Sponsorlu Bağlantılar

Dondurucuya asla koymamanız gereken 7 yiyecek

Dondurucu, mutfaktaki en önemli mutfak cihazlarından biridir. Aksi takdirde kaybedilecek yiyecekleri saklamak için çok kullanışlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok insan bu 7 gıda ürününü dondurucuda yanlış bir şekilde saklıyor.Dondurucu, en önemli mutfak cihazlarından biridir. Aksi takdirde yiyecekleri saklamak için çok mümkün değildir. Yiyecekler donduğunda, sadece buzdolabında tuttuğunuzdan daha uzun süre tutabilirsiniz. Ancak dondurucuda saklamamanız gereken bazı gıda ürünleri olduğunu biliyor muydunuz?

Asla dondurucuya koymamanız gereken 7 yiyecek:

Yumurta

Birçok gıda ürünü donarken büzülür, ancak bunun tersi yumurtalarda gerçekleşir. Bir yumurtayı dondurucuda muhafaza etmeye çalışırsanız yumurta patlar. Dondurucu yumurtalarınızı muhafaza etmek için çok kötü bir yerdir. Yinede dondurucuda muhafaza etmeniz gerekiyorsa, önce haşlayıp kabuklarını soyun ve öyle muhafaza edin. Böylece yumurtaların patlamasını önlemiş olursunuz.

Peynir

Peynir donmaz, ancak dokusunu kaybeder. Eğer peyniri dondurucuda saklarsanız kırılganlaşır ve dilimlenmesi zorlaşır. Tüm peynir kalıbı parçalanır. Bir parça peynir dilimlemek ve ekmeğinize koymak istiyorsanız, aradığınız sonuç bu olmayacaktır. Bu sadece Gouda tipi peynir için değil, aynı zamanda camembert ve brie gibi Fransız peynirleri için de geçerlidir. Kısacası peynirinizi dondurucuda muhafaza etmeyin.

Pirinç Pilavı

Belki zaten biliyorsunuzdur, ancak pirinç pilavını buzdolabına koyarsanız, pirincin tadı kötüleşir, bu da dondurucuda daha iyi olacağını düşünmenizi sağlar. Ne yazık ki, bu da yanlış. Pirinç pilavını derin dondurucuda saklamak tatsız hale getirecek ve çözüldüğünde lapa benzeri bir görünüm alacaktır. Yapılacak en iyi şey, pilavı pişirdikten hemen sonra yemektir.

4. Makarna

Pirinç gibi, dondurulmuş makarnanın da kalitesi hiç olmaz. Aslında tam tersi … Hafta başında büyük bir hamur kabı pişirmek ve sonraki birkaç gün boyunca dondurmak iyi bir fikir gibi görünse bile, yapmasanız iyi edersiniz. Makarna çözüldüğünde, bütün kıvamları kaybedeceklerdir. Sonuçları? Yumuşak ve lezzetli makarna. Yuck! Ancak makarna sosu dondurabilirsiniz. Böylece sosu önceden hazırlayabilir ve makarnaları her seferinde ayrı olarak pişirebilirsiniz.

5. Mayonez

Mayonez gibi kremalı soslar donmaz. Bu sosları dondurucuda muhafaza ederseniz, mayoneziniz çözüldükten sonra lezzetli bir şey olmayacağı anlamına gelir. Süzme peynir gibi topaklı olacaktır. Bu yüzden mayonezi buzdolabında saklamak en iyisidir.

6. Patates

Patateslerin yakından izlenmesi gerekmez, ancak bunları dondurucuya koymak sizi hayal kırıklığına uğratır. Pişmemiş patatesler, dondurulduklarında granül bir kıvam alırlar ve bu da iyi lezzetli patatesleri seven herkes için yenilmez olmalarını sağlar. Onları karanlık bir dolapta saklaman yeterli.

7. Konserve yiyecekler

Konserve yiyecekleri dondurucuya koymak tamamen gereksizdir. Bu konserve yiyecekler, onları daha fazla dondurmak zorunda kalmamak için yeterli koruyucu içerir. Ayrıca, dondurucuya bir kutu koyarsanız, patlaması iyi bir ihtimaldir. Bir kutu açtınız, ancak şu anda tüm içeriğine ihtiyacınız yok mu? Sonra kalanları bir Tupperware’e yerleştirerek dondurun.

Bu Yiyecekleri Asla Dondurucuya Koymayın!
#Dondurucu #Mutfak #FaydalıBilgi #ZararlarıNeler #KonserveYiyecek #DerinDondurucu #DondurucudaSaklanmamasıGerekenGıdalar

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın