındaki düşüş sorununda yatar. Ayrıca oturma pozisyonundan sonra kalkarken baş dönmesi yaşanır. Bu baş dönmesinin en sık görülen şeklidir ve tamamen zararsızdır.

Baş dönmesi
Baş dönmesi tedavisi vardır

Baş dönmesi tedavisi vardır

Baş dönmesinin sıklıkla tedavi edilebileceği vurgulanıyor.

Kan basıncı ile ilgili sorun yaşanıyorsa düzenlenebilir. Baş dönmesinin nedeni bir ilacın yan etkisi ise doktor kontrolü ile ilaç değiştirilebilir veya kullanımı sona erdirilebilir.

İç kulak hastalıkları durumunda, örneğin kristal hastalığında başın hareketleri baş dönmesini iyileştirebilir. Etkisi olan ilaçlarda mevcuttur.

Tespit edilen herhangi bir fiziksel kusur bulunamazsa, baş dönmesinin zihinsel nedenler ile ilgili olabileceği ihtimali vardır. Uzmanlar, bir doktor ile yapılan sakinleştirici konuşmaların birçoğunun fayda sağladığını belirtiyor. Anksiyete bozukluğunun bir parçası ise daha uzun tedavi gerektirebilir.

Baş dönmesi sorunu belirgin ve ısrarcı ise mutlaka nedenini soruşturmalısınız. Baş dönmesinin en sık görülen nedenleri ise;

 • Migren
 • Kristal hastalığı
 • Virüsler
 • Demir eksikliği
 • İşitsel sinirde tümör
 • Sarsıntı
 • Boyun sertliği
 • Anksiyete
Baş dönmesi, toplumda oldukça fazla görülen ve bireyleri yaşam kalitelerini düşüren bir hastalıktır. Baş dönmesinin nedenleri nelerdir? #BaşDönmesi #Kristaller #Migren #Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın