Sponsorlu Bağlantılar

Kaşıntı ve Sinek Isırıkları Kabusunuzsa Bu 10 Etkili Yöntemi Deneyin

Kaşıntı ve sinek ısırıkları kabusunuz mu oluyor? Böcek ve sinek ısırıkları yaz mevsiminin sıcak günlerinde birçok kişinin kabusu. Bir de sivrisinek ısırığının yol açtığı kaşıntı var ki insana düşman başına dedirtiyor. Kaşıntıya sadece böcek ve sinek ısırıkları yol açmıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaşıntı ve Sinek Isırıkları

Kaşıntının altında yatan nedenler arasında egzama, alerji, yetersiz beslenme, kurdeşen ve iç organ rahatsızlıkları gibi ciddi sebeplerde olabilir. Böcek ve sinek ısırıklarının yol açtığı kaşıntıyı geçirmek için ne yapmak gerekir? Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Erdemoğlu, kaşıntının altında yatan sebepler ve kaşıntıya karşı etkili yöntemler hakkında önemli bilgiler vererek uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Kaşıntının meydana geldiği bölgeyi kaşıdıkça insanın kaşıyası geliyor. Böylelikle bütün vücudu saran kaşıntı insana büyük bir yılgınlık verebiliyor. Yaz mevsiminde sivrisinek, böcek ve diğer sinek türlerinin ısırıkları sonucunda meydana gelen kaşıntılar, başta çocuklar ve yaşlılar olmak üzere herkesin yaşamını olumsuz etkiliyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Erdemoğlu, kaşıntı şikayetiyle hekime yapılan başvurularda önemli artış yaşandığına dikkat çekerek kaşıntının altında yatan nedenler arasında cilt kuruluğu, alerji, egzama, mantar, kurdeşen, yetersiz beslenme, psikiyatri rahatsızlıklar, iç organ rahatsızlıkları olabileceğini söyledi. Birçok etkenin neticesinde merkezi sinir sisteminden gelen uyarıların periferik sinir sistemi kanalıyla cilde ulaşarak kaşınma hissine yol açtığına değinen Dr. Yeliz Erdemoğlu, “İnsan kaşındıkça beyin serotonin hormonu salgıladığından dolayı büyük bir rahatlama hissi olsa da sürekli tekrar eden kaşıntı yaşam kalitesini çok düşürür ve zamanla dayanılmaz bir sıkıntıya dönüşür.” dedi.

Diyabet ve Kansızlığa Dikkat

Kaşıntıya tanı konurken en önemli ipuçlarını hastanın anlattıkları vermektedir. Kaşıntıya tanı konurken en fazla dikkat edilmesi gereken etkenler ise kaşıntının şiddeti, gece-gündüz saatleri arasında gösterdiği değişkenlik, psikolojik hal, son dönemde kilo kaybı yaşanıp yaşanmadığıdır. Gerek görülmesi halinde tam kan sayımı, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri ve idrar tetkiki istendiğine de değinen Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Erdemoğlu, “Kaşıntıya teşhis koyulurken yararlanılan diğer enstrümanlar ise patch (yama) testi, prick test ve deri biyopsisidir.” şeklinde konuştu.

Kaşıntıyı Tahrişsiz Geçirmek İçin Yöntemler
Kaşıntıyı Tahrişsiz Geçirmek İçin Yöntemler

Kaşıntıyı Tahrişsiz Geçirmek İçin Yöntemler

 • Kaşıntı meydana gelen bölge ılık suyla yıkandıktan sonra nemlendirici sürülmelidir.
 • Duş alırken çok sıcak sudan kaçınılmalı, vücut temizliğinde ise sert kese ve lif kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Kolonya, ıslak mendil vb. kimyasal içerikli maddeler cilt ile kesinlikle temas ettirilmemelidir.
 • Sentetik kumaşlardan uzak durulmalıdır.
 • Çamaşır yıkandıktan sonra çift durulanmalı, yumuşatıcılardan uzak durulmalıdır.
 • Oda sıcaklığına ve nem oranına çok özen gösterilmelidir.
 • Aşırı terlemeye neden olacak ortamlardan kaçınılmalıdır.
 • Stres iyi yönetilmelidir.
 • Günlük asgari 5-6 bardak su içmek ihmal edilmemelidir.
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli, bütün yeşil yapraklı sebzeler tüketilmeli, içeriğinde A, D, E, K vitaminleri barındıran gıdalar yenilmelidir.
 • Öncelikle sağlığımızı korumak, daha sonrada yaşam kalitemizi düşürmemek için kaşıntıyı küçümsememeli ve mutlaka bir hekim kontrolünden geçmeliyiz.

 

 

Kaşıntı ve Sinek Isırıkları Kabusunuzsa Bu 10 Etkili Yöntemi Deneyin

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın