Sponsorlu Bağlantılar

Kırılgan ve Kopan Saçlara Çözüm Önerileri

Kırılgan ve kopan saçlara tek çare kestirmektir! Ancak saçlarımızı ısrarla boyamaya ve yakmaya devam edip sağlıklı durmasını istiyoruz! Ama olmaz!

Sponsorlu Bağlantılar

Kırılgan ve Kopan Saçlara Çözüm Önerileri

 

Dönem dönem hepimizin saçları sağlığını yitirdiği için kırılır ve sürekli koparak dökülür. Bu durum canımızı sıktığı kadar moral bozukluğuna da yol açar. Kırılan ve kopan saçlar, saçınızın şekillenmesini de önleyeceği için olumsuz duygu gün içinde de peşinizi bırakmaz. Peki saçlar neden kırılır ve neden koparak dökülür ? Sebeplerini şu şekilde açıklayabiliriz:

1 ) Saçlar genel olarak beslenmesi gereken kılcallardır. Bu nedenle saç derisi dibindeki köklerden beslenmesi gerekirken yeterli besin alamadıklarında zayıflar ve en zayıf noktasından kendiliğinden veya bir etki ile kopar ve dökülür,

2 ) Saçlar, her ne kadar açık hava ile temas ediyor olsa da belirli bir nem değerine sahip olmak zorundadır. Saç bakımını düzenli yapmadığınızda saçlarınız nemsiz kalır ve ince noktalarından kırılır.

3 ) Saçınızı düzenli olarak yıkamadığınız da veya uzun süre kirli kaldığında canlılığını yitirir ve en ufak bir el hareketinizde koparak elinizde kalır.

4 ) Saç şekillendiricileri ile uzun süre şekilli kalan saç son halinin şeklini alır. Bu durumda kalan saç farklı bir yöne tarandığında kopar ve elinizde kalır.

5 ) Saçınızı taramak için kullandığınız taraklar, fırçalar saç kopmalarında çok etkilidir. Yumuşak uçlu fırçalar ve taraklar kullanmadığınızda saçlarınız kopar ve dökülür.

Kırılgan ve Kopan Saçlara
Kırılgan ve Kopan Saçlara

Saçların kopmaması için neler yapılmalı ?

Eğer saçlarınızın kırılmaması, kopmaması ve dökülmemesini, kalın tellere sahip olmasını, canlı, parlak bir görünüme sahip olarak etkileyici olmasını istiyorsanız şu yöntemleri uygulamalısınız:

1 ) Saçlarınızı düzenli bir şekilde yıkamalı, yıkama esnasında saç uzmanı tarafından önerilen şampuan veya saç temizleyici kremler kullanmalısınız. Düzenli olarak kullandığınız saç kremlerini ve şampuan içeriklerini okumalı saçınızın durumuna uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

2 ) Saçınızın nem oranını düzenlemelisiniz. Banyo esnasında nemlendirici kremler kullanmalı, duş sonrasında nemlendirici kremler ile saç diplerine masaj yaparak saçınızı beslemeli ve nemlenmesini sağlamalısınız. Nemlendirici kremleri seçerken saç uzmanına danışmalısınız.

3 ) Saçınızı tararken yumuşak uçlu taraklar ve fırçalar kullanmalı, yavaş hareketler ile saçınızın her yöne taranmasını sağlamalı ve saçınızın yumuşamasını sağlamalısınız. Saçınızın durumuna uygun taraklar ve fırçalar almalısınız.

4 ) Saçlarınızı beslemeli, saç diplerinde yer alan köklerin temiz ve açık kalmasını sağlamalısınız. Saç diplerinde meydana gelecek olan kök tıkanmaları saçlarınızın beslenmesini önleyeceği için duş sırasında şampuanı masaj yaparak yedirmelisiniz.

5 ) Saç maskelerini kullanmalısınız. Saçları besleyici özelliği olan yağlar, kürler kullanarak saçlarınızın daha parlak ve daha canlı olmasını sağlamalı, en ufak bir etki ile kırılmasını önlemelisiniz.

6 ) Saçlarınızı yıkamak için kullanacağınız şampuan veya temizleme kremi seçerken saç uzmanlarının veya doktorunuzun önereceği özelliklere sahip şampuanlar almaya özen göstermeli, merdiven altı üretilmiş temizleyicilerden uzak durmalısınız.

7 ) Saçlarınızı temizlemek için kullanacağınız temizleyicilerin katı olmamasına özen göstermelisiniz. Katı sabunlar saça zarar verici etkilere sahiptir. Bu nedenle sıvı özelliğe sahip temizleyiciler tercih etmelisiniz.

8 ) saçlarınızı beslemek için argan yağı, hardal yağı, avokado yağı kullanmalısınız. Bu yağları duş aldıktan sonra saçlarınıza ve saç diplerinize yedirecek şekilde masaj yaparak yedirmeli, saçlarınızın beslenmesi için bu işlemi her gün bir defa olacak şekilde tekrar etmelisiniz.

9 ) Saçlarınız cansız kalmışsa saç uçlarında çok kısa olacak şekilde küçük küçük kesmeli, saçlarınızın güçlenmesini, daha kalın tellere sahip olmasını sağlamalısınız. Saç kesme işlemini kendiniz yapabileceğiniz gibi bir kuaför yardımı ile de kestirebilirsiniz.

Saçlarım çok kötü ve cansız görünüyor, kırılıyor diye düşünüp saçlarınızdan vazgeçmeyin. Çok kısa süre de saçlarınızı eski canlı ve parlak günlerine döndürebilirsiniz.

 

Kırılgan ve Kopan Saçlara Çözüm Önerileri

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın