Cilt kuruluğu neden olur? Cilt kuruluğuna iyi gelen bitkisel kürler

Özellikle el ve ayak bölgelerinde, diz ve dirseklerde yağ bezleri daha az olduğu için, cilt kuruluğu bu bölgelerde daha çabuk ortaya çıkar.

Deri altında bulunan yağ bezleri, cildi hava değişimlerine karşı koruyan sebum yağından yeterli miktarda üretemediği durumlarda cilt kuruluğu meydana gelir. Hamilelik gibi hormonal değişiklikler, beslenme bozuklukları, yaşlanma gibi durumlarda cilt kurumaya başlar. Ayrıca hava sıcaklıklarının aşırı artması veya düşmesi ve kuvvetli rüzgar da cildin nemini azaltır ve kurutur.

Özellikle el ve ayak bölgelerinde, diz ve dirseklerde yağ bezleri daha az olduğu için, cilt kuruluğu bu bölgelerde daha çabuk ortaya çıkar. Ayrıca egzama, sedef gibi cilt hastalıkları, bebeklerde pişik ve sıvı kaybı da cilt kuruluğuna neden olan diğer faktörlerdir.

Cilt kuruluğu engelleme yolları:

Güneşli havalarda dışarı çıkarken güneş koruyucu krem kullanın.

Soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkarken, el ve yüz gibi açıkta kalan bölgelere nemlendirici krem sürün.

Ev içinde ısıyı mümkün olduğu kadar orta derecede ayarlayın.

Yaşam alanlarımızda bulunan havalandırma ve ısınma sistemleri, televizyon ve bilgisayar gibi elektrikli aletler, havadaki nemi emerek cildi kurutur. Bunu önlemek için, ara sıra pencereyi açıp odayı havalandırın. Kalorifer üzerine küçük bir kapta su koyarak havayı nemlendirin ve odada saksı bitkileri bulundurun.

Ev işleri yaparken, deterjan ve temizlik ürünleri kullanırken ellerinize mutlaka eldiven giyin. Öncesinde iyi bir nemlendirici kremle ellerinizi nemlendirin.

Cilt kuruluğuna iyi gelen bitkisel formüller:

Kuruyan cildi nemlendirmek için illa ki pahalı kozmetik ürünleri kullanmanıza gerek yoktur. Mutfağınızda bulunan ya da aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz bitkisel ürünlerle cilt kuruluğunu gidermeniz mümkün.

İşte cildinizin kuruluğunu giderip nemlendirecek doğal formüller:

Yulaf maskesi:

Yulaf kepeği, cildi nemlendirirken aynı zamanda temizler. Cilt kuruluğuna bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların giderilmesine de yardımcıdır. Yulaf maskesi hazırlamak için birer yemek kaşığı yulaf kepeği, zeytinyağı, yoğurt ve balı bir kabın içinde karıştırın. Homojen bir kıvam elde edince maskeyi yüz ve boyun bölgenize uygulayın. 15-20 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

Karadut kürü:

Özellikle el çatlakları için etkili olan karadut kürü aynı zamanda egzama ve kırışıklıklar için de faydalı bir formüldür. Karadut kürü için iki avuç karadutu yarım litre suya karıştırıp 8-10 dakika kaynatın. Daha sonra suyunu süzerek bir kaba alın. El çatlakları için uygulanacaksa ellerinizi suya sokup 15 dakika bekletin. Cilt kırışıklıkları için ise pamuğu karadut suyuna batırıp cilde uygulayın. 15 dakika sonra durulayın. Haftada 2-3 defa uyguladığınızda cildinizdeki değişikliği fark edeceksiniz.

Yumurta ve bal maskesi:

Bal, havadaki nemi emme özelliğine sahip bir besindir. Yumurta ve balla hazırlanan maske, cildi nemlendirirken aynı zamanda solgun görünümü giderip canlanmasını sağlar.

1 tatlı kaşığı bal ve bir yumurtanın sarısı güzelce çırpılır. İçine 2 çay kaşığı zeytinyağı ilave edilir. Hazırlanan maske, ince bir tabaka halinde cilde uygulanır. 15-20 dakika kadar bekletilip ılık suyla durulanır.

Papatya ve süt maskesi:

Cilt kuruluğunu giderip cildi nemlendiren bir başka bitki de papatyadır. Aynı zamanda cildi temizler ve yumuşatır. Bir tatlı kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı bal karıştırılır. Üzerine 4-5 damla papatya yağı ilave edilir. Elde edilen karışım yüz bölgesine uygulanır. 15 dakika sonra durulanır.

Itır çiçeği yağı:

Tüm vücudu nemlendirmek için, ılık suyla doldurulmuş küvete 8-10 damla ıtır çiçeği yağı damlatılır. 15-20 dakika kadar küvette beklenir. Sabun veya duş jeli gibi herhangi bir kimyasal ürünle temas edilmeden ılık suyla durulanır.

Sandal ağacı ve gül yağı:

Bir çorba kaşığı buğday özü yağına ikişer damla sandal ağacı ve Isparta gülü yağı eklenir. Bir miktar kurutulup toz haline getirilmiş ezan çiçeği karışıma ilave edilip karıştırılır. Geceleri yatmadan önce cilde uygulanır. Kuru ciltleri nemlendirmede en etkili yöntemlerden biridir.

Cilt kuruluğu neden olur? Cilt kuruluğuna iyi gelen bitkisel kürler
\'Cildim çok kuru\', \'Cildim pul pul dökülüyor\' diyorsanız, bu habere dikkat!

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın