Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda gece öksürüğünün tedavisi

Çocuklarda gece öksürüğü ebeveynlerin neredeyse en çok şikayetçi olduğu durumlardan biridir. Peki çocuklarda öksürüğü kesmek için ne yapmak gerekir?

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda gece öksürüğü söz konusu olduğunda, öncelikle mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Ayrıca çocuklar sigara dumanı, toz akarı, kimyasal içeren temizlik maddeleri vb. maddelerden uzak tutulmalıdır. Yaygın olarak görülen gece öksürüğü sorunu gün boyunca hiç görülmeyebilir. Ancak gece olduğunda devamlılığı olan bir öksürük krizi ortaya çıkabilir. Bu öksürük çocukların nefes almasında zorluğa, uyku uyumada güçlüğe ve çocukta kusmaya bile neden olabilir.

Öksürük neden ortaya çıkar?

Fizyolojik bir refleks olarak görülen öksürük, insan bedeninin istemsizce verdiği tepkilerden biridir. Hava yollarında biriken kir ve diğer parçacıkların, ayrıca oluşan balgamın şiddetli bir şekilde nefes vermek suretiyle dışarı atılma çabası sonucunda öksürük oluşmaktadır. Geçmiş hikayesinde hiçbir solunum yolu rahatsızlığı yaşamamış bir çocuk bile gün için en çok 34 defa öksürük sorunu yaşayabilir. Larenjit, soğuk algınlığı vb. üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra alerji, astım, reflü hastalığı ve bronşiyal duyarlılıkta öksürüğe neden olan faktörlerden bazılarıdır.

Çocuklarda gece öksürüğü nasıl iyileştirilebilir?

Bu sorun uzun süredir devam ediyorsa, çocukta stres oluşmasına da neden olabilir. Bu durum da zincirleme bir şekilde ebeveynleri strese sokmaktadır. Çocuklarda gece öksürüğü, çok ciddileşmediği sürece evde de tedavi edilebilir. Bunun için yapılması gerekenler şunlardır;

  • Çocuğun odasını nemli tutmak
  • Çocuğu kuru ortamda tutmaktan kaçınmak
  • Isıtıcı cihazların üzerine su kapları koymak
  • Balgamın incelmesi için çocuğa bol bol su içirmek
  • Saf su (tüketmiyorsa) yerine, farklı meyve suları ya da hindistan cevizi suyu içirmek
  • Çocuğun hafif oturuyor pozisyonda uyumasına yardımcı olmak
  • Tuz içeren spreyler ya da damlalar kulllanarak balgamı yumuşatmak
  • (2 yaş üzeri için) Esansiyel yağlarla karışım hazırlayarak çocuğun göğüs bölgesine masaj yapmak.

Çocuğun nefes almasını rahatlatmak için gereken karışım nasıl hazırlanır?

Çocuklarda gece öksürüğü sorununda oluşan nefes alma güçlüğünü azaltmak için; Yarım bardak (100 ml) tatlı badem yağı, 10 damla esansiyel tütsü yağı ve 2 damla esansiyel okaliptüs yağını uygun bir kabın içinde güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımdan elinize ufak miktarda alarak, çocuğun göğüs bölgesine hafif hareketlerle masaj uygulayın.

Çocuklarda gece öksürüğü için diğer doğal çözümler nelerdir?
Çocuklarda gece öksürüğü için diğer doğal çözümler nelerdir?

Çocuklarda gece öksürüğü için diğer doğal çözümler nelerdir?

Birçok doğal yöntemle gece öksürüğü sorununu hafifletmek mümkün. Bunlardan biri de çocuğun boğaz kuruluğunu gideren ve yumuşatan baldır. İsterseniz çocuğunuza uyumadan önce ya da öksürük oluştuğu anlarda 1 çay kaşığı bal yedirebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun balla arası iyi değilse, 1 çay kaşığı bal ve 1 bardak ılık sütü karıştırarak içirebilirsiniz.

Çocuklarda gece öksürüğü için yıllar öncesinden beri yapılan doğal tedavilerden bir diğeri de, çocuğunuz uyurken yatağının yanına doğranmış soğan bırakmaktır. Geçmişten bugüne gelen bu yöntem oldukça etkilidir. Soğan, içerdiği maddeler sayesinde alerjik reaksiyonların önüne geçer ve solunum yollarında oluşabilecek enflamasyonları engeller. Koyacağınız soğanı bir miktar şeker ile harmanladığınızda, soğanın içerdiği maddeler odaya çok daha kolay yayılacaktır.

Çocuklarda Gece Öksürüğünün Tedavisi İçin Öneriler
#Sağlık #Öksürük #ÇocuklardaGeceÖksürüğü #ÇocukSağlığı

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın