Sponsorlu Bağlantılar

Diyabet Tipleri, Belirtileri ve Nedenleri

Diyabet (şeker hastalığı) ölümcül birçok hastalığın oluşmasında birinci sırada yer alan ve dünyanın her yerinde yaygın görülen bira hastalıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Diyabet türleri

Genel olarak diyabet olarak bilinen diabetes mellitus, yüksek kan şekeri sağlayan metabolik bir hastalıktır. İnsülin hormonu, şekeri kandan hücrelerinize depolamak veya enerji için kullanmak üzere taşır. Diyabet ile vücudunuz ya yeterli insülin yapmaz ya da yaptığı insülini etkili bir şekilde kullanamaz.

Diyabetten tedavi edilmeyen yüksek kan şekeri, sinirlerinize, gözlerinize, böbreklerinize ve diğer organlara zarar verebilir.

Birkaç farklı diyabet türü vardır:

Tip 1 diyabet, otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi, insülinin yapıldığı pankreastaki hücrelere saldırır ve yok eder. Bu saldırıya neyin neden olduğu belli değil. Diyabetli kişilerin yaklaşık yüzde 10’unda bu tür var.

Tip 2 diyabet, vücudunuz insüline dirençli hale geldiğinde oluşur ve kanınızdaki şeker birikir.

Prediyabet kan şekeri normalden yüksek olduğu zaman ortaya çıkar.

Gebelik diyabeti, hamilelik sırasında yüksek kan şekeridir. Plasenta tarafından üretilen insülin bloke edici hormonlar bu tip diyabete neden olur.

Diabetes insipidus adı verilen nadir bir durum, benzer bir isme sahip olmasına rağmen, diabetes mellitus ile ilişkili değildir. Böbreklerinizin vücudunuzdan çok fazla sıvı alması farklı bir durumdur.

Her diyabet tipinin kendine özgü belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntem ve teknikleri vardır. Bu türlerin birbirinden nasıl farklı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Diyabet belirtileri

Diyabet belirtileri yükselen kan şekeri neden olur.

Diyabetin genel semptomları:

Açlığın artması

Artan susuzluk

Kilo kaybı

Sık sık idrara çıkma

Bulanık görme

Aşırı yorgunluk

İyileşmeyen yaralar

Erkeklerde diyabet belirtileri

Diyabetin genel semptomlarına ek olarak, diyabetli erkeklerde cinsel dürtü, erektil disfonksiyon ve zayıf kas kuvveti azalmış olabilir.

Kadınlarda diyabet belirtileri

Diyabetli kadınlarda ayrıca idrar yolu enfeksiyonları, maya enfeksiyonları ve kuru, kaşıntılı cilt gibi semptomlar olabilir.

Diyabetin belirtileri

Tip 1

Tip 1 diyabetin semptomları şunları içerebilir:

Aşırı açlık

Artan susuzluk

Kasıtsız kilo kaybı

Sık sık idrara çıkma

Bulanık görüş

Yorgunluk

Aynı zamanda ruh hali değişikliklerine neden olabilir.

Tip 2

Tip 2 diyabetin semptomları şunları içerebilir:

Açlığın artması

Artan susuzluk

Artan idrara çıkma

Bulanık görüş

Yorgunluk

İyileşmesi yavaş olan yaralar

Aynı zamanda tekrarlayan enfeksiyonlara neden olabilir. Bunun nedeni, yüksek glikoz seviyelerinin vücudun iyileşmesini zorlaştırmasıdır.

Gebelik diyabeti

Gebelik diyabetli kadınların çoğunda herhangi bir belirti yoktur. Bu durum genel olarak rutin kan şekeri testi veya genellikle 24. ve 28. haftalar arasında yapılan oral glukoz tolerans testi sırasında ortaya çıkar.

Nadir durumlarda, gestasyonel diyabeti olan bir kadın da susuzluk veya idrara çıkmada artış yaşayacaktır.

Diyabetin nedenleri
Diyabetin nedenleri

Diyabetin nedenleri

Her diyabet tipi ile farklı nedenler ilişkilendirilir.

Tip 1

Doktorlar tam olarak tip 1 diyabetin nedenini bilmiyorlar. Bazı nedenlerden dolayı, bağışıklık sistemi yanlışlıkla pankreastaki insülin üreten beta hücrelerine saldırır ve tahrip eder.

Genler bazı insanlarda rol oynayabilir. Bir virüsün bağışıklık sistemi saldırısını başlatması da mümkündür.

Tip 2

Tip 2 diyabet, yaşam tarzı ve genetik faktörlerinin bir ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır. Fazla kilolu veya obez olmak da riskinizi arttırır. Özellikle karnınızda fazladan ağırlık taşımak, hücrelerin insülinin kan şekeri üzerindeki etkilerine daha dayanıklı olmasını sağlar.

Gebelik diyabet

Gebelik diyabeti, hamilelik sırasında hormonal değişikliklerin sonucudur. Plasenta, hamile bir kadının hücrelerini insülinin etkilerine daha az duyarlı hale getiren hormonlar üretir. Bu hamilelik sırasında yüksek kan şekeri neden olabilir.

Hamilelik sırasında fazla kilolu olan veya hamileliği sırasında fazla kilo alan kadınların gebelik diyabeti geçirme olasılığı daha yüksektir.

Diyabet (şeker hastalığı) ölümcül birçok hastalığın oluşmasında birinci sırada yer alan ve dünyanın her yerinde yaygın görülen bira hastalıktır. #Diyabet #KanŞekeri #Sağlık #İnsülin #Tip1Diyabet #Tip2Diyabet #GebelikDiyabeti

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın