Gastrite İyi Gelen Yiyecekler

Gastrit, gastrik mukoza adı ile de bilinen mide astarının zarar görmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır, rahatsızlıktır. Bu zarar görme; tahriş sonucu oluşabilir, aşınma sonucu oluşabilir veya iltihaplanma şeklinde de oluşabilir. Gastrit temelde ikiye ayrılır. Bunlardan ilki akut gastrit, diğeri ise kronik gastrittir. Her hastalığın başlangıcında olduğu gibi, gastrit hastalığının da başlangıcında bazı belirtiler kendisini göstermeye başlar.

Gastrit Belirtileri

Gastrit belirtileri diğer pek çok hastalığın belirtisi veya sonucu ile ortak olabiliyor. Bu yüzden de teşhis için mutlaka bir doktora başvurulmalı ve gerekli inceleme ve tetkiklerin ardından tanı konulmalıdır. Ancak temel olarak kişiyi uyaran gastrit belirtileri şöyledir;

  • Dispepsi olarak da bilinen hazımsızlık.
  • Mide ekşimesi ve yanma oluşması.
  • Karın ağrısı çekmek.
  • Kişiyi hıçkırık tutması.
  • Karın ağrısı ve mide sorununa bağlı olarak iştahın kapanması.
  • Mide bulantısı.
  • Kusma. Ancak bu kusmayı diğerlerinden ayıran şey; kanlı bir kusma olmasıdır.
  • Dışkı renginin gittikçe koyulaşması.

Bu belirtiler kişiden kişiye göre değişebilir. Bunun yanında kişide belirtilerin tamamı veya bir kısmı da görülebilir. Bu durum yine kişinin bünyesine ve bağışıklık sistemine bağlı bir durumdur.

Kişi gastrit sorunu ile karşı karşıya olduğuna emin olduktan sonra, yani gastrit tanısı konulmuşsa kişiye; doktorlar genelde bunun iççin ilaçlar önerirler ve kişide bu ilaçları kullanır. Ancak her zaman bir alternatif tedavi mekanı olan, adeta açık hava eczanesi olan doğa, bu konuda da kişiye pek çok olanak sunmaktadır. Gastrite iyi gelen yiyecekler doğada mevcuttur. Ancak bunların nasıl kullanılacağı bilinmeli ve ölçülü davranılmalıdır.

Gastrite İyi Gelen Yiyecekler
Gastrite İyi Gelen Yiyecekler

Gastrite İyi Gelen Yiyecekler

Gastrite iyi gelen yiyecekler, gastrit sorununu ortadan kaldırmaz. Gastrit ile birlikte ortaya çıkan ağrı, sızı, yanma, ekşime gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlar. Bu da kısa süreli bir tedavi anlamına gelir. Gastrit sonucu ortaya çıkan ağrıları dindirmek için kullanılabilecek ve tüketilebilecek başlıca yiyecekleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Zencefil: Zencefil geçmişten günümüze pek çok ağrı ve sızının tedavisi için kullanılmıştır. Özellikle hazımsızlık ve gaz birikmesi sonucu ortaya çıkan mide ağrılarına karşı gayet etkilidir. Bu yönü ile de gastrit sonucu ortaya çıkan bazı sorunlara çözüm olmaktadır. Bunun yanında iltihap azaltıcı ve anti bakteriyel özelliği ile de vücut içinde yuvalanmış kötü bakterilere karşı koruma sağlar.

Mısır Anasonu: Gastrit sonucu ortaya çıkan hazımsızlık, bulantı ve şişkinlik gibi sorunlara çare olmaktadır. Mısır anasonu bunun dışında asit karşıtı bir besindir ve mide de birikebilecek olan fazla asit ile mücadele eder.

Yoğurt:Yoğurt sindirim sistemine yardımcı bir besin olup gastrit sonucu ortaya çıkabilen bazı semptomların gücünü kırmaya yarar. Mide astarının zarar görmesi sonucu ortaya çıkan gastrit ile mücadele etmesini ise içeriğinde bulunan probiyotiklere borçludur. Zira yoğurdun içinde bulunan probiyotikler mide astarını korumaya yarar. Günde iki veya üç kez bir kase yoğurt yemek gastrit semptomlarına karşı kırıcı bir güç olabilir. Yoğurdu muz veya bal ile karıştırıp yemek gücünü daha da arttıracaktır.

Papatya Çayı: Geleneksel tedavide karın ve mide ağrıları ile mücadelede etkin bir şekilde kullanılır. Hazımsızlık veya gaz birikmesi sonucu ortaya çıkan gastrit sorunlarına karşı kullanılabilir.

Nane: Nane de papatya ile aynı görevi üstlenen bir diğer bitkidir. Naneyi çay şeklinde tüketmek kişiye mutlak bir rahatlama getirecektir. Çay şeklinde tüketmek istemeyen kişiler nane yapraklarını da tüketebilirler.

Gastrite İyi Gelen Yiyecekler

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın