Sponsorlu Bağlantılar

Çiğ yemek yerine pişirilmesi gereken sebzeler

Çiğ yemek, çeşitli virüs ve bakterilerin belirli ısılara kadar dayanabildikleri için bu sebzelerin iyice pişirilmeleri gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çiğ yemek, çiğ tüketmek insanlığın doğasında vardır. İlk insanlar ateşi bulana kadar et dahil her türlü yiyeceği çiğ tüketmişler, çeşitli hastalıklara yakalanmış ve hayatlarını kaybetmişlerdir. Günümüze kadar geçen zamanda bilimin de yardımı ile yiyeceklerin çiğ yenmemesi gerektiği anlaşılmış, çiğ yiyeceklerin çeşitli bakterilere ve virüslere ev sahipliği yaptığı kanıtlanmıştır. Yiyeceklerin pişirilmesi kadar pişirme derecesi de çok önemlidir. Sindirim sisteminin sağlıklı kalması, besinlerin sağlıklı bir şekilde sindirilmesi ve çeşitli hastalıklara yol açmaması için şu yiyecekleri çiğ yemek yerine mutlaka pişirdikten sonra tüketmelisiniz.

Brokoli;

Brüksel lahanası ve karnabahar familyasının bir üyesi olan brokoli sebzesi, çiğ yenebilen bir sebze olarak bilinse de çiğ yendiğinde aşırı gaz oluşturup sizi rahatsız ettiği ve siznilyum bakterisine ev sahipliği yaptığı için mutlaka ama mutlaka yüksek ısı da kaynatılmalı ve sonrasında tüketilmelidir. Siznilyum bakterisi bağırsak çeperinde iltihaplanmaya sebep olan etkenlerden birdir.

Patlıcanı çiğ yemek

Patlıcan içeriğinde kalsiyum emilimini azaltan solanin maddesi bulunduğu için dikkat edilmesi gereken besinler arasında yer alır. Kalsiyum emilimi azaldığında gastrointestinal rahatsızlığı meydana gelir. Bu durum aşırı şiddetli mide ağrısına sebep olur. Ayrıca patlıcanı çiğ yediğinizde midenizde şişkinlik meydana gelecek, sindirim süresi uzayacak ve gaz oluşturarak sizi rahatsız edecektir. Patlıcanı pişirdiğinizde solanin nötralize hale geçek ve kalsiyum emiliminde nötr durumda kalacaktır. Patlıcanı mutlaka pişirerek yemelisiniz.

Patates;

Patates içinde toksik madde yoğunluğu oldukça fazladır. Patates çiğ yenildiğinde mide içinde asitlik derecesini artıran bir özelliğe de sahiptir. Bu nedenle patates pişirilmeden yenilmemelidir. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalan patateslerde solanin miktarı maksimum düzeylere çıkmakta ve çiğ çiğ yediğinizde kalsiyum emilimi en düşük seviyelere gerilemektedir.

Mutlaka pişirilmesi gereken sebzeler
Mutlaka pişirilmesi gereken sebzeler

Ravent;

Ravent bitkisinin yapraklarında aşırı derece toksik asit mevcuttur. Çiğ yenildiğinde bünyenizin durumuna göre sizi zehirleyebilir. Ravent bitkisi suda yüksek ısı da haşlanarak veya kızartılarak yenilmesi gereken bir bitkidir. Bu nedenle asla pişirilmeden yenilmemesi gereken yiyecekler grubunda yer alır.

Barbunyayı çiğ yemek

Çiğ barbunya tüketilmesi durumunda 12 saat içinde şiddetli mide krampları oluşur. Ayrıca mide hassaslığınıza göre kusma, ishal, mide bulantısı gibi daha düşük şiddetli rahatsızlıklar da yaşayabilirsiniz. Bu nedenle pişirilmeden yenilmemesi gereken yiyecekler arasında yer alan barbunya uzun süre suda bekletildiğinde zararlı milatonin maddesinden arındırılır. Milotonin baş ağrısı oluşturan ve migreni tetikleyen bir madde olduğu için dikkat edilmesi gereklidir.

Çiğ yemek yerine pişirilmesi gereken sebzeler

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın