Başın Tek Taraflı Ağrısı Neden Olur?

Ömründe bir kez bile baş ağrısı yaşamayan insan yoktur. Baş ağrısı zaman zaman herkesin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Bu ağrılar genellikle birkaç saat içinde geçer ancak bazı durumlarda birkaç gün hatta hafta boyunca geçmeyen baş ağrıları da bulunmaktadır.Baş ağrısı insanların hayatını cehenneme çeviren bir ağrıdır. Kimi zaman sizi sosyal dünyadan tamamen soyutlar ağrının şiddetine bağlı olarak gözünüzü bile açamayabilirsiniz. Baş ağrısı altta yatan bir sebep ile de olabilir kendisi de başlı başına bir sebep olabilir.

Başın tek taraflı ağrıması

Ömründe bir kez bile baş ağrısı yaşamayan insan yoktur. Baş ağrısı zaman zaman herkesin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Bu ağrılar genellikle birkaç saat içinde geçer ancak bazı durumlarda birkaç gün hatta hafta boyunca geçmeyen baş ağrıları da bulunmaktadır.

Baş ağrısı insanların hayatını cehenneme çeviren bir ağrıdır. Kimi zaman sizi sosyal dünyadan tamamen soyutlar ağrının şiddetine bağlı olarak gözünüzü bile açamayabilirsiniz. Baş ağrısı altta yatan bir sebep ile de olabilir kendisi de başlı başına bir sebep olabilir.

Kimi zaman başın bölgesel bir yerinde yoğunlaşan ağrıların sebebi nedir?

Migren

Migrenin sebebi ve kaynağı günümüzde bilinmese de genetik ve çevre faktörlerinin etkin bir rolü olduğu bilinir. Migren beynimizde bulunan damarlarının önce genişleyip sonra tekrar daralmasıyla ortaya çıkan ağrılarıdır. Yoğun kokular, ışıklar, yaşanan stres, açlık, uykusuzluk, alkol veya yediklerimiz migreni tetikleyebilir.

Gerilim Tipi Baş Ağrıları

Gerilim tipi baş ağrısı, boynumuza ve kafatasına yayılan bir ağrıdır. Genellikle başın arka kısmında başlayarak öne tarafına doğru yayılan bir ağrı türüdür. Omuzlarımız, boynumuz, kafa derimiz veya çene kaslarımızın gerginliği bu tipteki baş ağrılarının en büyük sebebidir. İnsanların en sık yaşadığı ağrı türü olan bu ağrı, kaygı, depresyon, stres bazen de başa alan darbeler baş ağrısına yol açabilir. Uzun süre sabit kalarak çalışmak, aşırı çalışarak yorulmak, kalitesiz uyku, dişleri sıkma, halsizlik, sinüzit veya burun tıkanıklığı, gibi sebepleri olabilir. Yiyeceklerde bulunan doğal veya yapay bazı maddeler bazı insanlarda baş ağrısına yol açabilir. Alkol alımı her zaman baş ağrısını tetiklemektedir.

Büyüme Dönemi Baş Ağrıları

Çocuklarda ve ergenlerde yaşanan baş ağrıları sebebi ne olursa olsun ciddiye alınıp mutlaka kontrol edilmelidir. Günümüzde pek çok genç gerilim tipi ve migren tipi baş ağrıları yaşıyor. Hormonaldeğişimler, psikolojik dengeler ile ilgili yaşanan iniş çıkışlar gençlerin baş ağrısı yaşamasına sebep olabilir.

Küme Tipi Baş Ağrıları

Bu ağrılar bir anda başlayarak uykusundan uyandıracak derecede şiddetli olabilir. Ağrı gün içerisinde bir anda giren kramp şeklinde sürebilir. Zamanla kendi kendine bir anda ağrı kaybolur ve birkaç ay boyunca ağrı yaşanmaz. Yaşanan bu ağrının kaynağı bilinmiyor olsada, bazı doktorlar serotonin ya da histaminsalgısıda yaşanan ani dalgalanmaların bu baş ağrılarıyla bir ilgisi olabileceğini düşünmektedir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın