Sponsorlu Bağlantılar

Bebeği sütten nasıl kesebiliriz?

Bebeği sütten nasıl kesebiliriz? Bir çok annenin çok sıkıntısını çektiği durumların içinde en zoru dersek abartmış olmayız.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeği sütten nasıl kesebiliriz? Anne ile bebek arasındaki doğumdan sonra oluşan en önemli fiziksel bağ emzirme ile sağlanan bağdır. Emzirme serüveni anne ve bebek için sona ermesi gereken bir aktivite olduğu sinyallerini verdiği andan itibaren zor bir süreçte başlar. Bu süreç zamana yayılarak ihtiyatla yaklaşılması gereken önemli bir değişikliktir. Emzirme anne ve bebek için sadece bir beslenme faaliyeti değildir. Aynı zamanda fiziksel ve duygusal bir temasın bütünüdür. Bebek anneden emdiği süt ile ihtiyaç duyduğu ilgiyi ve teması da almış olur. Bunun sona erecek olması bebekte ve annede bir stres faktörü olarak ortaya çıkar.

Emzirmenin sona ermesi yani bebeği sütten kesme, kararını veren kişi sadece anne ise bunun bebek için doğru bir zamanlama olduğunun kararının iyi belirlenmesi gerekir. Aksi halde bebek anne ile kuramayacağı bu bağı daha da ısrarlı almak ve kaybetmemek için olduğundan daha farklı bir ruh hali içine girebilir. Annenin bu konudaki sabırlı tavrı bebeğinde panik olmadan bu sürece ayak uydurmasındaki anahtar noktadır. Sürece hazır bir bebekle memeden kesme de daha rahat bir şekilde tamamlanacaktır.

Memeden Kesme Sürecinin Adımları

Bebeği sütten kesme sürecinde bu adımlara dikkat edilmesi gerekir.

Memeden Kesme Sürecinin Adımları
Memeden Kesme Sürecinin Adımları

1.Bebekle İlgilenme

Emzirmeyi bırakma döneminde anne bebeğine normalden daha ilgili davranmalıdır. İstenilmediği veya uzaklaştırıldığı hissi uyandırılmaması için ihtiyaç duyulduğunda bebeğin yanında olunmalıdır. Gece emzirme isteği ile uyanan bebeğe babanın ya da başka bir akrabanın ilgilenmesi çok daha uygun bir davranış olacaktır.

2.Zamanlama

2 yaş döneminin yaklaşması ile çocuklar daha bireysel olma isteği göstermeye başlarlar. 2 yaş sendromu olarak değerlendirilen bu süreçte bazı kişilik değişiklikleri de gözlemlenmektedir. Emzirme döneminin sona ermesi bu evreye denk geliyorsa anne birden çok sorunla baş etmek zorunda kalabilir. Her çocukta farklı seyredebilecek bu süreçten biraz daha önce emzirme döneminin sona erdirilmesi çalışmalarının başlatılması gerekmektedir.

3.Adım Adım İlerleme

Bebeklerin memeye olan bağlılıkları, kimi zaman anneyi yoran bir hal alabilmektedir. Fakat bebekler, annelerinden sadece süt değil aynı zamanda sevgi emerler. Bu sürecin sona yaklaştığını hisseden bebekler memeye karşı daha istekli ve ısrarcı bir tutum sergileyebilirler. Bu durumdan yorulan anneler bazı durumlarda süreci hızlandırmak adına hızlı kararlar alırlar. Bir gün önce annesini emen bebek bir gün sonra bu yakınlığı kaybedebilir. Bu da anne ile bebek arasındaki bağa zarar verebilir niteliktedir. Bu sebeple bu süreç iyi planlanmalı ve aşamalarla gerçekleştirilmelidir. Ani sütten kesme, anneler içinde zorluk yaratabilir. Süt sızıntıları, memelerde şişme, süt kanallarının tıkanması ve enfeksiyonu gibi olumsuzluklar baş gösterebilmektedir. Belirlenen süreden en az bir hafta önce memeden kesme hazırlıklarına başlanmalıdır.

Bebeği sütten nasıl kesebiliriz?
#AnneBebek #Beslenme #Emzirme #SüttenKesme #BebeğiSüttenKesme #EmzirmeyiBırakma

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın