Kilo vermenin en etkili yolu

Kilo vermek söz konusu olduğunda akıllara ilk gelen şey diyet yapmaktır. Kilo vermenin en etkili yolu nelermiş gelin birlikte inceleyelim.

Diyet yapmak, kilo vermenin en etkili yolu olabilir belki fakat ömür boyu istenilen kiloda kalmanın yolu değildir. Ömür boyu diyet yapmak gibi bir şey söz konusu olmadığına göre sağlıklı beslenerek diyet yapmadan istenilen kiloya ulaşıp ve bu kiloyu uzun yıllar muhafaza etmek için neler yapılması gerektiğini bilmek gerekiyor.

Kilo vermenin en etkili yolu

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanların en büyük problemi can sıkıcı olan diyetleri yapmaktır. Diyet yapmadan kilo vermenin mümkün olmadığı şeklinde yanlış bir algı bulunmaktadır. Peki, diyet nedir? Fazla kiloları bulunan insanların kilo vermek için belirli bir süre sevdikleri, lezzetli olan, kalorisi yüksek yani kilo almaya sebep olan gıdaları diyetisyen eşliğinde ya da kendi çabalarıyla beslenme düzeninden çıkartılmasına diyet yapmak denir. Bir kişi diyet yaptığı süre içerisinde kilo vermesine engel teşkil eden herhangi bir sağlık problemi olmadığı takdirde doğal olarak kilo verir. Kilo verdikten sonra yediklerine ve içtiklerine getirmiş olduğu kısıtlamayı kaldırırsa vermiş olduğu kiloları fazlasıyla geri alır.

Fit bir vücuda sahip olmak için neler yapmak gerekir?

 1. Çay ve kahveyi şekersiz içme alışkanlığını kendinize kazandırmalısınız. Ben çayı kahveyi şekersiz içemem diyorsanız o zaman çay ve kahve içmeyeceksiniz. Günde sadece bir bardak çay içiyorsanız o zaman çayınıza bir çay kaşığı şeker atmanızda hiçbir sakınca yoktur.
 2. Hamburger, pizza gibi fast food tarzı yemekleri hayatınızdan tamamen çıkarın demiyoruz. Canınız hamburger yemek istediği zaman ayda bir kere yiyebilirsiniz. Her hafta sonu fastfood tarzı yemekleri tüketmek uzun vadede sağlığınızı tehdit ettiği gibi zayıflamak şöyle dursun aksine kilo almanıza sebep olacaktır.
 3. Aslına bakılacak olursa zayıflamanın en etkili yolu ve uzun yıllar fit bir vücuda sahip olmanın püf noktası ekmek yememektir. Fakat ekmek yememek her zaman mümkün değildir. 1 gün içerisinde 3 dilim ekmekten fazlasını tüketmemek sağlıklı ve zayıf bir yaşamın kapılarını açacaktır.
 4. Televizyon karşısına geçip cips ve gazlı içecek gibi tüm abur cuburları her zaman değil hani derler ya 40 yılda bir yemeği tercih etmelisiniz.
 5. Tatlı yeme ihtiyacınızı doğal yollarla gidermeye çalışmalısınız. Baklava gibi şerbetli tatlı yemek yerine kuru incirin arasına ceviz koyup yemek hem tatlı krizinin önüne geçecek hem de sağlıklı bir beslenme şekli olacaktır.
 6. Fındık, fıstık, badem, ceviz, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir uzun süre tokluk hissi verir.

  Kilo vermenin en etkili yolu
  Kilo vermenin en etkili yolu

 7. Yemeklerin yanında makarna, kızartma, pirinç ve bulgur pilavı gibi karbonhidrat ağırlıklı yemekleri yememeye ya da çok çok az yemeye dikkat etmelisiniz.
 8. Meyve yemek için akşam yemeği saatinden sonra televizyon karşısına geçip her çeşit meyveyi önünüze alıp yemek yerine gün içerisinde meyve tüketmek daha mantıklıdır.
 9. Kilo vermek için ne yapmak gerekir? Sorusuna verilecek tek bir cevap vardır. Akşam yemeğini yedikten sonra sabah kahvaltısına kadar hiçbir şey yememek gerekir. Yani akşam saat 8’den sabah saat sekize kadar oruç tutmak gerekir. Bu süre zarfında su çay kahve gibi sıvı gıdalar tüketilmesinde sakınca yoktur.
 10. Her gün düzenli olarak 1 saat spor ya da yürüyüş yaparak sağlıklı bir şekilde kilo vermenize destek olmuş olursunuz.
Kilo vermenin en etkili yolu

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın