Sponsorlu Bağlantılar

Gastrit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Gastrit, midenin iç yüzeyini saran ve gastrik mukoza adı verilen zarın iltihaplanmasıdır. Mide, tüketilen gıdalar için bir tampon görevi görmektedir. Tükettiğimiz yiyecekler midede karıştırılır, asidik özellikteki mide suyun da yardımıyla sindirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gastrit, herkeste görülme ihtimali olan bir hastalıktır. Mide ile ilgili olan bir hastalıktır. Midenin iç kısmında bulunan mukoza tabakasının iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Her yaş grubunda görülmekle birlikte en çok erişkin kişilerde bu hastalığa rastlanır. Gastrit yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Ancak verdiği hasar ülser ile karşılaştırıldığı zaman daha hafif kalmaktadır. Ancak her türlü hastalıkta olduğu gibi, gastrit hastalığında da erken teşhis ve erken tedavi çok önemlidir. Tedavide geç kalınması ve hastalığın ilerlemesi durumunda gastrit midenin daha derinine işleyerek, kanser ve ülsere sebebiyet verebilir. Bakteriyel enfeksiyon sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Erken teşhis ve tedavi ile kontrol altına alınabilir.

Gastrit hastalığına neden olan virüs helicobacter pylori virüsüdür. İnsan vücuduna giriş yaptığı ilk andan itibaren gastrit oluşumuna zemin hazırlamaya başlar.

Gastrit Belirtileri

Gastrit belirtileri diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi birden fazladır. Gastrit belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Gastrit belirtileri arasında en sık rastlanan ve teşhis için yeterli olan iki belirti; hazımsızlık ve mide ağrısıdır. Rastlanan bu iki belirtide dahi gastrit sorunundan şüphelenilir.
  • Rastlanan bir diğer belirti ise karın ağrısıdır. Tabi bu başka bir sebepten de olabilir.
  • İştahsızlık da gastrit sorunu yaşayan kişilerde rastlanan bir diğer belirtidir.
  • Yemeklerden, içeceklerden, tatlılardan tiksinme ve mide bulantısı şikayetleri de gastrit belirtileri arasında sayılır.

Hastanelere yapılan gastrit başvurularında bu sorunlar en sık rastlanan sorunlardır. Hastalardan gelen diğer şikayetler ise ağza acı su gelme ve kusmadır. Kusma, bulantı gibi belirtiler başka hastalıklara işaret edebilir. Bunun yanında normal bir şekilde, yenilen yiyeceklerden de kaynaklanabilir. Ancak eğer bu belirtiler haftada 3 sefer ortaya çıkıyorsa, gastrit şüphesi oluşabilir ve bir doktora başvuru yapılmalıdır.

En sık rastlanan gastrit belirtileri bunlar olmakla birlikte herkeste aynı şekilde bu belirtiler görülmeyebilir. Bunun yanında tüm belirtilerde görülmeyebilir. Nadiren ise hiçbir belirti göstermeksizin, usul bir şekilde gelişim gösterir.

Gastrit Nedenleri
Gastrit Nedenleri

Gastrit Nedenleri

Gastrit nedenleri arasında en başta gelen ve en büyük etken kronik pylori virüsüdür. Bu virüs ana etkendir. Düzensiz beslenen kişiler, sigara tüketen, alkol tüketen kişilerde bu virüs daha sık görülür. Dolayısı ile gastrit ortaya çıkar.

  • Çok sigara tüketmek ve asitli içecekleri aşırı fazla tüketmek.
  • Alkol tüketiminin fazla olması.
  • Günlük yaşantıda fazlaca stres yaşamak ve gerginlik.

Diğer gastrit nedenleri ise bunlardır. Özellikle alkol, sigara ve asitli içecekler mide asidini arttırdığı için gastrit oluşumunda başrol oynayabilir. Stres ise çoğu hastalığın sebeplerinden birisi olduğu gibi gastrit nedenleri arasında da kendisine yer edinmiştir.Düzenli ve sağlıklı beslenmek, bunun yanında spor yapmak kişiyi risk grubundan uzaklaştıracaktır.

Gastrit Tedavisi

Gastrit tedavisi ilaçlar ile yapılan bir tedavidir. Hastalığı ortadan kaldırmak için neden araştırılır ve hastalığın nedeni yok edilmeye çalışılır. Hastalığın ana sebebi mide asitleri ise, mide asitlerini giderici veya azaltıcı ilaçlar sunulur kişiye. Bu ilaçlar ile sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır. Eğer hastalığın oluşum nedeni pylori virüsü ise, bu virüs ile mücadele etmek için ilaçlar sunulur kişiye. Bu ilaçlar ile sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Ayrıca gastrit tedavisi için önemli olan bir diğer etken ise kişinin kullandığı ilaçların tespiti ve araştırılmasıdır. Özellikle aspirin veya anti romatizmal ilaçlar kullanılıyor ise, bu ilaçların kullanımının kesilmesi tavsiye edilebilir. Bu hastalığın durumuna ve doktorun inisiyatifine kalmış bir durumdur. Eğer kullanımı uygun görülürse, kullanım devam eder elbette. Ancak tedavi açısından kusuru var ise, bu ilaçların kullanımının durdurulması gerekir.

Gastrite İyi Gelen Yiyecekler Yazımıza da Göz Atabilirsiniz.

Gastrit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın