Fırında taş gibi ev yoğurdu tarifi

Fırında taş gibi ev yoğurdu; bu yöntemi daha önce hiç duymadıysanız biraz garip gelmiş olabilir. Ancak kolay kolay bozulmayan o mis gibi kıvamlı yoğurdun tadına en az bir kez baktıysanız bu tarifi çok seveceksiniz, eminiz.

Yoğurt mayalamak sanıldığının aksine çok kolay ve pratiktir. Eskisi gibi battaniyelere sarmanıza gerek kalmayacak pratik bir tarif ile mayaladığınız yoğurdu rahatlıkla ve mutlulukla tüketebilirsiniz. Yoğurt mayalamanın püf noktaları için fırında taş gibi ev yoğurdu tarifini denemenizi tavsiye ederiz.

Doğal yoğurdun önemi

Özellikle son yıllarda artan katkılı yiyecek ve içecekler sağlığımızı olumsuz etkilemekte ve insanlar sürekli en doğal olanı aramaya, tüketmeye çalışmaktadır. Büyük şehirlerde yaşayanlar, köylerde yaşayan insanlara nazaran dezavantajlıdır ve bazı doğal yiyecekler maalesef sadece yetiştiği topraklarda üretilip, satılırsa tamamen organik olabilmektedir.

Sofralarımızın vazgeçilmezi, yemeklerimizin ve sağlığımızın en yakın dostu olan yoğurt, içerdiği yüksek miktarda probiyotik ve kalsiyum sayesinde çok faydalıdır. Uzmanlar artık markette satılan yoğurtların fabrikasyon olması sebebiyle yeterince faydalı olmayacağı, hatta sağlığımızı tehdit edecek şekilde zararlı olacağı konusunda görüşlerini belirtmektedirler. Bu sebeple artık herkes doğal yoğurdun önemi konusunda çok daha bilinçli. Herkes kolaylıkla evine yakın bir pazardan süt temin edebilir ve evde kendi yoğurdunu kendi yapabilir.

Fırında taş gibi ev yoğurdu malzemeler

Öncelikle hangi malzemelere ihtiyacınız olduğunu not edelim;

  • 2 kg fırında
  • Daha önceden ayırmış olduğunuz(yoğurdunuz) mayanız
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Süt kaynatmak için çelik tencere ve mayalanmış yoğurt için cam kavanoz

Fırında taş gibi ev yoğurdu yapılışı

Öncelikle sütü tencereye koyup orta ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Ocağın altı çok açık olursa dibi tutabilir, az açık olursa da uzun süre kaynamayabilir bu sebeple orta ateşte kaynatıyoruz. Kaynamaya başlayan sütü ara ara karıştırıyoruz. İyice fokurdadıktan sonra altını kısıp 2-3 dakika daha kaynatıyoruz.(Bazı uzmanlar gereğinden fazla kaynatmanın vitaminleri öldürdüğünü savunmaktadır.) Süt kaynadıktan sonra üzerinde kaymak birikmeye başlayacaktır. Bir tahta kaşık yardımıyla iki-üç defa üstünde biriken kaymağı bir tabağa alabilirsiniz.(Kaymak seviyorsanız soğuduktan sonra kahvaltılık için buzdolabına koyabilirsiniz.) Ocağın altını kapattıktan sonra fırını 180 dereceye getirip ısıtıyoruz ve mayalama işlemi bitene kadar kapatmıyoruz. Bu arada 4-5 tane orta boya cam kavanozu hazır ediyoruz.

Fırında taş gibi ev yoğurdu yapmanın en önemli noktalarından biri sütü mayalamadan önce elde edeceğiniz sıcaklıktır. Elinizin serçe parmağı yardımıyla 5-10 dakikada bir sütün ılıyıp ılımadığına bakmalısınız. Serçe parmağınız yanmamalı ama soğuğa yakın bir ılıklıkta da olmamalıdır. Sıcağa yakın bir orta ılıklığı tercih etmenizi öneririm. Yoğurt mayalamak için yine bir tahta kaşık yardımıyla 5 dolu kaşık mayayı tencerenin içine döküp orta hızda karıştırıyoruz. Karıştırırken bir yandan tuz ve şekeri ekliyoruz. İyice karıştırdıktan sonra bir kepçe yardımıyla daha önce hazırlamış olduğunuz kavanozlara tek tek mayaladığımız sütü paylaştırıyoruz. Isınmış olan fırını kapatıyoruz ve kavanozları ağzı açık bir şekilde fırının içine hepsini tek tek yerleştiriyoruz. Genellikle bu mayalama işlemi için 7-8 saat süre yeterlidir ancak yine de sululuk durumuna bakabilir ve gerekirse 10 saat bekletebilirsiniz. Yoğurtlarınızı çıkardıktan sonra kavanozlarınızın kapaklarını kapatıp buzdolabına koyabilirsiniz. 1-2 saat dinlendirirseniz çok daha lezzetli olacaktır. Afiyet olsun..

Fırında taş gibi ev yoğurdu tarifi!

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın