Sponsorlu Bağlantılar

Evde doğal yumuşatıcı yapma yöntemleri

Yumuşatıcılar artık neredeyse hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Peki hiç düşündünüz mü hazır yumuşatıcılar sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Sponsorlu Bağlantılar

Yumuşatıcı olarak satın aldığımız sıvılar çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırların yumuşacık olmasını sağlamak ve mis gibi kokan çamaşırlar olmasını sağlamak amacıyla kullanılır. Kimyasal içeriklere sahip oldukları için elbise kumaşlarında kalıcı hasarlara yol açabilen yumuşatıcı sıvılar aynı zamanda alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonların oluşmasına da neden olur. Olumsuz etkilerine karşın yumuşatıcıların mis gibi kokuyor olması vazgeçilmez olmasını sağlamıştır. Sağlık açısından olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak aynı zamanda ekonomik olarak yumuşatıcı elde etmek için yumuşatıcılarınızı doğal yollarla evinizde yapabilirsiniz. Doğal yollar ile yapılan yumuşatıcılar hem ekonomik hem doğal hem elbise kumaşlarına zarar vermeyen hem de sağlık açısından herhangi bir riski olmayan yumuşatıcılar olduğu için her anlamda avantajlı konuma gelirsiniz. Peki doğal yollarla yumuşatıcı nasıl yapılır?

Lavanta kokulu yumuşatıcı nasıl yapılır;

Öncelikle yumuşatıcı yapmak için 500 ml elma sirkesi, 1,5 litre su şişesi, kaynamış su ve bir beher gereklidir. Kaynatılmış suyu 150 ml ölçekte pet şişe içine koyun. Üzerine 500 ml elma sirkesini ekleyin ve bir çay bardağı kadar karbonat ekleyerek pet şişe içinde karıştırın. 5 dakika kadar karıştırdıktan sonra lavanta yağı ekleyerek karıştırmaya devam edin. Lavanta yağının miktarı size bağlı olarak değişebilir. Bizim tavsiyemiz bir yemek kaşığı koymanızdır. Elde ettiğiniz karışımın çökelme olması için 2 saat bekletin. Oluşacak çökelmeden sonra tekrar 10 dakika kadar karıştırdığınızda doğal ve lavanta kokulu yumuşatıcınız hazır hale gelecektir. Elde ettiğiniz doğal kokulu lavanta yumuşatıcıyı evinizde en fazla 20 gün bekletmelisiniz. Sonrasında içeriği bozulacak ve çamaşırlarınıza zarar verme durumu ortaya çıkacaktır.

Lavanta kokulu yumuşatıcı nasıl yapılır
Lavanta kokulu yumuşatıcı nasıl yapılır

Çarşaflar, nevresimler, yastık yüzleri gibi tekstil ürünleri için daha ferah kokulu yumuşatıcılar yapabilirsiniz. Tek kullanımlık doğal portakal kokulu yumuşatıcı elde etmek için ise şu yöntemi izlemelisiniz: Yarım çay bardağı elma sirkesini alarak bir su bardağının içine koyun. Su bardağının içine yarım çorba kaşığından biraz fazla karbonat ekleyin. Yarım çay bardağı kadar kaynamış suyu su bardağının içine boşaltın. Bir çay kaşığı kadar portakal yağını karışımın içine dahil edin. Bir çubuk yardımı ile bu karışımı iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışım biraz daha sert bir içeriğe sahip olduğu için tek seferde nevresim ve türevlerini yıkamak için kullanmalısınız. Aksi durumda 2 gün içinde bozulma başlayacak ve emekleriniz boşa gidecektir.

Evde yapmış olduğunuz yumuşatıcılar daha konsantre olacağı için hazır aldığınız yumuşatıcıya göre daha ekonomik olacaktır. Hazır yumuşatıcıdan 2 kapak miktarında kullanırken elde ettiğiniz yumuşatıcıdan ise 2 çay kaşığı kadar kullanacak ve az miktarda kullanmış olmanıza karşın daha yoğun bir koku elde edeceksiniz. Bu nedenle yumuşatıcı yaparken az miktarda ve 20 gün içinde tüketecek kadar yapmak daha avantajlı olacaktır. Ayrıca elde ettiğiniz yumuşatıcı içinde katkı maddesi ve kimyasallar olmadığı için elbiselerinize ve tekstil ürünlerini her hangi bir zarar vermeyecektir. Her açıdan avantajlı olduğunuz yumuşatıcıları yapmak için farklı kokular ve yağlar kullanabilirsiniz.

 

Yumuşatıcınızı Evde Kendiniz Yapın Çamaşırlarınız Yumuşacık Olsun Mis Gibi Koksun! #Yumuşatıcı #KendinYap #DoğalÇamaşırYumuşatıcı #Deterjan #Sağlık #ElmaSirkesi #LavantaYağı #LavantaKokuluYumuşatıcı

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın