Sponsorlu Bağlantılar

Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 Hipokondriyazis ( Hastalık Hastalığı ) tarihi bir geçmişi olan bundan çok çok uzun yıllara da yayılan bir sağlık sorunudur. Aslında ortada bir sağlık sorunu yoktur fakat kişi kendisinin çok ciddi bir hastalığı olduğunu ve sürekli öleceği düşüncesine kapılması durumudur. Hipokondriyazis ( Hastalık Hastalığı ) sağlık sorununu yaşayan hastalar sürekli vücutlarında oluşan değişiklikleri takip etme durumundadırlar. Vücutlarında en ufak bir değişiklikte uzman bir doktora giderler. Uzman doktora gitmeleri de bazen yeterli gelmeyebilir. Doktor hastaya hiçbir sağlık sorununun olmadığı söylese de Hipokondriyazis hastası bu duruma inanmak istemez ve doktor doktor gezmeye devam eder.

Sponsorlu Bağlantılar

 HASTALIK HASTALIĞI HİPOKONDRİYAZİS NEDİR?

 

 Hipokondriyazis ( Hastalık Hastalığı ) tarihi bir geçmişi olan bundan çok çok uzun yıllara da yayılan bir sağlık sorunudur. Aslında ortada bir sağlık sorunu yoktur fakat kişi kendisinin çok ciddi bir hastalığı olduğunu ve sürekli öleceği düşüncesine kapılması durumudur. Hipokondriyazis ( Hastalık Hastalığı ) sağlık sorununu yaşayan hastalar sürekli vücutlarında oluşan değişiklikleri takip etme durumundadırlar. Vücutlarında en ufak bir değişiklikte uzman bir doktora giderler. Uzman doktora gitmeleri de bazen yeterli gelmeyebilir. Doktor hastaya hiçbir sağlık sorununun olmadığı söylese de Hipokondriyazis hastası bu duruma inanmak istemez ve doktor doktor gezmeye devam eder. Hipokondriyazis ( Hastalık Hastalığı ) çok önemli ve önlenebilir bir ruhsal sağlık sorunudur. Çünkü bu hastalar vücutlarında ki her değişikliği İnternet ortamında araştırmaya koyulur ve olumsuz gördüğü her yorumu kendine tanı koyar.

 

 HİPOKONDRİYAZİS BELİRTİLERİ

 

 Hipokondriyazis ( Hastalık Hastalığı ) olan kişilerin sosyal hayatları artık yok denecek kadar azdır. Çünkü onlar vücutlarında oluşan değişimlere odaklanmış ve sağlık sorununun olup olmadığı konusunda çelişkiler içerisinde kaybolmuştur. Hipokondriyazis ( Hastalık Hastalığı ) hastaları hastane ortamında kendilerini oldukça güvende hissederler. Genel olarak bir doktorla yetinmeyip diğer uzmanlara da danışarak hastalığının olup olmadığı konusunda kafalarını rahatlatmaya çalışırlar. O kadar çok kendi vücutlarına odaklanmışlardır ki vücutlarında olması gereken en ufak değişimleri bile ciddi hastalık belirtisi olarak görebilmektedirler.

 

Her insanda olabilecek rahatsızlıklara örnek verecek olursak, yorgunluktan dolayı kalp çarpıntısı, kolların uyuşması gibi belirtileri gördükleri an kalp krizi geçirdikleri hissine kapılırlar. Bu histen sonra psikolojik olarak gözleri kararır ve nefes almadıklarını hissetmeye başlarlar. Hastalık genel olarak anksiyete ( Kaygı bozukluğu ) ile birlikte yaşanır.

 

 HİPOKONDRİYAZİS TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

 

 Hipokondriyazis ( Hastalık Hastalığı ) genel olarak şizofreni, depresyon, anksiyete ile karıştırılabilir. Belirti olarak aynı özellikleri gösterse de hipokondriyazis bunların farklı bir koludur. Başvurduğunuz psikolog size çeşitli testler uygulayarak hastalığınızın net teşhisini koyacaktır ve ilaç tedavisi ile sorunu ortadan kaldırmaya çalışacaktır.

 

 TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

 

 Hipokondriyazis ( Hastalık Hastalığı ) en önemli tedavisi insanın kendisidir. Bu ilk madde Hipokondriyazis hastaları için oldukça zor olsa da hekimlerinde önereceği ilk madde kendi vücutları ile ilgilenmemeyi öğrenmektir. Bu hastalığı kabul eden her Hipokondriyazis hastası ilk adımı başarı ile geçecektir. Tabi bazı bireyler Hipokondriyazis şikayeti ile bir uzmana gittiğinde gerçekten altta yatan ciddi bir hastalıkta bulunabilmektedir. Bunun ayırt edilebilmesi için gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir. Eğer hastaya kesin olarak tanı konulmuşsa hasta Hipokondriyazis ( Hastalık Hastalığı ) olmuşsa uzman çeşitli sakinleştirici ilaç tedavileri ile hastaya bu mücadelesinde destek olacaktır.

 

 HASTALIK HASTASI OLAN BİRİNE NASIL DAVRANMALIYIZ?

 

Bu hastalar ellerinde reçeteler ile dolaşmakta ve kendilerini sürekli etrafındaki insanlara anlatma çabası içinde oldukları için öncelikle onları sıkılmadan dinlememiz gerekmektedir. Biz durumun endişe verici olmadığını biliyoruz fakat karşımızdaki kişi bilmediği için onu rahatlatmak ilk hedefimiz olmalıdır. Aslında burada en büyük iş hastanın başvurduğu doktora düşmektedir. Çünkü doktorlar artık bu durumdan bıkmışlar ve bu hastaları farklı hekimlere yönlendirmektedir. Bu durumda Hipokondriyazis hastasını daha endişe verici bi durumun içine sürüklemekten başka bir işe yaramayacaktır.

 

Bu durum kişinin yakınları tarafından da hastaya yansıtılabilmektedir. Yakınları sürekli bu kişinin hastalıklarını dinlediği için sıkılmış ve hatta bıkmış bir duruma gelebilmektedirler. Bu hastaları hiçbir şekilde yalnız bırakmamak gerekir. Çünkü yalnız kalınca hastalık daha üst seviyeye tırmanmaktadır. Hastaya abartıyorsun, hiçbir şeyin yok, yeter artık gibi sözler sarf etmemeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Onun sorununu çözmeye odaklı olmalısınız en azından bunu hastaya hissettirmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın