Sponsorlu Bağlantılar

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Beslenmeden temizliğe bir çok yerde bizlere yardımcı olan elma sirkesi en çok kullanılan sirkelerin başında geliyor. Elma sirkesini sağlık açısından önemli kılan ise içerisinde C vitamini, potasyum, kalsiyum ve sodyum bulundurması. Bu yararlı sirkenin tadı da bir o kadar güzel.

Sponsorlu Bağlantılar

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Sizler de evde uygulayacağınız yöntemlerle elma sirkesi yapabilirsiniz. Peki evde elma sirkesi nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir?

Evde sirke yapımı püf noktalar:

  • Elmaların tatlı olanlarını kullanın; çürük kısımlarını sirkeye dahil etmemeye özen gösterin.
  • Elmaların kabukları sirke oluşumu için önemlidir; bu yüzden kabukları kesinlikle soymayın.
  • Sirke mayasına sirke anası denir; ilk kez sirke kuruyorsanız elinizde olmaması doğal. Nohut, bulgur ve şekeri elinizin altında bulundurun.

Evde sirke yapımı sırasında malzemeyi karıştırmak için silikon kaşık, sirkeyi saklamak için de cam kavanoz kullanın. Bunlar da tabii ki sterilize olmalı.

Evde elma sirkesi nasıl yapılır?

Elmaları yıkayıp kuruladıktan sonra kabuklarıyla beraber dörde bölün ve kavanoza doldurun. Üzerlerine su, tuz ve sirke anasını ekleyin. Kavanozun ağzını tülbentle kapatın. Kapağını sıkıca kapattıktan sonra 20 gün boyunca günde bir kez karıştırarak serin ve kuru bir ortamda bekletin. 20 günden itibaren sirkenizi karıştırmayın. Birkaç hafta sonra sirke kokuları yükselmeye başlar ve elmalar dibe çöker. 40 günün sonunda da elma sirkesi hazır olur. Sirkenin üzerinde oluşan beyaz tabakaya sirke anası denir, bu tabakayı alın ve elma sirkenizi süzüp kullanmaya başlayın.

Sirke anasını da bir başka sirke yapımında maya olarak kullanabilirsiniz. Tarife başlarken elinizde sirke anası yoksa suya katacağınız nohut, bulgur ve toz şeker de mayanızı başlatmaya yeterlidir. Biz toz şeker yerine organik bal kullanmanızı öneririz, sirkenin tadı gerçekten bir başka oluyor 🙂

Elma sirkesi nasıl saklanmalı?

Hava ile temas etmeden saklanan elma sirkesi uzun süre dayanacağından cam kavanozun kapağı sıkıca kapalı olmalıdır. Elma sirkesi buzdolabında saklanabildiği gibi loş, karanlık, direkt güneş almayan serin bir ortamda da bekleyebilir.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın