Sponsorlu Bağlantılar

Basur Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Basur belirtileri basurun (hemoroid) türüne göre değişiklik gösterir. Basur, toplumda yetişkinlerin dörtte birinde ortaya çıkan yaygın bir hastalıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Basur(Hemoroid)

Basur hastalığı birçok insanın muzdarip olduğu bir hastalıktır. Bir diğer adı hemoroiddir. Şişmiş ve iltihaplı damarların oluştuğu bir tür rahatsızlıktır. Bu damarlar tahrip sonucu delinebilir. Bu yüzdende sık sık kanamaya sebep olabilmektedir. Basur insanlarda yaygın görülen bir rahatsızlık türüdür ve genellikle 50 yaş üstü kişilerde meydana gelmektedir.Basur belirtileri, tedavisi ve aynı belirtiye sahip olan hastalıklar nelerdir? Gelin birlikte yakından inceleyelim.

Birçok hastalık gibi basurun da belli başlı ortaya çıkma nedeni bulunmaktadır. Alkol kullanmak, hareketsiz bir yaşantıya sahip olmak, sürekli oturarak çalışmak, lifli gıdalarla beslenmeye önem verilmemesi, hamile iken oluşan baskılar basur rahatsızlığının belli başlı nedenleri arasında yer almaktadır. İki farklı türde basur bulunmaktadır. Bunlardan biri iç basurdur. Vücudumuzda makatın kapanmasını sağlayan bir kas bulunmaktadır.

Bu kas üzerindeki toplardamarda bu rahatsızlık meydana gelirse iç basur oluşur. Bir diğeri ise dış basurdur. Biraz önce bahsettiğim kasın altında bulunan toplardamarda meydana gelirse dış basur olarak adlandırılır. Basur yani bir diğer adıyla hemoroid in nasıl bir rahatsızlık oluştuğunu öğrendik. Peki,basur belirtiler ve tedavi yöntemleri nedir?

Basur Belirtileri

Basur belirtileri biraz önce belirttiğim basur türlerine göre değişim göstermektedir. Öncelikle iç basurda meydana gelen belirtileri inceleyelim. İç basurda oluşacak şişlik gözle görülemez. İç basurun belirtileri tuvalete çıktığımız zaman ortaya çıkmaktadır. Dışkı sertleşen, şiş damarları tahrip eder ve bu yüzden kanamaya sebep olur. Genellikle bu kanama sırasında acı hissedilmez.

Acı hissediliyorsa daha ileri bir seviye olabilir. Şimdi de dış basur ile ilgili belirtileri bir inceleyelim. Bu basur türünde şişen damarlar derinin yüzeyine yakındır. Bu yüzden de gözle görülebilecek düzeydedir. Dış basurda şişmiş olan damar tahrip olabilir. Bu da kaşıntıya sebep olabilir. Devamında da kaşıntı yüzünden kanama meydana gelebilir. Aynı zamanda basur rahatsızlığına sahip kişilerde tuvalette kalma isteği artar. Genellikle basur olan kişilerin tuvalette en az 20-30 dk. kaldığı dikkat çekmiştir.

Kısacası basur hastalığının belirtilerini toplamak gerekirse, belirtiler iç ve dış basur türüne göre değişiklik göstermektedir. İç basur da kanama ortaya çıkar. Dış basur da ise kaşıntı ortaya çıkar.

Basur Tedavisi
Basur Tedavisi

Basur Tedavisi

Biraz önce belirttiğimiz bu belirtilere sahip iseniz en kısa sürede bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun yapacağı muayene sonucunda öncelikle basurunuzun türüne karar verilir. İç basur mu yoksa dış basur mu olduğunuz belirlenir. Ve basurunuzun derecesi belirlenir. Hemoroidde yani basurda rahatsızlığın derecesine göre tedavi uygulanmaktadır. Belirtileri fark eder etmez doktora başvurursanız ve erken teşhis edilirse basur tedavi yöntemi daha basit olur. Erken teşhis edildiği takdirde ilaç ile ya da lazer ile basur tedavisi yapılmaktadır. Ama birçok rahatsızlıkta olduğu gibi basurda da biraz önce bahsettiğimiz belirtileri fark eder etmez doktorunuza baş vurmazsanız basurunuz ilerlemiş olabilir. Erken teşhis edilmediği, geç kalındığı takdirde biraz önce bahsettiğimiz ilaç ve lazer tedavisi yeterli olmayacak bir hale gelir. Bu yüzden ilaç ve lazer tedavisi uygulanamaz. Bu durumda da RBL ve THD yöntemleri uygulanmaktadır.

Basurun günlük hayatı etkilediği durumlarda cerrahi müdahaleye başvurulur. Problemli olan damar ameliyat yardımı ile alınır. Bu yöntem genellikle iç basurlar da uygulanmaktadır. Bir diğer yöntem ise şişmiş olan damarın kurutulmasıdır. Lastik bant ligasyonu, ısıyla damarı kurutan infrared koagülasyon ve iğne ile uygulanan sclerotherapy bu kurutma metotlarından bazılarıdır.

Sonuç olarak dış basur iç basura göre daha kolay tespit edilebilir. Belirtileri de bu iki türe göre değişmektedir. Birinde ana belirti kaşıntı diğerinde kanamadır. Tabi benzer belirtiler de gösterebilir. Ve tedavi yöntemleri de bu basurların derecesine göre yukarıda belirtildiği gibi tedavi edilmektedir.

 

Basur Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın