Sponsorlu Bağlantılar

Geceleri mışıl mışıl uyumanın 9 püf noktası

Geceleri mışıl mışıl uyumanın 9 püf noktası, sizde kaliteli bir uyku uyumak istiyorsanız bu yöntemleri  uygulamanızı tavsiye ederiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Geceleri mışıl mışıl uyku! Eminiz ki birçoğumuzun en çok istediği şeylerden biride mışıl mışıl kaliteli bir uyku uyumaktır. Uykusuzluk kuşkusuz çağımızın bir hastalığı dersek herhalde abartmış olmayız. Hem de sayısı günden güne artarak gidiyor. Uyku, insanın en önemli yapması gereken vazifelerinden bir tanesidir. Hatta öyle ki, yemek ve içmek kadar çok önemlidir uyku.  Ayrıca insan hem beden hem de ruh sağlığı açısından mutlaka uyumalıdır.

Bir insanın uyuması gereken günlük miktar 6 – 8 saattir. Bu saatler bilimsel olarak belirlenmiş zaman dilimleridir. Ne az ne de çok uyumamak gerekiyor. Bu uyuma sürelerine her insanın riayet etmesi uzmanlar tarafından dikkat çekiliyor.  

Lakin günümüzde uyumak için adeta yastıkla ve yatakla dövüşen, uyumak için dakikalarca çaba harcayan ve ne yaparsa yapsın mışıl mışıl uyuyamayan kişiler için bazı önemli hususları araştırıp istifadenize sunduk.

Teknolojik cihazların yaydığı mavi ışıktan uzak durun!

Günümüzün veya bir başka deyişle modern asrın müptelası haline geldiğimiz akıllı cep telefonlarına, tablet ve televizyon ekranlarına gece yatmadan çok önce vedalaşmak gerekiyor. En az iki saat önceden hiçbir teknolojik aletle baş başa kalmayınız. Çünkü bu teknolojik aletlerin yaymış olduğu mavi ışık insan beynini yanıltan bir etkiye sahiptir. Daha doğrusu kişinin gece uyku vakti gelmesine rağmen bu mavi ekranlar kişiye tam aksine ‘uyan artık’ mesajı göndermektedir. Bundan dolayı televizyon karşısında veya elinizde bulunan akıllı cep telefonları ile yatağa girdiğinizde bir türlü uykunuz gelmektedir. Sözün özü, yatak odasında ne bir televizyon ne de bir cep telefonunun girmesine asla izin vermeyiniz.  

Yatak odası karanlık ve sessiz olmalıdır!

Yatak odanızda bulunan ve gerekli de değilse yatak odasını aydınlatan ve ses yapan eşya, cisim ve nesnelerden kurtulmalısınız. Yatak odanız zifiri karanlık derecesinde ve sessiz olmalıdır. Bu karanlık ortam sizin uykuya daha çabuk dalmanızı ve daha iyi uyumanıza imkân sağlayacaktır. Unutmamak gerekiyor ki, melatonin hormonu en fazla salgılandığı ortam karanlık bir odadır.

Yatak odasını ısısı iyi olmalıdır?

Yatak odaları ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. Olması gereken ısı derecesi ne ise onu ayarlamanız en doğrusu olacaktır. Bu işin sırrı ya da püf noktası ise yatak odasının salondan daha serin olmasından geçmektedir. Böyle bir şekilde olan odada uyumak hem daha kolaylaşacak hem de iyi bir uyku çekmiş olacaksınız.

Akşam yemeklerine çok dikkat edilmelidir?

Geceleri rahat uyumak adına akşamları yenen yemek çok önemlidir. Lakin Türk milleti olarak bizler akşam yemeklerini çok yeriz ve işin kötüsü de en ağır yemekler neredeyse akşamları tüketilir. Ana yemekten tutun tatlısına kadar en ağırlar maalesef akşamları yenir. Oysa akşam yemekleri hafif, aşırı yağlı olmayan ve sağlıklı yiyecekler tüketilmelidir.  Böylece hem sağlığınız açısından hem de iyi uyumak açısından bu iyi bir davranış olacaktır.  Ayrıca akşam yemeklerini erken saatte yemek ve geç saatlere bırakmamak çok önemlidir.

Uyarıcı etkisi yapan içecekleri dengeli tüketin?

Bir gün içerisinde içilen çay, kahve vb. içecekler gece uykuya dalmanızı güçleştirecektir. Özellikle buna akşam yemeklerinden sonra çok dikkat etmek gerekiyor.

Egzersiz saatlerini geç saatlere bırakmayınız!

Zinde kalabilmek, kilo vermek ve sağlıklı olabilmek için egzersiz yapmak bir şart. Ama bu egzersizleri akşamın geç saatlerine bırakmak doğru değildir. Çünkü geç saatlerde yapılan ağır egzersiz çalışmaları sizin uykuya dalmanızı güçleştirecektir. Hatta uykunuzun kaçmasına neden olabilecektir. Ama çok hafif bir yürüyüş size yardımcı olabilir.

Geceleri mışıl mışıl uyumanın 9 püf noktası
Geceleri mışıl mışıl uyumanın 9 püf noktası

Gündüz uyumayınız?

Sizi dinlendirmeyen uykulardan kaçının. Havanın veya ortamın sıcaklığından, rehavetinden, yenen yemeğin ağırlığından uyumak isteyen kişiler bu uykulardan kaçması doğru bir davranış olacaktır. Çünkü bu uyku gereksiz bir uyku olup, gece geç uyumanıza neden olacaktır. Eğer imkânınız varsa ve müsaitse öğle vakti bir saat uyumanız faydalı olabilir. Ama bu uyku, bir saat ve o da öğle vakti. Ayrıca bu öğlen uykusuna kaylule uykusu denir. Bu uyku insanı dinlendiren bir uykudur.

Ilık bir Banyo yapabilir ve bitki çayı içebilirsiniz?

Akşam yatmadan önce ılık bir banyo yapıp ve bir fincanda bitki çayı içersiniz bu sizin hemen uyumanızı sağlayacaktır.

Alkol almayın ve   sigara içmeyin!

Alkol ve sigara da uyku kalitesini bozan, uykuyu kaçıran önemli nedenlerin başında gelmektedir. Özellikle alkol uyku kalitesini bozmaktadır. Geceleri alkol almayınız ve yatmadan en az iki saat önce alkole son veriniz.

Siz de, bu  geceleri mışıl mışıl uyumak için 9 püf noktayı  uygulayınız. Lakin, tüm bunlara rağmen hala iyi bir uyku çekemiyor ya da uyuyamıyorsanız mutlaka bir hekime muayene olmanız sizin adınıza faydalı bir davranış olacaktır.

Geceleri mışıl mışıl uyumanın 9 püf noktası!
#KaliteliUyku #Sağlık #MışılMışılUyku #Uykusuzluk #Uyku

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın