Göğüs (Meme) kanseri belirtileri ve nedenleri

Meme kanseri hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir, ancak kadınlarda çok daha yaygındır. Meme kanseri, göğüs hücrelerinde oluşan kanserdir.

Göğüslerinizin normalde nasıl göründüğünü ve nasıl hissettiğinizi bilmek meme sağlığının önemli bir parçasıdır. Meme kanseri olabildiğince erken teşhis edilmesi, başarılı bir tedavi için size daha iyi bir şans verir. Ancak neyin aranacağını bilmek, düzenli mamogramların ve diğer tarama testlerinin yapılmasının yerini almaz. Tarama testleri, herhangi bir semptom ortaya çıkmadan önce meme kanserinin erken aşamalarında bulunmasına yardımcı olabilir.

Meme kanserinin en sık görülen belirtisi yeni bir şişlik veya kitledir. Düzensiz kenarları olan ağrısız, sert bir kitlenin kanser olma olasılığı daha yüksektir. Ancak meme kanseri tümörleri hassas, yumuşak veya yuvarlak olabilir. Acı bile verebilirler. Bu nedenle, meme hastalıkları teşhisinde deneyimli bir uzman doktor tarafından kontrol edilen yeni meme kitleleri, yumru veya meme değişiminin kontrol edilmesi önemlidir.

Meme kanserinin diğer olası belirtileri şunlardır:

  • Bir memenin tamamının veya bir kısmının şişmesi (belirgin bir yumru hissedilmese bile)
  • Ciltte tahriş veya çürüme (bazen portakal kabuğu gibi görünür)
  • Göğüs veya meme başı ağrısı
  • Meme retraksiyon (içeriye doğru dönerek)
  • Meme ucu veya meme derisinin kızarıklığı, pulluğu veya kalınlaşması
  • Meme başı boşalması (anne sütü hariç)

Bazen meme kanseri, kolunuzun altındaki veya köprücük kemiğinin etrafındaki lenf düğümlerine yayılabilir ve göğsün orijinal tümörünün hissedilecek kadar büyük olmasına rağmen, orada bir şişlik veya ağrıya neden olabilir. Şişmiş lenf düğümleri ayrıca bir sağlık kuruluşu tarafından kontrol edilmelidir.

Mamogramlar her meme kanserini tespit edemediğinden, göğüslerinizdeki değişikliklerin farkında olmanız ve meme kanserinin belirti ve semptomlarını bilmeniz önemlidir.

Meme kanseri nedenleri ve risk faktörleri

Meme kanserinin kesin nedenleri belirsizdir. Ancak temel risk faktörlerini bilinmektedir. Yine de, meme kanseri için yüksek risk altında kabul edilen kadınların çoğu, bunu bilmezken bilinen hiçbir risk faktörü yoktur.

Başlıca riskler yaşlı olmak ve ailenizde meme kanseri olmasıdır. Bazı iyi huylu meme topakları olan kadınlar ve yumurtalık kanseri olan kadınlar için risk artmaktadır. Ve eğer daha önce meme kanserine yakalandıysanız, tekrar yakalanma olasılığınız yüksektir.

Göğüs kanseri belirtileri ve nedenleri
Göğüs kanseri belirtileri ve nedenleri

Değiştiremeyeceğiniz risk faktörleri

Kadın Olmak: Erkekler de göğüs kanseri olabilir. Ancak kadınları etkileme olasılığı 100 kat daha fazladır.

Yaş Faktörü: Risk yaşlandıkça artar. Her yıl meme kanseri tanısı alan kadınların yaklaşıkw’si 50’nin üzerinde [email protected]’tan fazlası 65 yaş ve üstü.

40 ila 50 yaş arası kadınlarda, göğüs kanseri geliştirme şansı 68’de 1’dir. 50’den 60’a, bu 42’de 1’e yükseliyor. 60’dan 70’e, 28’de bir. Ve 70 yaş ve üstü kadınlar için 26’da 1.

Doğrudan Aile Öyküsü: Bir anne, kız kardeşi veya kızının (birinci derece akraba) göğüs kanseri olması bir kadını daha fazla risk altına sokar. Bu akraba 50 yaşından önce göğüs kanseri yakalanmış ise ve her iki memede de kanser olmuşsa risk daha da büyüktür.

Göğüs kanseri ile birinci derece akraba sahibi olmak riskinizi kabaca ikiye katlar ve iki birinci derece akraba riskinizi üçe katlar. Meme kanserli bir erkek kanı olması da riski artıracaktır.

Genetik Faktörler: Göğüs kanseri vakalarının yaklaşık % 5 ila ‘u kalıtsaldır. BRCA1 veya BRCA2 olarak adlandırılan iki genden herhangi birinde meydana gelen değişikliklerin taşıyıcıları daha yüksek risk altındadır. BRCA1 geninde kalıtımsal bir değişikliği olan kadınlar, 80 yaşlarına geldiğinde r oranında meme kanserine yakalanma riskine sahiptir. BRCA2 geninde kalıtımsal bir değişikliği olan bir kadının, bu yaşta meme kanseri olma olasılığı i’dur.

Uzak Akraba: Bu, teyzeler, büyükanneler ve kuzenler gibi ikinci veya üçüncü derece akrabalarda meme kanseri anlamına gelmektedir.

Önceki Anormal Meme Biyopsisi: Erken biyopsisi olan ve aşağıdakilerden herhangi birini gösteren kadınlarda hafif bir artış riski vardır. Karmaşık özelliklere sahip fibroadenomlar, atipi olmayan hiperplazi, sklerozan adenoz ve soliter papilloma bu risklerden bir kaçıdır.

Göğüs (Meme) kanseri belirtileri ve nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın