Kalp hastalıkları, Anne olma şansını bitirir mi?

Bayanlarda anne olma olasılığını çok düşüren kalp hastalıkları, günlük yaşam kalitesine de negatif etki etmektedir.

Kalp hastalıkları doğuştan gelen bayanların gebe kalması uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmiyor. Çünkü kalp rahatsızlıkları özellikle doğum esnasında annenin ve bebeğin hayatını ciddi şekilde riske atmaktadır. Nefes darlığı olan bayanların ise istirahat ve hafif egzersizi ihmal etmedikleri takdirde gebe kalmasında bir sakınca görülmüyor. Kalp rahatsızlığı olan ve nefes darlığı yaşayan bayanların gebe kalmadan evvel kardiyoloji ile kadın doğum uzmanlarının ortak değerlendirmesinden geçmesinde yüksek fayda var.

Bayanlarda anne olma olasılığını çok düşüren kalp ve damar rahatsızlıkları, günlük yaşam kalitesine de negatif etki etmektedir.

Kalp hastalıkları yaşlı hastalığı değil

Toplumumuzda kalp ve damar rahatsızlıklarının sadece yaşlılarda görüldüğüne dair bir ön yargı vardır. Günümüzde kalp ve damar rahatsızlıklarının genç yaşlardan başlayarak ciddi yaşamsal risk oluşturduğu düşünüldüğü zaman bu son derece yanlış bir kanıdır. Hamilelik sürecine de negatif etkisi bir hayli fazla olduğundan dolayı bazı kadınlar, gebe kalma şansını tamamen yitirebiliyor.

35 yaş uyarısı

Kalp ve damar rahatsızlıkları, doğuştan görülebildiği gibi genelde yaşam tarzı ve yanlış beslenme alışkanlığına bağlı olarak ilerleyen yaşlarda da görülebilen ciddi bir rahatsızlıktır. Nefes darlığı, bayılma, göğüs ağrısı ve çarpıntı gibi şikayetleri olan bayanların, hamile kalmadan evvel detaylı bir kalp muayenesinden geçmesi şarttır. Ayrıca 35 yaş ve üstü bayanlarında hamile kalmadan evvel kalple ilgili hiçbir rahatsızlıkları ve şikayetleri olmasa dahi kalp doktoruna muayene olmasında fayda var.

Kalp hastalıkları, Anne olma şansını bitirir mi?
Kalp hastalıkları, Anne olma şansını bitirir mi?

Kuruyemişlerle aranız iyi olsun

Kalp sağlığının korunmasında ve gebelik sürecinin sağlıklı geçmesinde en önemli etken sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığıdır. Gebelik sürecini negatif etkileyen en önemli husus anemi yani kansızlık rahatsızlığıdır. Gebelikle birlikte yükü iyice artacak olan kalbi, anemi rahatsızlığı daha fazla yoracaktır. Anne adaylarının, kan sayımlarını zamanında yaptırmayı ihmal etmemesi ve içeriğinde bol miktarda demir barındıran besinler yemesi çok önemlidir.

Anemi rahatsızlığının adeta ilacı olan besinler ise beyaz et, kırmızı et, yumurta, karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kuruyemiş ile kuru meyvedir.

Gebelik sürecinde bol sıvı alınmalı ve tuz çok az tüketilmelidir. Ayrıca gebelik sürecinde alınacak her kilo kalbin daha fazla yorulması demektir. Bu nedenle gebelik sürecinde kilo alınmaması kalp sağlığı için çok önemlidir.

Kalp hastalıkları, Anne olma şansını bitirir mi?

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın