Sponsorlu Bağlantılar

Burun İçinde Neden Sivilce Çıkar?

Burun içinde çıkan sivilceler, insanı son derece rahatsız eden ve hassasiyet yaratan bir durumdur. Burnun içinin tam görülememesi, kişinin sivilceli bölgeye bakım yapmasının da önüne geçmektedir. Genel olarak, gerekli hijyenin sağlanamaması durumunda burun içlerinde sivilce oluşumu gözlenebilmektedir. Ayrıca, akne tedavisi için kullanılan ilaçların çok yoğun olarak kullanılması, kıl köklerinin etrafında enfeksiyon oluşmasına neden olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Burun İçinde Neden Sivilce Çıkar?

Burun içinde çıkan sivilceler, insanı son derece rahatsız eden ve hassasiyet yaratan bir durumdur. Burnun içinin tam görülememesi, kişinin sivilceli bölgeye bakım yapmasının da önüne geçmektedir. Genel olarak, gerekli hijyenin sağlanamaması durumunda burun içlerinde sivilce oluşumu gözlenebilmektedir. Ayrıca, akne tedavisi için kullanılan ilaçların çok yoğun olarak kullanılması, kıl köklerinin etrafında enfeksiyon oluşmasına neden olabilmektedir. Akne ilaçları ile birlikte antibiyotik kullanımı da bu etkiyi arttırmaktadır. Üst solunum yolu rahatsızlıkları ve gripli durumlarda burnun çok fazla geçilmesi, enfoksiyon var ise enfeksiyonun burun içinde yayılmasına ve sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Ayrıca, çevre faktörleri nedeni ile de kişilerde sivilce oluşumu gözlemlenir. Çalışma ortamı, çeşitli kimyasalların olduğu ve bu kimyasallara maruz kalınan bir ortamda ise, maruz kalma durumunda solunum yoluyla bu kimyasallar burnumuza girer ve sivilce oluşumunu tetikleyebilir.
Çeşitli kozmetik ürünleri de sivilce oluşumuna ve sivilcenin yayılmasına neden olur.

Kişisel bakım adı altında, burun içindeki kılların yakılması ya da kesilmesi de sivilce oluşumunu tetikler. Burun kılları, insanlarda, solunum yolu olarak; aldığı nefesin içindeki çeşitli mikropları engellemek amacıyla bulunmaktadır. Burun kılları bir nevi filtre görevi yaparak, hava içindeki bakterilerin vücudumuza girmesini engeller. Burun kıllarında takılı kalan bakteriler ise kişisel bakım yani burun içinin yıkanması sayesinde temizlenir. Eğer hijyenik bakım yapılmaz ise yada burun içindeki kıllar yakılıp kesilir ise, mikrop kapmaya açık bir durum haline gelinir. Bu nedenle, burun içindeki kıllar kesilip yakılmamalı ve temizliği mümkün olduğunca çok yapılmalıdır.

Burun İçinde Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer ?

Bal:

Balın içindeki antibiyotik özellikler sivilcelerde iyileşme sağlanmasını neden olur. Bir kulak çubuğu yardımı ile balı burnunuzun içindeki sivilceli bölgeye sürün, 15 dakika beklettikten sonra burnunuzu ılık bir su ile yıkayın. Haftada 3 kere bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Elma sirkesi:

Elma sirkesi, vücudun her yerindeki sivilcelere iyi gelen bir üründür. Bir kulak temizleme çubuğu yardımı ile, elma sirkesine bandırdığınız çubukla burnunuzun sivilceli kısmına uygulayıp 30 dakika bekleyin ardından ılık bir su ile burnunuzu yıkayın. Bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

Limon suyu:

Limon suyu anti bakretiyel olma özelliğine sahiptir. Ayrıca limon, iltihap sökücüdür. Bu sayede, sivilceler üzerinde olumlu etkileri söz konusudur. Sıktığınız limon suyunu, sivilceli bölgeye sürün. Sabah akşam bu uygulamayı yapmanın hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Gün içinde, burun içine yapılacak hijyenik, ılık ve nemli bakımlar sivilcenin geçmesinde etkili olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın