Cilt yaşlanması nedenleri? Cilt gençleştirme nasıl yapılır?

Genel cilt yaşlanması nedenleri kabaca ikiye ayrılabilir: iç ve dış. İç faktörler kronolojik yaşlanma ve kalıtsal özelliklerden ötürü içseldir ve değiştirilemez.

Cildimiz 25 yaş civarında yaşlanmaya başlar. Ancak dış etkenler bütünsel bir önleyici yaklaşımla ele alınabilir ve cilt gençleşmesine neden olabilir. Genel cilt yaşlanması  veya özellikle yaşlı ciltler için cilt bakım ürünleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yapılandırılmış olgun cilt

Yaşlanma, içsel, içsel ve dışsal yaşam tarzı faktörlerinin bir kombinasyonu ile gerçekleşir. Genel cilt yaşlanması , cilt yapısının her yerinde görülür .

Cilt üç farklı katmandan oluşur : dış cilt, deri derisi ve deri altı tabakaları. Yaşlanma, herhangi bir katmanda meydana gelebilir, her kat, gözle görülebilir yaşlanma belirtileri gösterir.

Kütikül katmanlar 

  • Değişimler: Yavaş hücre yenilenmesi, daha az lipid üretimi.
  • Dış işaretler: İnce çizgiler ve kırışıklıklar ile daha kaba, daha kuru doku . UV ışığına karşı daha hassas, daha az etkin iyileşme süreci ve enfeksiyona karşı daha hassas. Deri cilt katmanları
  • Değişimler: Kolajende yıllık% 1 azalma ve elastin konsantrasyonlarında azalma.

Daha az kan akışı

  • Dış işaretler: Daha erken zarar görmüş ve kırışıklıkları daha hızlı geliştiren daha az elastik bir cilt . Yoğunlukta azalma ve daha az parlak cilt . Genç cilt ile ilişkili pembe parıltı azalır.

Deri altı katmanlar 

  • Değişiklikler: Yağ hücrelerinin büyüklüğü ve sayısı azalıyor. Farklılaşma için daha az kapasite.
  • Dış işaretler: Hacim kaybı, daha derin kırışıklıklar ve içi boş yanaklar. Bozulmuş yara iyileşmesi.
Cilt yaşlanması nedenleri? Cilt gençleştirme nasıl yapılır?
Cilt yaşlanması nedenleri? Cilt gençleştirme nasıl yapılır?

Cildin gençleşmesini nasıl sağlayabilirsiniz?

Yaşlanma, önlenemeyen doğal bir süreçtir. Ancak, genel cilt yaşlanmasının gözle görülebilir belirtilerinin azaltılabileceği cilt gençleştirme mümkündür . Cildi etkileyen yaşam tarzı seçimlerine bakmak iyidir. Bu dış faktörler, oksidatif stres olarak bilinen bir işlem olan serbest radikallerin vücuda salınmasını uyarır . Serbest radikaller cilt hücrelerinin her kısmına zarar verir ve gözle görülür yaşlanma belirtilerini hızlandırır: kırışıklıklar , yoğunluk kaybı,  daha az parlak cilt ve hacim kaybı .

Cilt yaşlanması için güneşe uzun süre maruz kalmaktan kaçının

Hem uzun süreli hem de günlük güneşe maruz kalma, oksidatif stresin neden olduğu, foto yaşlanma adı verilen bir süreci uyarır. Güneşin genel cilt yaşlanması üzerindeki etkileri göz ardı edilmemelidir.

Erken cilt yaşlanmasının% 80’i UV radyasyonunun zararlı etkilerinin sonucudur.

Cilt epidermisin tabaklama ve kalınlaşma yoluyla güneşe karşı korunmasına rağmen, bir sınır vardır. Bu sınır, kişi başına farklılık gösterir ve aşılması halinde, kalıcı cilt hasarı ve yaşlanma belirtilerinin hızlanmasına yol açar .

Güneşe her maruz kaldığımızda, kışın bile, cilt zararlı UV radyasyonuna maruz kalmaktadır. Hem UV-A hem de UV-B radyasyonunun cilt üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin . Bu, bronzlaşmaya, düzensiz pigmentasyona , cilt yaşlanmasına ve en kötü durumda bile cilt kanserine yol açabilir . Güneşin zararlı etkilerini sınırlandırmak ve cildin gençleşmesini sağlamak için güneşten korunma konusunda mantıklı bir yaklaşım gereklidir. Günlük cilt bakımında doğru SPF ürünlerinin kullanılması  yardımcı olur. Cilt tipine , pigmentasyon tipine ve ilgili yerdeki güneş yoğunluğuna bağlı olarak iyi güneşten korunma seçilir. Yüz için güneş koruması hakkında daha fazla bilgi edinin.

Uzun süreli ve günlük güneş ışığına maruz kalma, fotoğraf yaşlanmasını uyarır.

Cildin gençleşmesi için güneşten korunmanın tutarlı bir şekilde kullanılması büyük önem taşır.

Cilt yaşlanması için sigarayı bırakın

Sigaradaki kimyasallar ve nikotin, kirlilikle aynı şekilde oksidatif yüklemeyi teşvik eder. Sigarayı bırakmak genel cilt yaşlanmasını geciktirmek için bütüncül bir yaklaşımın önemli bir parçasıdır .

Cilt gençleştirme için doğru günlük cilt bakımı

Çünkü genel yaşlanma 25 yaşındaki başlar, olası önleyici adımlar cilt gençleştirme için alınması gereken en kısa sürede sürecini yavaşlatmak ve daha fazla zarar görmesini önlemek için. Günlük iyi cilt bakımı ile yapılan cilt bakımı , genel cilt yaşlanmasının belirtilerini geciktirmeye yardımcı olur. Kullanılan ürünler, yaşlanma, kırışıklıklar , hacim kaybı veya yoğunluk kaybı  ve daha az ışıltılı cilt gibi en büyük soruna uygun olmalıdır .

  • Cildi zorlamadan makyajı ve kiri gideren bir ürünle temizlik ilk adımdır. Bu ürün hafif olmalı ve cildi kurutmamalıdır.
  • Bakım cilde ihtiyaç duyduğu hidrasyonu ve beslenmeyi sağlar. Bu aynı zamanda yaşla ilişkili kuruluğu içeren yaşlanmanın etkilerini önlemeye yardımcı olur .
  • Beklenen güneş ışığına maruz kalma, yaşlanma ile ilgili en büyük sorun ne olursa olsun, cilt bakım ürününden önce yüze etkili güneş koruması uygulanmalıdır.

Sağlıklı beslenme

Sağlıklı bir cilt ayrıca içeriden nemlendirme gerektirir. İçmek cilt nemlendirmesini destekler.

Oksidatif stresin cilt üzerinde zararlı bir etkisi olduğu gibi, doğru yiyecekleri yemek bu süreci sınırlamaya yardımcı olabilir. Bol miktarda taze meyve ve sebze içeren bir diyet, antioksidanlar ve mikro besinler açısından zengindir. Antioksidanlar , serbest radikalleri etkisiz hale getirme yeteneğine sahip moleküllerdir. Diyetinizi değiştirirseniz ve içine bu önemli gıdalardan daha fazlasını dahil ederseniz, cildin gençleşmesine neden olan harici oksidatif stres nedeniyle yaşlanmayı geciktirmekle kalmaz, aynı zamanda genel cilt yaşlanmasının kendine özgü iç nedenleri de olabilir.

Cilt yaşlanması nedenleri? Cilt gençleştirme nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın