Sponsorlu Bağlantılar

İshale iyi gelen yiyecekler nelerdir? İshale nedir, sebepleri?

İshale iyi gelen yiyecekler genelde lif oranı yüksek olmayan yiyeceklerdir. Peki ishal nedir ve sebepleri nelerdir? İshal hakkında bilmeniz gerekenler.

Sponsorlu Bağlantılar

İshale iyi gelen yiyecekler kısmına geçmeden önce ishal nedir ve sebepleri nelerdir? öğrenmek ister misiniz?

İshal genel manada; dışkının normalin çok üstünde sıvı şekilde olması durumu olarak tanımlanabilir. Bilimsel açıklaması için belli başlı oranlar ve sayılar vardır ancak bu sayıların önemi genelde sadece çocuklar için geçerlidir. Çünkü çocukların ishal olup olmadığını normal yollar ile anlamak biraz güç bir durumdur. Zaten çocuklarda görülen ishalden biraz korkmakta da fayda vardır. Çocuk ölümlerinin büyük bir çoğunluğunun ana sebebi ishaldir. Bu durumun sebebi ise ishal ile birlikte vücudun büyük bir sıvı kaybı yaşamasıdır. Çocukların en çok ihtiyacı olan şeylerde sıvılardır. Vücutta sıvı fakirliği baş gösterdiğinde ortaya ciddi sorunlar çıkabilmektedir.

İshalin ana sebebi yenilen besinlerin sütünde veya kendisinde bulunan bakterilerdir. Bu bakteriler bağırsaklara yerleşip türemeye başladığı zaman şiddetli karın ağrısı ile birlikte ishal ortaya çıkmaktadır. İshale yakalanan kişilerin çektiği karın ağrıları da yenilir yutulur cinsten ağrılar değildir. Bazen kişinin hareket etmesini dahi engellemeye varan derecede ağrılardır bunlar ve kişinin tuvalete çıkma isteği bu ağrıların olduğu esnada oluşur. Bunun dışında bazı kişilerde mide bulantısı ve kusma da görülebilir. Nadirde olsa ishal ile birlikte ateş yükselmesi de oluşur.

Elbette her şeyin elbet bir ilacı olan doğaya bakmak ishali dindirmek için de geçerlidir.

İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshale iyi gelen yiyecekler genelde lif oranı yüksek olmayan yiyeceklerdir. Bu yiyeceklerin bir kısmı ishale direkt etki yaparken bir kısmı ise ishal ile birlikte kaybedilen minerallerin tekrar kazanılmasını ve diğer vücut ihtiyaçlarını gidermeye yarar. Bu yiyecekleri sıralamak gerekirse;

İshale İyi Gelen Yiyecekler
İshale İyi Gelen Yiyecekler
  • Pirinç: Beyaz pirinç lif bakımından fakir bir yiyecektir ve geleneksel ishal tedavisinde sıkça kullanılır. Pilav yapılarak tüketilmesi gerekir. Pirinç pilavı dışında, pirincin bekletildiği suyu içmekte ishale karşı iyi bir ilaç olacaktır. Her ne kadar pirinç suyunu içmek biraz zahmetli de olsa vücudun kaybettiği pek çok mineralin vücuda tekrar kazandırılması konusunda iyi bir yardımcıdır.
  • Muz: Muz tek başına ishalle başa çıkabilecek bir besin değildir. Ama ishalin doğurduğu sonuçları bir nebze dindirir ve vücuda kaybettiği mineralleri tekrar kazandırır. Özellikle içerdiği yüksek miktarda potasyum sayesinde vücuda bu süreçte destek olur.
  • Elma Püresi: Elma püresi ishal iken tüketildiği zaman bağırsakların normal çalışma şekline dönmesine yardımcı bir besindir. Sindirim sistemini zorlamayan bir yiyecektir. Bunun yanında besleyicilik oranı da gayet yüksektir. Eğer elmayı püre şeklinde değil de normal bir şekilde tüketmek isterseniz kabuklarını soymayı unutmayın. Büyüklerin dediği vitamini kabuğundadır mantığı burada pek çalışmıyor. Çünkü elma kabuğu zaten hassaslaşan sindirim sistemine daha da fazla zarar verebilir.
  • Böğürtlen: Yine geleneksel tedavide kullanılan bir meyve olan böğürtlen ishale karşı gayet güçlüdür. Böğürtleni kişisel tercihe göre meyve şeklinde veya su şeklinde tüketebilirsiniz. Böğürtlen suyunun daha da etkili olmasını isteyen kişiler, bu suyun içine birkaç çay kaşığı yenibahar katabilirler.
  • Limon Suyu: Limon suyu ishalin ana nedeni olan bakterileri yok etmek için kullanılır. Yani hastalığın kaynağına nüfuz ederek yok etmeyi amaçlar. Günlük olarak 2-3 adet limonun suyunu sıkıp içerek bu zararlı bakterilerden kurtulmak mümkün.
  •  Patates: Tatlı patates de ishale karşı kullanılabilecek besinler arasında yer alır. Tatlı patatesi haşlama şekilde tüketmek gayet yararlı olacaktır. Haşlama dışında patates çorbası da aynı görevi görüp ishalin etkilerini azaltıp, iyileşmeye yardımcı olacaktır.
İshale iyi gelen yiyecekler nelerdir? İshale nedir, sebepleri?

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın