Hindistan cevizi yağı faydaları ve zararları

Kullanım alanı bakımından oldukça zengin olan Hindistan cevizi yağı, yemeklerden cilt bakımına ve kilo vermeye kadar bir çok alanda kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi avucundan hasat edilen olgun çekirdekten elde edilen bir yemeklik yağdır. Çeşitli uygulamalara sahiptir. Yüksek oranda doymuş yağ içermesinden dolayı oksitlenmesi yavaştır ve bu nedenle bozulma olmadan 24 derecede yani oda sıcaklığında altı aya kadar dayanabilmektedir. Tropik bölgelerde yetişen Hindistan cevizi meyvesinin beyaz bölümünün kurutulması ve soğuk sıkım yöntemiyle sıkılmasıyla elde edilen bir yağ çeşididir. İçerisinde çok yüksek oranda doymuş yağ içermektedir. Doymuş yaz uzun zamanlardan beridir kötü bir şöhrete sahip olsa da aslında doymuş ya sanıldığı gibi zararlı değildir. Ancak doğru kullanılmadığı şartlarda zararlı hale gelmesi de kaçınılmazdır. Eğer doymuş ya doğru kullanılırsa vücuda zarar vermez , tam aksine fayda sağlar.

Hindistan cevizi yağı ile cilt bakımı

Hindistan cevizinin yağı bütün ciltler için uygundur. Yağlı ve kuru ciltler için ferahlık verir. Ayrıca kırışıklığın önlenmesinde de oldukça etkili bir yağdır. Ester reaksiyonu vermektedir. Bu da demektir ki , bu yağ cilde sürüldüğünde eğer yeni çıkmış cilt lekeleri var ise o lekeleri kaybetmede oldukça faydalı olacaktır. Eğer ileri yaşta oturmuş bir lentigo var ise yani kahverengiye dönük bir lentigo mevcut ise de kullanılır. Ancak Hindistan cevizi yağının lentigo sorununu gidermesi için üç dört ay kullanılması gerekmektedir. Hindistan cevizinin güzel bir kokusu vardır. Bu kokunun kaynağı Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan esterdir. Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde de oldukça yardımcı bir yağdır. Ancak bu yağı kullanırken ölçüsüne dikkat etmek gerekiyor.

Hindistan cevizi yağı kilo vermede de oldukça etkilidir

Hindistan cevizi yağının bir çok faydası vardır. Bunlardan biri de kilo vermede de oldukça etkili bir yağ olmasıdır. Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan Laurik ve miristik asit benzeri doymuş yağlar karaciğer tarafından işlenir. Bu yağ işlendikten sonra da hızlı bir şekilde enerjiye dönüşür. Hindistan cevizi yağı vücuda enerji sağladığı gibi makul ölçülerde tüketilir ise metabolizmanın çalışmasını sağlayarak kilo vermeye de oldukça yardımcı bir yağdır. Ayrıca bir çok hastalığın giderilmesinde de oldukça katkı sağlayıcı bir yağdır. Ağızda diş eti hastalıklarına ve apselerin oluşmasına sebep olan mantarları ve bakterileri gidermekte oldukça katkı sağlayıcı bir yağdır. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde de oldukça etkilidir. Ayrıca bu yağ , HIV, grip, Tifo ve diğer enfeksiyonlu hastalıklara yol açan virüslerle savaşır. Bunların yanı sıra ülser, kolit, huzursuz bağırsak ve chron gibi bağırsak hastalıklarının etkisinin azaltılmasında da oldukça faydalıdır. Ayrıca Hindistan cevizi yağı reflü hastalığına iyi gelir ve atakların azalmasında da oldukça faydalıdır. Kemik ve kasların kuvvetlendirilmesinde de oldukça faydalı olan Hindistan cevizi yağı kalp ve damar sağlığının korunmasına da yardımcıdır. İyi kolesterolün yükselmesinde de oldukça faydalıdır.

Hindistan cevizi yağı faydaları ve zararları
Hindistan cevizi yağı faydaları ve zararları

Saç bakımı

Hindistan cevizi yağı oldukça iyi bir antioksidan kaynağıdır. Serbest radikallerle savaşır, ayrıca bu yağ grip, bronşit ve akne oluşumunu engeller. Bunların yanı sıra yaşlanmayı da geciktirir. Kulak ağrısına iyi gelir. Cildi korur ve enfeksiyonları iyileştirir. Cilt bakımında da oldukça faydalıdır. Saç bakım kremi olarak ta kullanılır. Ayrıca bu yağ varis oluşumunu engeller ve egzamayı hafifletir. Makyaj temizleyici olarak ta kullanılır ve daha bir çok faydaya sahiptir.

Hindistan cevizi yağı faydaları ve zararları

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın