Sponsorlu Bağlantılar

İnsan cildinin baş düşmanları nelerdir?

İnsan cildinin baş düşmanları aslında tamamen zararlı alışkanlıklardan kaynaklanmaktadır. Eğer cildinizi önemsiyorsanız bu zararlı alışkanlıklardan vazgeçmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan cildinin baş düşmanları. Tüm insanlar cildinin güzel ve aynı zamanda sağlıklı olmasını ister. Bundan ötürü cilt bakımı oldukça önemli bir husus arz etmektedir. Cilt bakımında beslenme önemli bir yer tutar. Dolayısıyla bazı gıdalar cilt dostu iken bazı gıdalarda cilt düşmanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi sağlıklı ve güzel görünmek adına uzak durulması gereken önemli noktaları arz etmeye çalıştık.

Cildin düşmanı şekeri hayatınızdan çıkarın!

İnsan cildinin baş düşmanı şekerdir. Şeker ayrıca pek çok rahatsızlığın baş aktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü şeker, hücrelerin ihtiyaç duyduğu besinleri yok eden bir maddesidir. Öte yandan şeker, ciltlerde renk bozukluklarına, kahverengi lekelerin oluşmasına ve yüzde kızarıklar meydana gelmesine sebebiyet verir. Bunlara ilaveten, vücutta bulunan minerallerin tükenmesine, doku kayıplarına ve bunların sonucunda da gevşek bir cilt, sarkık bir vücudun meydana gelmesine neden olur.

Yağlardan uzak durun

Yapılan birçok araştırma sonuçlarına göre yaşlılığın en büyük sebeplerinden bir tanesi de vücutta bulunan yağların kimyasal tepkimeleridir. İnsan cildi bu kimyasal tepkimeler neticesinde olumsuz olarak etkilenmektedir. Kırmızı et, cipsler, fastfood, margarin ve fıstık ezmesi gibi yiyecekler zararlı yağlı besinler arasında sayabiliriz. Ayrıca yağları tamamen hayatınızdan çıkarmak da doğru değildir. Çünkü yağsız bir vücut cildin bozulmasına neden olur. Özellikle yararlı olan bu yağlar arasında zeytinyağı fındık yağı soya yağı ve balık yağı örnek olarak verebiliriz. Bu yağlar insan cildinin dostu olabilecek yağlardır.

Sigarayı bırakın!

 İnsan sağlığına son derece zararlı olan tütün, aynı zamanda cilt düşmanı olan bir maddedir. İnsan cildinin yaşlanmasında önemli bir rolü vardır. Cilt düşmanı olmasının yanında birçok kanser türünün baş aktörü olarak sigarayı acil bırakmak gerekiyor.

Alkolsüz bir hayat sürün!

Alkol hem sağlık açısından hem de insan cildi sağlığı açısından son derece zararlı bir maddedir. Alkol insan vücudunu susuz bırakarak B vitaminlerini adeta sömürür. Oysa B vitamini insan cildinin ışıltılı, pak ve temiz olmasına olanak sağlayan bir vitamindir. Bundan ötürü alkolsüz bir hayat sürmek size sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmanıza imkan tanıyacaktır.

Aşırı kafein kullanımına dikkat edin!

İnsan cildine zararı olan bir diğer etken ise aşırı kafein kullanımıdır. Ayrıca kafein, stres denilen hormonların salgılanmasını artırarak cildin kurumasına ve erken yaşlanmasına sebebiyet verir.

Güneşin zararlı ışınları

 Güneş ışınları yani ultraviyole ışınları insan vücudunda yeni hücrelerin üretilmesine vücutta bulunan C vitamini stoklarının azalmasına neden olur. Bunun neticesinde ciltte kalınlaşmalar, siyah lekeler, kırışıklıklar, süslemeler ve kılcal damar hassaslaşması meydana gelir. Mümkün olduğunca güneş’in zararlı ışınlarından uzak kalmaya gayret edilmelidir.

Uyku pozisyonu

 Cilt sağlığında diğer bir önemli durum ise uyku pozisyonu dur. Yüzükoyun uyumak cilt de sarkmalara ve kırışıklıklara sebebiyet verir. Bundan dolayı yüzükoyun yatmamak isabetli bir davranış olacaktır.

Hızlı kilo verdiren diyetler cildin düşmanı

 İnsanlar sahip oldukları fazla kilolarından bir an önce kurtulmak için hızlı kilo verdiren yol ve yöntemleri denemektedir. Oysa hızlı kilo verdiren diyetler insan cildinin en büyük düşmanlarından bir tanesidir. Çünkü kilolu insanlarda cilt gerilir ama bir süre sonra kilo hızlı verildiğinde ise cilt eski haline dönmez ve neticede sarkmalar meydana gelir. Bu da istenmeyen bir durumdur.

Aşırı stres cildin baş düşmanı
Aşırı stres cildin baş düşmanı

Aşırı stres 

Aşırı stres birçok rahatsızlığın baş aktörü olarak söylenebilir. Aşırı stres durumlarında kortizol hormonu yüksek düzeylerde seyreder. Oysa kortizol hormonu erken yaşlanma hormonu olarak bilinir. Bundan ötürü aşır strese girmemek gerekiyor. Bu stresli ortamlardan mümkün olduğunca kaçmak gerekiyor.

Yukarıda insan cildinin baş düşmanları neler olabileceğine dair arz etmeye çalıştığımız hususlara gayret gösterilirse sizinde güzel ve sağlıklı bir vücudunuz olabilir. Ayrıca sağlıklı ve güzel bir vücut için mutlaka sporu da hayatımıza dahil etmeliyiz.

İnsan Cildinin Baş Düşmanları Bunlarmış... #CiltBakımı #CiltDüşmanı #CiltDüşmanıAlışkanlıklar #Sağlık #UykuPozisyonu

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın