Sponsorlu Bağlantılar

Cilt tipi çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

Kozmetik ürünlerini satın alırken, ilk adım olarak cilt tipi öğrenip seçiminizi buna göre yapmanız gerekmektedir. Buna dikkat ediyor musunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Cilt tipi göre doğru ürünler tercih edilmediği taktirde cilt reaksiyon gösterebilir. Cilt temizliği ciltte oluşabilecek problemleri azaltmak için oldukça önemlidir. Cildi tanımak ve doğru ürünleri kullanmak cilt sağlığı için önem arz etmektedir. Yağlı bir cilde kuru cilt ürünleri kullanılması durumunda cilt olduğundan çok daha fazla yağlanabilir ve sivilcelenme sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ürün kullanmaktan ziyade doğru ürün kullanmak gerekmektedir.

Cildi tanımak cilt tipini bilmek, bu aşamada yol gösterici olacaktır. Eğer cilt tipinizi bilmiyor ve ürün alırken bunlara dikkat etmiyorsanız cildiniz ürünlere tepki verebilir.

Yağlı cilt tipi özellikleri nelerdir? Hangi ürünler kullanılmalıdır?

 Yağlı cilt tipinin diğer cilt tiplerine oranla anlaşılması çok daha kolaydır, cildin her bölgesi yağlıdır ve parlamaya meyillidir. Gözenekler büyüktür ve siyah nokta görülür bunun yanı sıra yağlı cilde sivilcelenme problemi de oldukça fazladır. Cilde üretilen yağı kontrol altına almak ve azaltmak için yağ emici ürünler kullanılmalıdır. Salisilik asit yağın kontrol altına alınmasında ve sivilce oluşumunun engellenmesinde büyük rol oynar. Her ne kadar ürünlerin üzerinde hangi cilt tipi için uygun olduğu ifadeleri yer alsa da spesifik olarak bazı içeriklere karşı hassasiyetiniz olabilir bu ürünün tamamının kötü olduğu anlamına gelmez. Bu aşamada hangi ürünün reaksiyona sebep olduğunu tespit etmeniz gerekir. Su bazlı ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Su bazlı ürünler cildin ph dengesini düzenler. Fakat yağlı cildi kurutmaya çalışmak yanlıştır. Cilt tipinin değiştirilmeye çalışılması oldukça yanlıştır yağlı bir cildi normal veya kuru bir cilde çevirmeniz imkansızdır bu sebeple bunun için uğraşmak yerine doğru bakım ile kontrol altına almaya çalışmak daha mantıklı olacaktır. Jel veya losyon tarzı ürünler yağlı cilt tipi için uygun seçimler olacaktır. İçerisinde yağ barındıran ürünler kesinlikle tercih edilmemelidir. Köpüren ürünler bu aşamada tercih edilebilir. Yağlı cildi sürekli yıkamak da doğru değildir, sürekli yıkanan cilt çok daha fazla yağ üretir. Anlık olarak cildi yıkamak çözüm olsa da ilerleyen saatlerde cilt parlamaya çok daha elverişli hale gelir. Genel olarak ürün tercihini toparlamak gerekirse içerisinde yağ barındırmayan su bazlı,losyon veya jel ürünler yağlı cilt tipi için uygun olacaktır.

Karma cilt tipi özellikleri nelerdir? Hangi ürünler kullanılmalıdır?

Karma cilt tipi t bölgesi olarak bilinen alın, çene ve burun kısmının yağlı olmasıdır. Yanaklar kuru veya normal olur fakat özellikle burun üzerinde hissedilebilir bir yağlılık ve parlama görülür. Gözenek problemi yağlı cilde oranla çok daha azdır. Her türlü temizleme ürünü kullanılabilir fakat özellikle kremsi ürünler tercih edilir. Su bazlı ürünlerin tercih edilmesi de olağandır. Cildi kurutmayacak ürünler tavsiye edilmektedir.

Cilt tipleri ve özellikleri nelerdir?
Cilt tipleri ve özellikleri nelerdir?

Kuru cilt özellikleri nelerdir? Hani ürünler kullanılmalıdır?

Gözenek problemi olmayan kuru ve mat görülen nemsiz cilt tipidir. Özellikle kış aylarında kızarmaya ve pullanmaya açık hale gelir. En doğru cilt temizleme ürünleri cilde ki nem oranını arttıracak ürünlerdir. Krem veya yağ bazlı ürünler tavsiye edilir. Cildi yormayacak ve köpürmeyecek ürünler tercih edilmemelidir. Köpüren ürünler cildin çok daha fazla kurumasına sebep olacaktır. İçerisinde alkol barındırmayan hafif yapılı ve kolay durulanabilen ürünler tercih edilmelidir.

Hassas cilt tipi özellikleri nelerdir? Hangi ürünler kullanılmalıdır?

Kızarmaya, kaşınmaya ve hatta pul pul dökülmeye meyilli olan cilt tipidir. Ürünlerin doğru seçilmesi çok önemlidir, yanlış ürünler tercih edilmesi halinde cilt hemen reaksiyon gösterir. En doğru cilt bakımı ürünleri tercihi dermatolog yardımıyla yapılmalıdır. İçeriği temiz olan parfümsüz ve boyasız ürünler tercih edilmelidir. Köpüren ve jel içerikli ürünlerden uzak durulmalıdır.

Normal cilt özellikleri nelerdir? Hangi ürünler tercih edilmelidir?

Neredeyse hiç gözenek bulunmayan pürüzsüz ve canlı cilt tipidir. Ph ve nem dengesi yeterlidir. Her türlü cilt ütünü kullanılabilir. Yumuşak bir cilt tipi olduğundan sağlıklı bir görüntüye sahiptir. Yoğun kıvamlı cildi yoracak ürünlerden uzak durulması halinde her ürün kullanılabilir.

 

Kozmetik ürünlerini satın alırken, ilk adım olarak cilt tipinizi öğrenip seçiminizi buna göre yapmanız gerekmektedir. Buna dikkat ediyor musunuz? #CiltTipleri #CiltTipi #CiltBakımı #KuruCilt #YağlıCilt #KarmaCilt #NormalCilt

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın