Gizli şeker ve ihmal edilmemesi gereken 7 belirtisi

Gizli şeker ya da diğer adıyla pre-diyabet, kan şekerinin kronik olarak yükseldiği, ancak diyabet tanısı konulacak kadar yüksek olmadığı bir durumdur.

Gizli şeker tedavi edilmediğinde, geri dönüşü olmayan tip 2 diyabete dönüşmesi çok yüksek bir ihtimaldir. İyi haber şu ki, gizli şekerin tip 2 diyabete dönüşmeden önce geri dönüşü olan bir durumu vardır. Sorunu ne kadar erken fark ederseniz fazla kilolu olma, hareketsiz yaşam tarzı ve çok fazla ilave şeker tüketme gibi risk faktörlerinin bir kısmını o kadar çabuk hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

Kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürmüyorsanız, gizli şekerin belirtileri konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu belirtilerin bazıları oldukça sinsidir ve gizli şekerle ilgili olduğunu düşünmeyebilirsiniz. Gizli şekerin ihmal etmemeniz gereken belirtilerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Yüksek tansiyonu olanlarda gizli şeker riski yüksektir

Yüksek tansiyonu olan kişilerde gizli şekerin olma riski daha yüksektir. Çünkü yüksek tansiyon, kanın vücutta dolaşması için kalbi daha fazla çalışmaya zorlar. Bu da vücudun fazla şekeri kan dolaşımından çıkarmasını zorlaştırır.

Hipertansiyon ve gizli şeker birbirlerini daha da şiddetlendiren durumlardır ve yapılan araştırmalar, her ikisine de sahip olmanın kalp yetmezliği riskinizi büyük ölçüde artırdığını göstermiştir.

Ne yazık ki, hem gizli şeker hem de yüksek tansiyon ilk başta büyük ölçüde belirti göstermeyen durumlardır. Ancak yüksek tansiyonunuz olduğunu biliyorsanız, vakit kaybetmeden gizli şeker konusunun üzerine eğilmelisiniz.

 

Bulanık görme

Hem gizli şeker hem de diyabet, görme yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilir. Kan şekeri seviyelerinin yüksekten alçağa doğru ani şekilde dalgalanması, sıvının göz merceğine sızmasına neden olabilir. Bunun nedeni, vücudun fazla şekeri çıkarmak için hücrelerden mümkün olduğunca fazla su çekmek için aşırı çalışmaya zorlanmasıdır.

Gizli şeker cilt sorunlarına neden olabilir

Bazı durumlarda vücudunun içindeki sorunlar dışarıya yansır. Gizli şekerin, kandaki artan insülin seviyeleri nedeniyle ciltte parlak, pullu ya da koyu, kadife görünümlü lekelere neden olduğu bilinmektedir.

Gizli şeker aynı zamanda kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyerek özellikle bacaklar başta olmak üzere uzuvlarda kaşıntıya neden olabilir. Diyabet hastaları ciddi şekilde bozulmuş kan dolaşımı nedeniyle ayaklarını kaybetme riski altındadır. Bu nedenle cildinizde gizli şeker ile ilgili sorunlar olduğundan şüpheleniyorsanız, vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız.

 

Gut

Gut, eklem dokusu içerisinde keskin ürik asit kristallerinin büyümesine neden olan bir artrit türüdür. İnanılmaz derecede acı verici ve ayrıca gizli şekerin belirtisi olabilmektedir.

Gut, genellikle zengin ve aşırı besleyici bir diyet nedeniyle oluşur. Aşırı kilolu insanlar daha yüksek risk altındandır. Obezite aynı zamanda gizli şeker için risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Gizli şeker ve ihmal edilmemesi gereken 7 belirtisiSebepsiz şekilde açlık hissetmek

Şeker, vücudumuzu güçlendirmek için ihtiyacımız olan bir yakıt kaynağıdır. Ancak çok fazla aldığımız zaman, pankreas tarafından üretilen insülin, glikozu etkin bir şekilde işleyememektedir. Bu durum, kanda dolaşan ve enerji için kullanılamayan çok miktarda şeker bırakır. Sonuç olarak, vücudunuz ihtiyaç duyduğu besinleri alamadığı için bir yemeğin hemen ardından bile acıkabilirsiniz.

Aşırı yorgunluk hissi

Yüksek kan şekeri, açlığa neden olmasıyla aynı nedenlerden dolayı yorgunluğa da neden olabilir. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu yakıtı alamadığında, açlık hissettiğiniz şekilde yorgun da hissedersiniz.

 

Susuzluk hissi artışı gizli şeker habercisi olabilir

Özellikle yemek yedikten sonra susuzluk hissinin artması, gizli şekerin bir belirtisi olabilir. Vücut kandaki aşırı şekeri kan dolaşımından çıkarmak için çok çalışmaya başlar. Bunu yapmasının yollarından biri kanı sulandırmak ve işlenmiş şekeri idrarla süzmektir. Vücut bu süreç için ihtiyaç duyduğu suyu almak için hücrelerden su çeker ve bu da, kronik olarak susuzluk hissinde artışa neden olur.

Gizli şeker ve ihmal edilmemesi gereken 7 belirtisi

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın