Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek taşı, kadınlara nazaran erkeklerde 2-3 kat daha fazla görülmektedir. Böbrek taşı daha sık 20-25 yaşları arasında görüldüğü gözlemlenmiştir. Özellikle yaşam tarzı, beslenme ve çevresel etkenlerin bozulması böbrek taşı ile daha fazla karşılaşılmasına sebep olmaktadır.

Böbrek Taşı Nedir ve Belirtileri Nasıl Olur?

Böbrek kanallarının içinde oluşan sert minerallere böbrek taşı adı verilmektedir. Böbreğin orta kısımlarında oluşan bu taşlar kişilere büyük sıkıntılar vermektedir. Belli başlı belirtilerin gözlemlenmesi sonucunda böbrek taşı doktorlar tarafından tespit edilmektedir.

Peki,böbrek taşı belirtileri nelerdir?

Böbrek taşının en sık görülen belirtisi şiddetli ağrılardır. Böbrek taşı hastası genellikle dayanılamayan şiddetli böbrek ağrılarından ve sancılarından şikayetçidir. Bu ağrı genel olarak sırttan bele belden ise kasıklara doğru ulaşan çok şiddetli sancılar şeklinde oluşur. Bunun yanı sıra böbrek taşı olan kişilerde bulantı, aşırı terleme, ateş, zaman zaman idrarda kan gibi durumlara rastlanır. Bu belirtilere sahip kişiler doktora başvurmalıdırlar. Röntgen çekimi ile çoğu zaman böbrek taşı tespit edilebilmektedir. Bazı durumlarda ise böbrek taşı tespiti için bilgisayarlı tomografiye ihtiyaç duyulabilir.

Böbrek taşı tedavileri nelerdir?

           Böbrek taşı olan hastalar öncelikle doktorlarının belirlemiş olduğu tedavi yolunu izlemelidirler. Ağrı kesiciler, ilaç tedavileri ve bol bol su tüketimi ile böbrek taşının kendiliğinden düşmesi beklenebilir. Bu şekilde hastaların böbrek taşlarını düşürebilmeleri mümkündür. Ancak bu durum taşın boyutuyla da ilgilidir. Eğer taşın boyutu büyükse doğal yollardan düşmesi mümkün olmayacaktır. Böyle bir durumda taş kırma ameliyatı ile kişiler taşlarından kurtulabilirler. Ameliyat için taş sayısı, taş boyutu ve taşın bulunduğu yer önem taşır. Ameliyat kararı doktor tarafından gerekli tetkikler yapıldıktan sonra belirlenmektedir.

           Böbrek taşı bulunan kişiler bol bol su tüketmelidirler. Ayrıca bol sıvı tüketimi herkesin kazanması gereken bir alışkanlıktır. Bol bol sıvı tüketen kişilerde taş oluşma olasılığı daha azdır. Su içmenin yanı sıra özellikle böbrek taşı bulunan kişiler çay, kola, kafein içeren ürünler kullanmamalıdır. Tuz birçok hastalığa neden olduğu gibi böbrek taşı için de zararlı bir maddedir. Olabildiğince tuz tüketimini azaltılmalıdır. Düzenli spor yapmak da herkese olduğu gibi böbrek taşı olan kişilere de tavsiye edilmektedir.
  Böbrek taşı oluşumunun önlenmesi için de tüm bu saydığımız durumlara dikkat edilmelidir. Yemek düzeni yani sağlıklı beslenme birçok hastalığı önleyicidir. Böbrek taşı oluşumunun engellenmesi içinde lifli besinlerin tüketimi arttırılmalıdır. Bolca sebze ve meyve tüketimi sağlığınız için büyük bir önem taşır. Fakat bazı besinler böbrek taşı riski olan kişilere sık tüketilmesi tavsiye edilmeyen ürünlerdir. Ispanak, ceviz, buğday kepeği, kakao sık tüketildiğinde böbrek taşı riskini arttırabilmektedir.

Böbrek taşı oluşmasını hangi durumlar tetikler?
Böbrek taşı oluşmasını hangi durumlar tetikler?

Böbrek taşı oluşmasını hangi durumlar tetikler?

Sık sık idrar yolu enfeksiyonları böbrek taşının sorununu doğurabilir. Ayrıca böbrek hastaları, tiroit hastaları da risk grubundadır. Bunların yanı sıra günlük hayatımızda yapmış olduğumuz bazı davranış ve alışkanlıklarımızda bizler farkında olmadan böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilmektedir. İlk sırada yeteri kadar sıvı tüketmemek gelir. Sıvı tüketme alışkanlığı olmayan kişilerin böbrekleri gerektiği gibi sağlıklı bir şekilde çalışmaz ve bu durum birçok hastalığa yol açtığı gibi böbrek taşına da zemin hazırlamaktadır. Sık sık yapılan diyetler de böbrek taşı riski oluşturmaktadır. Kişinin düzen ve dengesini bozan sağlıksız, sık yapılan diyetler zamanla böbrek taşı oluşturabilir.
Hareketsizlik böbrek taşı oluşumunda büyük bir yer kaplar. Az hareket eden ya da hiç hareketsiz kişilerin metabolizmaları ve böbrekleri gerektiği gibi sağlıklı çalışmaz. Bu durumda da böbrek taşı oluşumu hızlanır. Kişilerin yapmış olduğu yanlışların dışında genetik durumlar, yaş, cinsiyet de böbrek taşı oluşmasında risk içermektedir. Ailenizde böbrek taşı problemi olan kişiler varsa kalıtım dolayısıyla siz de risk grubu içerisinde yer alabilirsiniz. 30 yaş ve üzerindeyseniz de risk grubu içerisinde yer alabilirsiniz. Ayrıca kadınlara oranla erkekler de böbrek taşına daha sık rastlanmaktadır.

 

Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın