Elma sirkesinin bilinmeyen faydaları

Elma sirkesi; kolesterole, kansere, diyabete, cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Peki elma sirkesinin bilinmeyen faydaları nedir?

Sadece elma sirkesi değil, diğer bütün sirke çeşitlerinin de insan sağlığı üzerinde çok olumlu faydaları bulunmaktadır. Sirkenin faydalarını görebilmenin tek şartı, sirkenin doğal fermentasyon sürecinden geçmiş olması gerekir. Marketlerde satılan fabrika üretimi sirkeler hızlandırılmış olarak üretildiği için sağlık açısından çok fazla faydası bulunmamaktadır. En sağlıklı sirke evde yapılan uzun süre fermente edilen doğal sirkedir. Bu makalemizde elma sirkesinin faydaları nelerdir? konusuna değinerek, doğal elma sirkesinin bilinmeyen faydalarından bahsedeceğiz.

Banyo yaparken saçlarınızı yıkadıktan sonra durulama suyunun içine bir çay bardağı elma sirkesi ilave ederek bu su ile saçlarınızı yıkayın. Bu sayede saçlar ışıl ışıl parlar ve dökülmeler azalır.Daha pratik olması için boş bir şişenin içerisine su ile karışık elma sirkesi karışımı hazırlayıp,bu karışımı kullanarak saçlarınızı tarayın. Saçlarınızda ki değişimi görmek için düzenli olarak kullanmak gereklidir.

Yüzünüzde oluşan lekeleri gidermek için; yüzünüzü sabunla yıkayın ve kurulayın. Daha sonra pamuğun üzerine elma sirkesi dökün. Cildi tonikler gibi elma sirkesi ile cildinizi silin. Yüzde oluşan lekelerden kurtulmak için bu işlemi gece yatmadan önce uygulamanızı tavsiye ederiz.

Özellikle parmak üzerinde oluşan siğillerin tedavi edilmesinde çok etkilidir.Siğilin üzerine elma sirkesi sürün ve üzerine pamuk koyup yara bandı ile pamuğu yapıştırın, sabaha kadar beklettikten sonra sabah bandı açıp siğilli bölgeyi sabunlu su ile yıkayın. Bu uygulamaya on gün kadar devam edin.

Elma sirkesinin diğer faydaları

Kadınların en hassas olduğu konu fazla kilolardır. Gün içerisinde bir litre suyun içine bir tatlı kaşığı elma sirkesi ilave edilerek içilmesi kilo vermeyi kolaylaştırır. Sirkeli su başka bir anlamda alkali su özelliğindedir. Alkali su ise vücutta biriken asitli gıdaları eriterek,özellikle göbek bölgesindeki yağların erimesini destekler. Kilo verdirme özelliği elma sirkesinin faydaları arasında en popüler olanıdır.

Elma sirkesinin bilinmeyen faydaları
Elma sirkesinin bilinmeyen faydaları

Enerji verme özelliği pek bilinmiyor olsa da bir tatlı kaşığı elma sirkesi içmek kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır.Elma sirkesini her zaman su ile karıştırarak içmelisiniz. Aksi takdirde mide sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bağırsaklarda oluşan candida mantarının tedavi edilmesinde çok önemli etkiye sahiptir.

Yemeği fazla kaçıranlarda mide ekşimesi şikayetleri çok sık görülür. Bu gibi durumlarda bir çay kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile içmek midenizi rahatlatacaktır. Midenizde yara ya da ülser varsa bu yöntemi uygulamanız doğru olmayacaktır.

Ayakların arka kısmında oluşan varislerin iyileştirilmesinde tedavi edici özelliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Temiz bir pamuklu bezi elma sirkesi ile ıslatıp sıkın. Bu bezi varisli bölgeye sarın ve bir saat bekletip duru suyla yıkayın. Deri üzerinde yarım saatten fazla süre kalacağı için beyaz tenliler ve narin cilt yapısına sahip olanlar elma sirkesini bekletmeden önce mutlaka alerjik reaksiyon olup olmayacağını test etmelidirler.

Elma sirkesinin bilinmeyen faydaları. #ElmaSirkesi #FaydalarıNeler #Faydası #Sirke #Elma

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın