Her gün 15 dakikada yapılabilecek basit egzersizler

Basit egzersizler, çok yorucu olmayan, vücudunuzu günün yorgunluğuna hazırlayabileceğiniz, güzel bir başlangıç hareketidir.

Sağlığımız için, fit bir vücut için, güne daha enerji dolu başlamak için ve daha saymakla bitmeyecek faydaları nedeniyle basit egzersizler, sağlıklı yaşam mottosunu benimsemiş herkesin en önem verdiği konulardan birisidir.

Eğer sporu hayatınıza tam olarak adapte etmekte zorlanıyorsanız, düzenli olarak spor salonuna gitmek sizin için işkencelerin en büyüklerindendir. Durum böyleyken de spora küsüp vücudunuzun görünümünden ödün verebiliyorsunuz zaman zaman. Bu durumdan kurtulmak için yapabileceğiniz en basit ve etkili şey, günlük basit egzersizler ile vücudunuz ve psikolojinizin sporu kabul etmesini sağlamak.

Her gün 15 dakika yeterli

Bir spor salonuna gittiğinizde en az 45 dakika spor yapmanız gerekir. Git, gel derken bu süre 1 buçuk saate kadar uzayabiliyor. Özellikle de yoğun günlerde 1 buçuk saat, sizin için çok önemli olabilir. Yoğun günlerde spor yapmamak ise hem vücudunuz için hem de psikolojiniz için yıkıcı olabiliyor. Bunun yerine günde sadece 15 dakikanızı ayırarak basit egzersizler yapabilir ve kısa süre içinde etkilerini hissedebilirsiniz.

Bu hareketlerin kısa süre içinde yapılabilmesinin yanı sıra en güzel özelliği, sizi çok fazla yormaması. Böylece sabah erken saatlerde yaparak güne kendinizi hazırlayabilir, aynı zamanda enerjinizi kaybetmezsiniz.

Sabah uyanınca ilk işiniz bu egzersizleri yapmak olsun

Sabah uyanınca yorgun bir şekilde uyuklayarak kahvenizi bile zor yaptığınız bir gerçek. Fakat uyandığınızda yüzünüzü yıkayıp, kahvenizi içip sporunuzu yapmayı ve ardından kahvaltı yapıp duş aldıktan sonra hayatınıza devam etmeyi bir alışkanlık haline getirirseniz, basit egzersizler ile günlük hayatta çok daha başarılı ve aktif olduğunuzu fark edeceksiniz.

İlk başta kahvaltı, spor, duş çok uzun sürecek gibi gelse de, birkaç gün içinde çok kısa sürede bunları yapabildiğinizi fark edeceksiniz. Ayrıca yatakta uzun süreler yatma alışkanlığınız, bu şekilde zamanla kaybolup gidecektir. Günlük hayatta yeterince verimli değilseniz, sabah ne yaptığınızı gözden geçirin. Şimdi gelin, sabah 15 dakika içinde neler yapabileceğinize bakalım.

En önemli sabah egzersizi, Squat

En önemli sabah egzersizi, Squat
En önemli sabah egzersizi, Squat

Squat, spor denilince akla ilk gelen basit egzersizler seçeneklerinden birisidir. Hem kolay bir şekilde yapılabilmesi hem de ciddi etkilere sahip olması, bunu spor için önemli kılıyor. Her sabah 1 dakika boyunca squat yaparak vücudunuzu çok daha sıkı bir hale getirebilirsiniz. Üstelik bacaklarınız için de çok faydalı olan bu hareketi doğru yapmak, çok büyük bir önem arz ediyor. Bu yüzden hareketi yaparken ilk başlarda bir koltuk ya da sandalye kullanarak yapmanız faydalı olacaktır.

Sabah egzersizi olarak yarım mekik

Hem göbeğinizin yok olması için, hem de karnınızın daha biçimli durması için, mekik en önemli harekettir. Sabah, kendinizi zorlamadan 1 dakika boyunca yapacağınız yarım mekik de size büyük yararlar sağlayacaktır. Yarım mekik hareketi, beliniz için en korunaklı mekik hareketi olsa da belinizi zorlamadığınızdan emin olun. Mekik hareketi sırasında odağınız karın kaslarınız olmalı ve sizi doğrultan şey, karın kaslarınızın kasılması olmalıdır. Belinize güç uygulamanız, sakatlıklara sebebiyet verebilir.

Ters bisiklet hareketi

En eğlenceli spor hareketlerinden birisi de hiç şüphesiz ters bisiklet hareketidir. Yattığınız yerden, bacaklarınızı kaldırarak, sanki ters bir şekilde bisiklet sürüyormuş gibi yaptığınızda, hem karın kaslarınız sıkılaşacak hem de vücudunuz, spor yaptığınızı kesin olarak kabul edecektir. Günlük egzersiz konusunda en başarılı olanlardan bir tanesi de ters bisiklet hareketidir dersek yanlış olmaz. Ters bisiklet hareketi gibi basit egzersizler hem çok kolay yapılıyor hem de çok ciddi etkiler gösterebiliyor.

Eğer mümkünse yürüyüş çok önemli

Eğer vaktiniz yeterliyse, 15-20 dakika kadar yürüyüşe çıkmanız çok önemli. Hem sabah saatlerinde temiz olan oksijeni bedeninize dolduracak hem de vücudunuzun güne hazırlanmasını sağlayacaksınız. 20 dakikalık kısa bir yürüyüşün dahi size vereceği inanılmaz etkileri gördükçe, yürüyüş yapmaya bağımlı olacaksınız. Günlük egzersiz konusunda başarıyı yakalama konusunda en etkili egzersizlerin başında yürüyüş geliyor.

Bunu, bir egzersiz olarak değil de işe ya da okula giderken, yürümeyi tercih ederek de yapabilirsiniz. Hem ekonomik bir çözüm olacak hem de vücudunuza kat ve kat etki gösterecektir. Üstelik bunu bir rutin haline getirmek, sizin için çok daha kolay olacaktır.

Bu basit ama etkili egzersizler sayesinde siz de günlük hayatta çok daha aktif olabilir ve hep şikayet ettiğiniz göbeğinizden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Aslında basit egzersizler, uzun vadede size istediğinizden çok daha faydalı bir şekil verir. Bunu, sağlıklı yemekler ile desteklerseniz, her gün spor salonuna gidiyormuşçasına sağlıklı bir vücuda sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Her gün 15 dakikada yapılabilecek basit egzersizler

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın