Dolama nedir? Nasıl tedavi edilir?

Tıp dilinde paronişi olarak tanımlanan dolama, el ya da ayak parmaklarında bulunan tırnak dokusunun etrafında yer alan epidermisin enfekte olmasıdır.

Dolama parmaklarda yayılan bakterinin ağrılara neden olması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Parmaklarda şişmeye denen olan dolama zamanında müdahale edilmediğinde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Peki, dolama nasıl geçer? İşte cevabı…

Dolama rahatsızlığı, staphylococcus ismi verilen bir bakteri nedeniyle oluşur. Bu bakteri özellikle parmaklarda hızlı bir şekilde yayılır. Bakteri, parmaklarda hem ağrıya hem de şişmelere neden olabilir. Hastalığın ilerleyen evrelerinde parmaklarda kan dolaşımı kesilir. Hastalık erken evrelerinden tedavi edilmezse parmak kaybedilebilir. Hastalık kendini genellikle karıncalanma, ağrı ve his kaybı şeklinde gösterir.

Dolamanın en önemleri nedenleri ise yanlış tırnak kesimi, manikür ve pedikürdür. Dolama oluşumunu önlemek için tırnakların fazla derin kesilmemesi gerekir. Eğer tırnak diplerinde yara varsa eller sürekli olarak yıkanarak temiz tutulmamalıdır. Ayrıca, dolamadan korunmak için manikür ve pedikür yaptırdığınız kuaförün bu işlemde kullandığı malzemeleri iyi dezenfekte etmiş olması gerekir.

Dolama nedir? Nasıl tedavi edilir?
Dolama nedir? Nasıl tedavi edilir?

Dolama evde nasıl tedavi edilir?

  • Dolama tedavisi için doktora görünmeniz gerekir. Bununla beraber evde uygulayacağınız bazı yöntemlerle dolamanın geçmesini sağlayabilirsiniz.
  • Eğer elinize çıkan dolamanın geçmesini ve ağrısının dinmesini istiyorsanız limon kullanabilirsiniz. Bir limonun içini parmağınızın girebileceği büyüklükte delin. Daha sonra dolamanın olduğu parmağınızı bu deliğin içine sokun ve bir süre bekletin. Bu uygulamayı günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz.
  • Eğer dolama olan parmağınızda ağrılar arttıysa ağrınızı ılık su ile dindirebilirsiniz. Bunun için bir bardak ılık suyun içine parmağınızı sokun. Bu şekilde yaklaşık 10-15 dakika bekleyin. Ağrılarınız azalacaktır.
  • Dolamanın tedavisinde işe yarayan yöntemlerden biri de ağrılı bölgenin üzerine buz koymaktır. Bir beze buzu sarın ve ağrılı bölgenin üzerinde belli aralıklarla bekletin.
  • Dolamanın patlamasını istiyorsanız bunun için yumurta kullanabilirsiniz. Bir bardağın içine bir adet yumurta kırın. Parmağınızı yumurtanın içinde 15-20 dakika kadar bekletin. Bu işlem dolamanın patlamasını sağlayacaktır.
  • Ispanak ve zeytinyağı da dolamanın tedavisinde kullanılan önemli bir yöntemdir. Bunun için zeytinyağı ve ince kıyılmış ıspanakları bir cezvenin içinde ıspanaklar eriyene kadar kavurun. Daha sonra bu karışımı dolamanın olduğu parmağın üzerine bir bezle beraber koyun. Bu işleme 2 günde bir devam edin.
Dolama nedir? Nasıl tedavi edilir? #Dolama #Sağlık #Parmakİltihabı

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın