İşinizin Doğası Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

İşinizin Doğası Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

İşin niteliğine bakılmaksızın, mavi yakalı bir fabrika çalışanı veya büyük bir firmada muhasebeci olun, tüm işler refahımızı bir şekilde şekilde etkiler. El işçiliği yapan insanlar yaşamı değiştiren fiziksel sorunlara yatkınken, ofis çalışanları obezite, diyabet ve kalp hastalıkları risklerine maruz kalmaktadır. Her halükarda, ömrünümüzü uzatmak ve refahımızı geliştirmek için birkaç önlem almamız gerekiyor.

Uzun Süreli Fiziksel Ağrılar

İşin el emeği yapıp yapmadığı veya uzun süre boyunca ayakta durması önemli değil, çünkü hem fiziksel aktivite hem de aşırı hareket eksikliği vücudu etkiler.

Eski moda el emeğinin kesinlikle faydaları vardır, ancak belirli bir yaştan sonra vücut üzerinde yük olacaktır. İş yerinde ergonomiyi tanımak çok önemlidir, çünkü vücudun en çok hangi kısımlarının en çok çaba gösterdiğini bulmak bize hangisinin daha fazla odaklanmaya ihtiyaç duyduğunu söyleyebilir.

İş günlerini ayakta geçiren insanlar, kas-iskelet sistemini daha fazla hasardan yeterince korumak için özel ayakkabılara ihtiyaç duyarlar. Spor ayakkabıları ve standart botlar bir süre işe yarayabilir, ancak el işçilerinin 40.doğum günlerini geçmek istiyorlarsa en iyi tabanlıkları nasıl seçeceklerini öğrenmeleri gerekir.

Toplam hareketsizlik spektrumun zıt ucundadır. Hareketsiz işler, kalp hastalıkları ve diyabet riskinin artmasıyla ilişkilidir. İronik olarak, sedanterizm fiziksel acılara da neden olabilir. Masanın üstüne yaslanıp bütün gün ekrana bakarak sırt ve göz ağrıları, sağlığınız için kutuları toplamak ve bir harç için harcı karıştırmak kadar önemlidir. Ayakta masalar daha iyi değildir çünkü bacak kramplarına, sırt ağrısına ve sürekli yorgunluğa neden olabilirler.

Çeşitli Hastalık Tipleri

Kısa süreli inşaat işçileri, makine arızası veya üzerine düşen rastgele nesneler nedeniyle işle ilgili kazalara ve yaralanmalara sürekli maruz kalmaktadır.

Asbest inşaat işçisinin günlük olarak karşılaştığı başlıca tehlikelerden biridir. Bu tür enkaz asbest adı verilen bir durumu tetikleyebilir. Zamanla akciğerlerde depolanan asbest, nefes almayı yasaklayan ve sonunda kansere yol açan izlere neden olur.

Güvenlik açısından nispeten güvenli olmasına rağmen, masa başı işler güvenli bir sığınaktan uzaktır. Hareketsiz işlerde ölümcül kardiyovasküler hastalıklara neden olma şansı yüzde 82’dir. Buna ek olarak, durağan işler vücudun yeterli miktarda kalori yakmasını önler.

Masa işleri , EPA tarafından tanımlanan bir terim olan hasta bina sendromuna neden olabilir. Belirli bir binada geçirdikleri zamanla ilgili rahatlık ve sağlık sorunlarına sahip olma hissini açıklar. Bu, esasen doğal olarak havaya sınırlı maruz kalan, iç hava sirkülasyonu olan ortamlarda günler harcanmasından kaynaklanır. Duygu durum dalgalanmalarına, düşük verimlilik ve yorgunluğa neden olabilir.

Uykusuzluk, Depresyon ve Ruh Sağlığı Sorunları

Aynı görevlerin sürekli tekrarı, işin niteliği ne olursa olsun, neredeyse evrenseldir. İşinizle ilgili özellikle tutkulu değilseniz sıkıntı olabilir. Can sıkıntısı mutlaka kötü bir şey olmasa da sağlıksız hatta tehlikeli davranışlara yol açabilir. Doğrudan zihinsel sorunların nedeni olmamakla birlikte, kesinlikle bir bileşen olabilir.

Devam etmek, eğer nefret ettiğiniz bir işe gidecekseniz, yerleştirdiğiniz sürekli olumsuzluk durumu stresi tehlikeli seviyelere yükseltebilir. Stresin etkileri yaygın olarak bilinir ve sonunda fiziksel olarak kendini gösteren yorgunluk, sürekli sinirlilik, genellikle kötü psikolojik refah içerir.

Kesin sürelere ve kurallara uygun bir işle çalışmak depresyona ve zihinsel yorgunluğa neden olabilir. Kabuslar yüzünden uykuyu kaybetmek ve işle ilgili hiç bitmeyen endişeler insanların uykularını yitirmesine neden olabilir. Yeterli beyin fonksiyonu, yaratıcılık, fiziksel sağlık ve verimlilik büyük ölçüde uyku kalitesine bağlıdır. Kötü uykunun veya uykusuzluğun diğer etkileri arasında görme bozukluğu, iyi karar alma yeteneğinin azalması ve reaksiyon zamanının düşmesi var. Kendinizi işle ilgili endişelerden uzaklaştırmak da yardımcı olacaktır.

Sonuç

El işçiliği ve masa başı işlerinin artıları ve eksileri var ve hatta sağlık endişelerinin bir kısmını paylaşıyorlar. Hareketsiz masa işlerinde çalışan insanlar kalp hastalıkları, diyabet ve obeziteye maruz kalırlar. El işçileri daha sonraki yaşamlarında büyük fiziksel acı ve sakatlıklara eğilimlidir. İşin niteliği ne olursa olsun, herkes sağlık sorunlarının farkında olmalı ve bunları önlemek için gerekli önlemleri almalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın