Çocuğunuza Öğretmeniz Gereken 10 Değer

Çocuğunuza kendi kararlarını verebilecek yetişkin olmak için öğretmeniz gereken birçok değer vardır. Bu şekilde kendi sosyal bağlamlarında işlev görebilirler. Bu makalede, bir çocuğun öğrenmesi gereken en önemli değerlerin ne olduğunu keşfedebilirsiniz.

Çocuğunuza Öğretmeniz Gereken 10 Değer

Ebeveynler çocuklarının eğitiminde lider bir rol oynamaktadır . Bir çocuğun hayatının ilk yıllarında, ebeveynler iyilik ve kötülükten sorumludur. Çocuklar uzun yıllar öğrenmeye devam etseler de , ebeveynlerin çocuklarına iyi değerler öğretmesi önemlidir.

Bu değerler sadece davranışsal gelişimleri için değil, aynı zamanda çocuğunuzun öz saygısını ve farklı sosyal durumlarda doğru davranma yeteneğini de etkiler. Ayrıca, ömür boyu süren ve herkesin kişiliğinin bir parçası olan erdemlerdir.

Ancak, kendiniz iyi bir örnek oluşturursanız, çocukların en iyisini öğrendiğini unutmayın. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarına sorumluluk, samimiyet veya başka herhangi bir değeri öğretmeye çalışmadan önce, bu değerleri günlük olarak uygulamaya koyması önemlidir.

Bu davranış ailelerine yansımamışsa, çocuğa iyi bir ders vermeye çalışmanın faydası yoktur. Bu yüzden sadece değerleri öğretmekle ilgili değil, aslında onları uygulamaya koymakla da ilgilidir.

Çocuğunuza hangi değerleri öğretmelisiniz?

1. Dürüstlük

Dürüstlük, erken çocukluktan öğrenilmesi gereken bir değerdir. Belli bir noktada çocukların cezalandırılmalarını önlemek için eylemlerini yalan söylemeyi veya örtbas etmeyi seçmeleri muhtemeldir. Bu tam olarak onlara dürüstlüğün önemini öğretmeniz gerektiği zamandır, böylece güvenilir olabilirler.

2. Tolerans

Bugün bildiğimiz çeşitli bir dünyada, bu çok önemli bir değerdir. Çocukların farklı görüşler, kültürler, ırklar ve dinleri anlamaları ve kabul etmeleri önemlidir . Çocuklar ayrıca sağlıklı insan ilişkileri için herkesin aynı olmadığını anlamalıdır.

3. Saygı

Çocuklarınıza öğretmeniz gereken ilk değerlerden biri saygıdır . Bu erdem, insanların bir topluluk olarak var olmaları için çok önemlidir. Yaşamlarının ilk yıllarında seslerini yükseltmemeyi, daha yaşlılara saygı duymayı ve ev kurallarına uymayı öğrenmeleri önemlidir.

4. Sorumluluk

Bu değeri çocuklara öğretmek, her şeyin olumlu ve olumsuz sonuçları olduğunu ve herkesin eylemleri için sorumluluk alması gerektiğini anladıkları anlamına gelir. Her şeyden önce , bu değer çocuğun belirli görevleri ve sorumluluklarını yerine getirmesine yardımcı olur.

5. Nezaket

Nezaket , sosyal ilişkileri güçlendiren bir niteliktir, aynı zamanda aile bağlarını da güçlendirir. Bu nedenle, çocuklar ‘kötü’ günlerinde bile başkalarına iyi davranmayı öğretmek zorundayız. Kötü bir ruh halinin, insanların iyi ve doğru muamele görmesini engellemek için bir mazeret olmadığını anlamalıdırlar.

6. Karakter

Karakter oluşumu bir gecede gerçekleşmez ve çok fazla öğrenme gerektirir. Ancak, çocuğunuza öğretmek için ihtiyaç duyduğunuz değerlerden biridir, böylece kendi kararlarını kendilerine ve başkalarına her zaman saygı duyarak uygulamayı öğrenebilirler .

7. Öz Güven

İyi bir öz güvene sahip olmak, çocuğunuzun yaşamının birçok alanında çok önemli olacaktır. Kendine güven, çok fazla baskı ve zorluk çekmeden yaşamayı etkiler. Bu nedenle, çocuğa kendini kabul etmeyi ve başkalarından belirli davranışları kabul etmemeyi öğretmelisiniz.

8. İşbirliği

Çocuklar arasındaki işbirliğini öğretmek, gerektiğinde ekip olarak çalışmaya teşvik eder. Hedeflerine ulaşmak için güçlerini birleştirmeyi öğretmek , yaşamlarının bir noktasında yardımın gerekli olduğunu bilmeleri anlamına gelir.

9. Empati

Çocuklarda empati geliştirmenin bir yolu da duyarlılığı teşvik etmektir. Başka bir deyişle, kendilerini başkalarının yerine koymaları ve böylece diğerlerinin hissettiklerini hissetmelerine yardımcı olacaktır . Bu erdem kendiliğinden gelişebilse de, bazen onu güçlendirmek gerekir.

10. Bağışlama

Hataları kabul etmeyi, özür dilemeyi ve affetmeyi öğrenmek temel niteliklerdir. Başlangıçta, onları anlamakta zorlanacaklar, çünkü çocuklar hatalarını kabul etmedikleri kendilerine merkezli bir aşamadan geçiyorlar.

Ancak, affetmenin anlamını tartıştığımızda, bunun ne kadar önemli olduğunu yavaş yavaş anlayacaklardır. Gelecekte bu onların kızgınlığa maruz kalmalarını veya başka kötü hisler yaşamalarını önleyecektir.

Çocuğunuza bu değerleri zaten öğrettiniz mi? Her gün iyi bir örnek olmayı unutmayın. Onlara bu değerleri öğretip günlük uygulayarak, samimi vatandaşlar olarak büyümelerini sağlayabilirsiniz.

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın