Kış aylarında kilo vermek için sekiz öneri

Kış aylarının kısa günleri, gün içerisinde yemek yeme alışkanlığını azaltıyor. Bu durum, kış aylarında kilo vermek için bir avantaj oluşturuyor.

Kış ayları, havaların soğumasıyla birlikte metabolizmanın da yavaşladığı bir dönemdir. Buna bağlı olarak kilo alımlarının bu mevsimde daha fazla olduğu görülür. Genelde bu aylarda kilo vermenin zor olduğu düşünülür. Ancak sanılanın aksine, kış aylarında kilo vermek daha kolaydır. Çünkü bu aylarda günlük hayat daha sakin ve düzenlidir. Uyku ve öğün saatleri, beslenme seçimleri, yaz aylarına göre daha sağlıklı bir şekilde düzenlenebilir. Burada paylaşacağımız 8 öneri ile günlük hayatınızı düzenleyerek kış aylarında da kolayca kilo verebilirsiniz:

Kış aylarında kilo vermek için öneriler

Sebze ve meyve tüketin:

Vitamin ve mineraller yönünden zengin olan sebze ve meyveler, vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı korunma sağlar. İçerdikleri lifler sayesinde de kilo vermeyi kolaylaştırır. Brokoli, lahana ve kereviz gibi kış sebzeleri posa yönünden oldukça zengindir. Portakal, greyfurt, elma ve mandalina gibi meyveler de bol miktarda vitamin, mineral ve lif içeren meyvelerdir.

Sağlıklı yağları tercih edin:

Yağlar, vücudun enerji ihtiyacını karşılayan önemli besin maddeleridir. Ancak margarin, Ay çiçek yağı ve hayvansal yağlar vücutta uzun süre depolanır ve fazla kilolara neden olur. Zeytinyağı, fındık yağı, badem ve avokado yağları ise vücutta kolayca yakılır ve enerji ihtiyacını karşılar. Kolay kilo vermek için yemek ve salatalarınızda bu sağlıklı yağlardan kullanmanız önerilir.

Bol su için:

Kış aylarında alınan kiloların en önemli nedeni daha az su tüketilmesidir. Oysa bu dönemde metabolizmanın hızlanması için daha fazla suya ihtiyaç vardır. Günde en az 2.5 litre su içmek, hem sindirim siteminin çalışmasını kolaylaştırır hem de toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Dolayısıyla ne kadar çok su içerseniz o kadar kolay kilo verirsiniz.

Metabolizmanızı hızlandırın:

Metabolizma ne kadar hızlı olursa kilo vermek de o kadar kolay olur. Kış mevsiminde doğal olarak yavaşlayan metabolizmayı tekrar hızlandırmak için hareket miktarını artırmanız gerekir. Her gün hiç olmazsa yarım saat yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirin. Ayrıca kahve, greyfurt, pul biber elma sirkesi de metabolizmayı hızlandıran ve kolay kilo vermeyi destekleyen besinlerdir.

Detoks yapın:

Kilo vermeye başladıktan birkaç hafta sonra, kilo kaybı azalır ve durur. Bu durum motivasyonun düşmesine neden olur. Bu dönemde paniğe kapılmadan, moralinizi bozmadan hemen 2-3 günlük bir detoks uygulayın. Detoks programları vücudu toksinlerden arındırır, ödemi azaltır, yağları yakar. Bu şekilde tekrar kilo kaybetmeye başlarsınız.

Kış aylarında kilo vermek için sekiz öneri
Kış aylarında kilo vermek için sekiz öneri

Probiyotik besinler tüketin:

Probiyotikler sindirim sisteminin sağlığı için son derece faydalı besin türleridir. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar, şişkinliği giderir. Her gün bir bardak yoğurt, ayran ya da kefir, haftada bir gün bir bardak boza tüketmeniz, kolay kilo vermenize yardımcı olurken aynı zamanda enerjinizin de yükselmesini sağlar.

Günlük beslenme programı oluşturun:

Kışın kilo vermenizi kolaylaştıran ve motivasyonunuzu artıran bir yöntem de, gün içinde tükettiğiniz besinleri not etmenizdir. Bu şekilde, diyet programına uyumunuz kolaylaşır. İçtiğiniz su miktarını, arada yaptığınız kaçamakları görmek, bu konularda daha dikkatli olmanızı sağlar.

Tuz yerine baharat kullanın:

Beslenmede tuzu azaltmanın, kilo vermeyi kolaylaştıran en önemli faktör olduğu söylenebilir. Tuz vücutta suyun tutulmasına ve dolayısıyla ödem oluşmasına yol açar. Yemek ve salatalarınızı tuz yerine baharat çeşitleriyle tatlandırabilirsiniz. Baharatlar hem metabolizmayı hızlandırır hem de yağ yakılmasını artırır. Özellikle pul biber, kimyon, kekik, zerdeçal ve tarçın kilo vermeyi kolaylaştıran en etkili baharatlardır.

Kış Aylarında Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Sekiz Öneri

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın