Kaymaklı ekmek kadayıfı tarifi

Ekmek kadayıfı, manda kaymağı ve ekmek kadayıfının birleşmesiyle ortaya çıkan enfes ve yapması çok kolay olan bir tatlıdır.

İç ege kenti olan ve kaymağı ile nam yapmış bir ilimiz vardır. Zamanında mandalarının yağı ve kaymağı ile kaliteli ellerin buluşması nedeni ile kaymak diyarı olarak anılan bir kenttir. Afyon, damak tadına haz katan kaymağı ile bilinir. Asıl onun namını artıran da ekmek kadayıfının üstündeki buluşmadır. Ekmek kadayıfı ile kaymağın oluşturduğu lezzet ahengi doyumsuz bir hal alıyor. Özellikle de Ramazan ayında ve yanında bir de dondurma ile yenmesinin tarifi olmuyor.

Ekmek kadayıfının ana malzemesi olan hamuru yani keki için dilerseniz evde kendinizin yapabileceği bir pratik bilgi ile başlayalım. Hazır ekmekleri de satılmaktadır. Dilenirse bu hazır ekmekler ile tatlı yapılabilir.

Kaymaklı ekmek kadayıfı tarifi için malzemeler;

  • 3 adet yumurta
  • 3 bardak şeker
  • 3 bardak un
  • 1 paket kabartma tozu

Kaymaklı ekmek kadayıfı şerbeti nasıl yapılır?

  • 3 bardak su
  • 3 bardak şeker

Hazırlama süreci;

Takribi 30 dakikadır.

Kaymaklı ekmek kadayıfı tarifi
Kaymaklı ekmek kadayıfı tarifi

Nasıl yapılır?

Ekmek yapımı

Şeker ile yumurta bir kapta ev aletleri aracılığı ile iyice çırpılır. Yaklaşık beş dakika süren bu çırpma işleminin ardından kabartma tozu ilave edilir. Peşinden un da katılır. İyice yoğurulur. Yoğurma işleminin ardından fırın ısıtılır. 180 dereceye ayarlanmış fırın ısınır iken, bir miktar dinlenmiş hamur normal ekmek gibi şekle getirilir. Tek farkı her tarafı aynı ebatta olmasıdır. Isıtılan fırına tepsi içinde hamur konulur. 20 ila 25 dakika kadar pişirilir. Üstü nar gibi olunca fırından alınır.

Şerbet deyip geçme

Şeker ateşin üstündeki tencereye konulur. Eriyik hale gelene kadar karıştırılır. Üstüne ağır bir şekilde su dökülür. Kaynatılır. Eriyik şekerler eriyene değin bu devam ettirilir.

Buluşma anı

Ekmeğimizin üstüne kepçe vasıtası ile şerbeti döküyoruz. Şerbet bitince de tepsi kenarındaki şerbeti üstüne dökmeye devam ediyoruz. Şerbeti iyice yemesini sağlıyoruz. Dilenirse ekmek ikiye bölünüp araya krema da katılabilir. Mümkünse bir gece buzdolabında bekletiyoruz.

Pişirme süresi;

Pişirme işlemi takribi bir saattir.

Kaç kişilik;

4 kişiliktir.

Servis önerisi;

Üstüne kaymak ile ve yanında dondurma ile servis edilmelidir. Kaymak yok ise kremşanti de kullanılabilir.

Kaç kalori:

Takribi 400 kaloridir.

Kaymaklı ekmek kadayıfı tarifi!

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın