Sponsorlu Bağlantılar

Bitki Çayının Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Bazen sağlıklı yaşamak bazen de kilo vermek için bitkisel çaylardan sıklıkla yararlanılmaktadır. Son zamanlarda bitkisel çaylar sıklıkla tüketilmektedir. Gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan bitki çayları eski dönemlerde sadece aktarlarda satılıyordu. Bu özel karışımların hazırlanması da uzun sürüyordu. Günümüzde ise marketler de bile bitki çaylarını bulabilirsiniz. Bitki çaylarının her zaman dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekir. İnsanlar bitki çaylarını tüketirken sadece yararlarını düşünmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bitki Çayının Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Yeterli oranda tüketilen bitki çaylarının yararı bulunmaktadır. Fakat doz tam olarak ayarlanmadığı zaman bu çayların zararları da görülmeye başlamaktadır. Uzmanlar, son zamanlarda bitki çaylarının sık olarak tüketilmeye başlandığını açıklamıştır. Bitki çayları bağışıklık sistemlerini güçlendiren ve hastalıklara karşı koruyucu içerikleri bünyesinde bulundurmaktadır. Bitki çaylarını bal ile tüketerek antioksidan derecesini yükseltebilirsiniz. Bununla beraber bazı bitki çayları bazı insanlar üzerinde farklı etki gösterebilmektedir. Özellikle hamilelik döneminde anne adaylarının bu çayları tüketirken dikkatli olması gerekir.

Bitki Çayının Zararı Var mı?

Zararlı bitki çayı yoktur. Fazla kullanımı nedeniyle bazı olumsuz etkiler gösteren çaylar bulunmaktadır. Ada çayı kış mevsimi boyunca en çok tüketilen bitki çayıdır. Ada çayı solunum sistemi hastalıklarına, son derece faydalıdır. Ancak bu bitki çayını özellikle tansiyon hastalarının kullanmaması tavsiye edilir. Anne adaylarının da bu dönem içerisinde bitki çayını tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Yeşil çayda son zamanlarda özellikle diyet alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Yeşil çay çok fazla tüketilmesi durumunda nabız yükselmesine ve kalp çarpıntısına neden olabilmektedir.

Papatya çayı sık tüketildiği zaman demir emilimini düşürür. Bu nedenle tansiyon hastalarının ve hamilelerin bu çaydan uzak durması gerekir. Kronik hastalıkları yer alan ve ilaç kullanan kişilerin bitki çaylarını mutlaka doktor kontrolünde tüketmesi önerilir.

Bitki Çayları Nasıl Hazırlanır?

Bitki çayı nasıl hazırlanır? Çayın hazırlanması en önemli hazırlık aşamasıdır. Bitki çayları genel olarak demleme yöntemi ile tüketilmektedir. Çaylar 3 ya da 5 dakika kadar bitkilerin türlerine göre en fazla iki saat içerisinde içilmelidir. Bitki çayları fazla bekletilmeden ve taze içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Gün içinde faza bekletilmiş çaylar tüketildiği zaman zarar verebilmektedir. Çaylar günümüzde karışık olarak ve bardak içerisinde de satılmaktadır. Karışık bitki çaylar uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bitki çayı çaylarının mutlaka tek başına tüketilmesi gerekir.

Hamileler Bitki Çaylarını İçebilir mi?

Hamilelik zamanında anne adayları çok fazla bitki çayı tüketmemektedir. Aşırı şekilde bitki çaylarının tüketilmesi erken doğum ya da düşük riski ortaya çıkabilmekledir. Bu vakalar ender şekilde görülmektedir. Hamilelik zamanında papatya, ada çayı ve yeşil çay tüketirken dikkatli olmanız gerekir. Hamilelik zamanında bayanlar gün içinde hangi oranlarda bitki çayı içeceklerini doktorlarına danışarak tüketmesi gerekir. Hamilelik döneminde bayanların bilmedikleri ya da hiç içmedikleri bitki çaylarını doktorlarına danışmadan tüketmemesi tavsiye edilmektedir.

Yeşil Çay

Yeşil çay içinde bulunan maddeler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Yeşil çay sinirleri yatıştırma konusunda en önemli bitki çayları arasındadır. Yeşil çay bronşit ve soğuk algınlığında da etkilidir. Bununla beraber vücudu sakinleştirici ve gevşetici özellikleri yer almaktadır.

Nane Çayı

Nane çayı düzenli olarak tüketildiği zaman mide ve bağırsak spazmını düzelmesine katkıda bulunmaktadır. Gaz söktürmede ya da uykusuzluk sorunlarında son derece faydalıdır. Nefes almayı kolay hale getirmesi nedeniyle astım ve bronşit sorunlarının çözümlenmesini sağlamaktadır. Fakat nane çayının çok fazla içilmesi hamileler üzerinde olumsuz etki gösterebilir. Bu nedenle bu zamanlarda ölçülü olarak kullanılması gerekir.

Papatya Çayı

Papatya çayları düzenli olarak tüketildiği zaman boğaz, mide ve bağırsak iltihaplarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu bitki çayı bebeklerde ve çocuklarda gaz söktürücü amacı ile kullanılır. Fakat süt emme döneminde bulunan çocuklarda demir emilimini düşürmektedir. Bu nedenle bu çayın dikkatli şekilde tüketilmesi gerekir.

Melisa Çayı

Bu bitki çayı sakinleştirici, gaz giderici ve antiseptik özellikleri ile bilinmektedir. Baş ağrısı ya da kulak çınlaması gibi şikayetleriniz bulunuyorsa bu çayı tüketebilirsiniz.

Kantaron Çayı

Kantaron, içerisinde bulunan hiperisin maddesi sayesinde depresyon döneminde sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle menopoz zamanında bayanlar üzerinde ortaya çıkan sıkıntı ve endişe sorunlarının giderilmesini sağlamaktadır. Kantaron biyoflavonit ve hiperforin ile beraber düzenli olarak tüketildiğinde yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği ile bilinmektedir. Bitkisel çaylarının sayısız yararı yer almaktadır. Son derece lezzetli ve rahatlatıcı içecek olan bitki çayları ayrıca vücut üzerinde bulunan enfeksiyon ve virüslerle de mücadele etmektedir. Bitki çayları düzenli kullanıldığı zaman mideyi yatıştırarak, uykusuzluğu da gidermektedir. Ayrıca kilo verme döneminde pek çok kadın bu çaydan destek almaktadır.

Rezene Çayı

Rezene çayı mide ve bağırsak hareketlerini arttırmaktadır. Ayrıca rezene çayı kasların spazmlarını gidermede yardımcı olmaktadır. Çayın iltihap giderici özelliği bulunur.

Limon Çayı

Limon çayı A,B,C ve D vitaminleri sayesinde her mevsim bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Mide bulantısına, hazımsızlığa ve tansiyona yardımcı olur.

Ihlamur Çayı

Ihlamur çaylarının kan dolaşımını arttırmaktadır. Öksürük, grip veya boğaz ağrılarında kullanılmaktadır. Ayrıca ıhlamur çayının balgam söktürme etkisi de bulunmaktadır. Ihlamur ödem giderici özelliği sayesinde böbreklere zarar vermeden ödemi sökülmesini sağlamaktadır.

Anason Çayı

Anason çayının yıllardır gaz problemi konusunda kullanılmaktadır. Adet kanamalarının düzenli olmasını sağlamaktadır. Sakinleştirici özellikleri sayesinde sinirleri yatıştırmaktadır. Kan dolaşımını düzenleme de yardımcı olur.

Yüzyıllardır her kültürde ortaya çıkan sağlık sorunlarını sona erdirmek için kullanılan bitki çayları günümüzde de en büyük doğal yardımcılarımız arasındadır. Bu özel çaylar en az yiyecek ve içecekler kadar insanlara yararı bulunmaktadır. Kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar ulaştırılan bitki çayları hem fiziksel hem zihinsel olarak yararlarımızı sarmada yardımcı olmaktadır. Bu yazımızda sizlere bitki çayı faydaları ve zararlarını açıkladık. Bu çaylardan yararlanarak sizde sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın