Sponsorlu Bağlantılar

Kadir Gecesi / Kader, Kıymet Gecesi

Bin aydan daha hayırlı olan Leyle-i Kadir gecesi kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gecedir. Peki, bu gecenin adına neden Leyle-i Kadir yani Kadir gecesi denmiştir?Leyle-i Kadir Gecesi’nin Türkçe kelime anlamına bakıldığında takdir gecesi, hüküm gecesi, şeref gecesi, kadir/kıymet gecesi, azamet gecesi, izdiham gecesi gibi anlamlar çıkmaktadır.Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in bin aydan daha hayırlı dediği bu gece, Diyanet tarafından 2019 yılında 31 Mayıs Cuma günü olarak belirtilmiştir. Bu gece o derece hayırlı bir gecedir ki, bir çok hadiste geçtiği gibi, birçok din alimi de bu gecenin Ramazan ayının son 10 gününde aranması gerektiğini belirtmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadir Gecesi / Kader, Kıymet Gecesi

Bin aydan daha hayırlı olan Leyle-i Kadir gecesi kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gecedir. Peki, bu gecenin adına neden Leyle-i Kadir yani Kadir gecesi denmiştir?

Leyle-i Kadir Gecesi’nin Türkçe kelime anlamına bakıldığında takdir gecesi, hüküm gecesi, şeref gecesi, kadir/kıymet gecesi, azamet gecesi, izdiham gecesi gibi anlamlar çıkmaktadır.

Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in bin aydan daha hayırlı dediği bu gece, Diyanet tarafından 2019 yılında 31 Mayıs Cuma günü olarak belirtilmiştir. Bu gece o derece hayırlı bir gecedir ki, bir çok hadiste geçtiği gibi, birçok din alimi de bu gecenin Ramazan ayının son 10 gününde aranması gerektiğini belirtmiştir.

 

Peki, Kadir Gecesinde Neler Olur?

1-Kur’an-ı Kerim Gecede İndirildi!

Kadir Suresinin 1. Ayetinden de anlaşılacağı üzere Kur’an-ı Kerim bu gece de indirilmeye başlanmıştır. Genellikle Ramazan ayının 27. Gecesi olarak kabul görse de, birçok hadis-i şerifte bu gecenin Ramazan ayının son 7 veya son 10 gününde aranması gerektiği belirtilmiştir.

Kadir Suresi Meali;

1-Şüphesiz, o Kur’ân’ı Kadir Gecesinde indirdik.

2- Bilir misin, Kadir Gecesi nedir?

3- Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4- O gecede melekler ve Cebrail Rablerinin izniyle her iş için arka arkaya iner.

5-O gece, tan yerinin aydınlanmasına kadar bir esenliktir, selâmettir.”(Kadir Suresi: 1-5)

2-Semanın Kapıları Açılır ve Melekler Yeryüzüne Dolup Taşar

Kadir gecesi semanın kapılarının yeryüzüne açıldığı gecedir. Bu gecede melekler akın akın yeryüzüne gelirler. Bazı hadislerde bu gecede yeryüzünün meleklerle dolup taştığı belirtilmiştir. Bu yüzden kelime anlamında olduğu gibi büyük bir izdiham meydana gelir.

3-Allah (C.C.)’ın Rahmeti ve Bereketi Yeryüzünü Kaplar

Kadir Gecesi, Rahman ve Rahim olan yüce Allah (C.C)’ın rahmet ve bereketinin çağlayanlar gibi coşarak aktığı bir gecedir. Bu gece müminler için eşi benzeri olmayacak bir rahmet, bereket fırsatıdır. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir hadis-i şerifte “Allah Kadir Gecesini, sadece bu ümmete hediye etmiştir, sizden önce ki hiçbir ümmete bu hediyeyi vermemiştir” (Câmiü’s – Sağir, 2/1040) buyurmuştur.

 

4-İnsanlar Büyük Bir İkrama Mahzar Olur!

Kadir Gecesi, yeryüzünde ilahi bir rahmetin zuhur ettiği, evrenin her bir köşesinden davetlilerin katılımıyla toplantı yapılır. Bu davetliler (melekler) kutsal vazifelerini yerinde getirmek için yeryüzüne gelirler. İnsanlar ve cinler ikram ve ihsana mazhar olurlar. Her bir canlı Allah(C.C.)’ın bu manevi ziyafetinden dilediğince nasiplenirler.

 

5-Her Türlü Hikmetli İşler Bu Gecede Belirlenir!

Ölüm zamanı, doğum zamanı, evlilik zamanı, mal mülk sahibi olma, makam ve mevkide yükselme veya düşme gibi iyi ve kötü bütün olaylar bu gece de tertiplenir. Bu gibi kutsal vazife emirlerini almak için melekler yeryüzüne inerler. Manevi esenlikler ve tecelli edecek vazifeler tan yeri ağarıncaya kadar devam eder.

 

Kadir Gecesinde Hangi İbadetler Yapılmalı?

 

  • Bu geceye özgü bir namaz yoktur. Fakat namaz borcu olan varsa kaza namazları, yoksa tespih namazları, nafile namazları kılınmalıdır.
  • Bol bol tövbe istiğfar edilmeli, geçmiş günahların tekrarlanmayacağı konusunda yüce yaratana söz verilmeli.
  • Zikir, Tesbihat gibi kalbi temizleyecek ibadetler yapılmalı.
  • İmkanı, olanlar zekat, sadaka, fitre gibi Allah(C.C.) hoşuna gidecek ibadetler yapmalı.
  • En önemlisi ise dua edilmeli. Bol bol dua edilmeli, hem dünyamızda hem ahiretimizde hayırlar dilenmelidir. Öyle dua edilmeli ki küçük bir çocuğun annesinden bir şey istemesi gibi masum, istekli ve yalvararak dua edilmelidir. Hz Aişe: “Ya Rasulallah şayet Kadir gecesine rastladığımı anlarsam nasıl dua edeyim?” dedi. Peygamber Efendimiz (sav): ‘Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet’ diye dua edersin” (Tirmizî, Deavat, 84) buyurmaktadır.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın