Sponsorlu Bağlantılar

Kabızlık tedavisi için 12 doğal yöntem

Kabızlık toplumda oldukça sık görülür ve hayat kalitesini negatif etkiler. Çoğunlukla, yeteri kadar su ve lifli gıdaların tüketilmemesinden oluşmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kabızlık, insan yaşamının kalitesini düşüren, tedavi edilmediğinde ise riskli hastalıkların oluşmasına neden olan beslenme tarzınızın yanlış olmasından veya yediklerinizden kaynaklanan bir hastalıktır. Kabızlık insanları; fiziksel, psikolojik, düşünsel, iş yaşamı, özel yaşam olarak olumsuz etkileyen bir hastalık olmasının ötesinde devam ettiği sürece bağırsak sancıları ile sizi rahatsız eden bir hastalıktır. Bu nedenle kabızlık belirtisi oluştuğu andan itibaren anlık çözüm yollarına başvurmalı ve kabızlığın ilerleyerek devam etmesinin önüne geçilmelidir

Kabızlık neden olur ?

Bağırsakların sağlıklı çalışmadığı ve dışkının dışarı atılamamasından kaynaklı olarak bağırsaklarda şişkinlik meydana gelmesinden dolayı olur.

Ayrıca hormonal dengesizliklerden dolayı kabızlık meydana gelir.

Yeteri kadar su tüketilmediğinde de kabızlık oluşur.

Hareket etmeden sürdüreceğiniz bir yaşam tarzı sürekli kabız olmanıza neden olur.

Sürekli katı gıdalar ile beslenmek de kabızlık nedenleri arasındadır.

Kabızlığı ortadan kaldıran doğal besinler

Sürekli olarak yeteri kadar su tükettiğinizde kabızlığınızı giderebilir ve bu sorunla karşılaşmayabilirsiniz.

Limon su içerek kabızlığı giderebilirsiniz. Limonlu su bağırsaklarda meydana gelen sindirimin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Kayısı tüketerek kabızlığı hızlı bir şekilde yok edebilirsiniz. Taze kayısı, olgunlaşmış kayısı, kayısı suyu tüketmek kabızlığa çok iyi gelir ve çok hızlı bir şekilde kabızlığı tedavi eder.

Aç karnına tüketeceğiniz kuru kayısı, kuru üzüm sizi kabızlıktan kurtaracaktır.

En etkili çözüm yöntemlerinden biri de zeytinyağıdır. Zeytinyağı mide ve bağırsak sindirimini hızlandıran ve sağlıklı boşaltım sistemine sahip olmanızı sağlayan doğal bir gıdadır. Doğrudan içemediğiniz zeytinyağını sabahları aç karnına ve öğünlerden önce bir yemek kaşığı şeklinde tüketmelisiniz.

Kabızlığı ortadan kaldıran doğal besinler
Kabızlığı ortadan kaldıran doğal besinler

Yüksek lif oranına sahip olan erik ve kuru erik kabızlık için birebir tedavi yöntemleri arasında yer alır. Yeşil erik, kırmızı erik ve taze erikler ile yapılacak hoşaf kabızlığı ortadan kaldıracaktır.

Halk arasında en iyi bilinen yöntem taze incir veya kuru incir tüketmektir. İncir çok hızlı sindirilen bir besin olmasından ve bağırsaklarda çok hızlı sindirilmesinden dolayı kabızlığı çok hızlı bir şekilde ortadan kaldıracaktır.

Midenizde ve bağırsaklarınız çok hızlı sindirilen bir diğer besin de armuttur. Bu nedenle belirtiler oluşması durumunda taze veya kurutulmuş armut yenmesi kabızlığı ortadan kaldıracaktır.

Lif oranı çok yüksek olan ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlayan pırasa çok etkili bir besindir. Kabızlık belirtisi oluşması durumunda yapmanız gereken pırasa yemekleri yemek ve tedaviyi hızlandırmaktır.

Kilo vermek isteyenler için önemli bir besin olan yulaf aynı zamanda kabızlık içinde çok etkili bir besindir. Yulaf tüketildiğinde kabızlık çok hızlı bir şekilde ortadan kalkacaktır.

Kahve içerisinde yer alan kafein, sindirim sisteminin sağlıklı ve hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Hastalara doktor tarafından önerilen tedavi yöntemlerinden bir olan kahve oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Probiyotik içeren veya ev yapımı olan doğal yoğurtlar sindirim sisteminin ok hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Kabızlık oluşması durumunda probiyotik içeren yoğurt tüketmelisiniz. Yoğurt suyu da içerdiği probiyotikler nedeni ile etkili bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Kabızlık toplumda oldukça sık görülür ve hayat kalitesini negatif etkiler. Çoğunlukla, yeteri kadar su ve lifli gıdaların tüketilmemesinden oluşmaktadır.  #Kabızlık #DoğalTedavi #Sağlık #Lif #KabızlıkNedenOlur

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın