Kış aylarında yağ yakımını hızlandıran yararlı 8 besin

Kilo vermek emek ve çaba ister. Listemizde yer alan yiyecekler yağ yakımını hızlandırıcı etkileriyle kilo vermenize yardımcı olacaklar.

Özellikle kış aylarında hareketsiz bir yaşama alıştığımız için kilo alıyor, basen, kalça, bel ve göğüs bölgelerinde kalınlaşmalar meydana geliyor ve biz bu duruma engel olamıyoruz. Hareketsiz bir yaşam yavaş bir metabolizmaya neden olur, yavaş işleyen bir metabolizma da kalori harcamaz ve vücutta yağ oluşumuna neden olarak kilolu bireyler olmamızı sağlar. Bu duruma maruz kalmamak ve balık etli olarak ortalıkta dolaşmamak için kış aylarında yağ yakıcı özelliği olan yararları besinleri tüketerek uyku halinde bile yağ yakabilir ve kilo almadan etrafımızdakileri çatlatarak bir kış geçirebiliriz. Peki yağ yakıcı özelliği olan ve yağ yakımını hızlandıran besinler nelerdir?

Yağ yakımını hızlandırmak için doğal yeşil çay:

Doğal yeşil çay
Doğal yeşil çay

Fırında işlenmemiş olan yeşil çay içerisinde kateşim maddesi doymuş oranda bulunur. Kateşin maddesi,  metabolizmayı hızlandırarak hareketsiz halde bile yağ yakımı sağlar. Gün içerisinde doğal yeşil çayı kaynatarak demleyip  iki veya üç fincan içmeniz halinde metabolizmanızı aktif hale getirip  yağ yakımını hızlandırarak öğünler ile aldığınız kalorileri  yakarak yağ oluşumunu engelleyebilirsiniz. 3 fincandan fazla yeşil çay içilmemeli ve bağırsak sindirim sistemine dikkat edilmelidir.

Yağ yakımını hızlandırmak için tam tahıllı ürünler tüketin:

Tam tahıllı ürünler
Tam tahıllı ürünler

Tahıl içeriği yüksek olan ve işlenmemiş tahıllı besinleri yiyerek bu besinlerin sindirilmesi için metabolizma hızınızı ikiye çıkarabilir ve aldığınız kalorileri harcayarak vücutta yağlanma oluşumunu engelleyebilir veya işlenmiş ve tahıl özelliğini kaybetmiş besinleri yiyerek yavaş bir metabolizma ile  vücudunuzda yağlanmaya izin verebilir ve kış aylarında balık etli olabilirsiniz. Tercih size kalmış.

Hindistan cevizi:

Hindistan cevizi
Hindistan cevizi

Hindistan cevizi içerdiği kateşin, melanin maddeleri ile metabolizma hızınızı ikiye katlar. Hindistan cevizi içerikli bir yiyecek yediğinizde yüzünüzde hafif yanma hissi oluşması, ellerinizin ısınması bu sebeptendir. Özellikle yemeklerde hindistan cevizi yağı tercih ettiğinizde  yemek sırasında aldığınız kalorileri yediklerinizi sindirmek için metabolizmanız sayesinde yakacak ve vücudunuzu yağlanma riskinden koruyarak sağlıklı ve kilosuz bir kış geçireceksiniz.

Yağ yakımını hızlandırmak için acı biber kullanın:  

Acı biber
Acı biber

Biberler içerik olarak yağ yakıcı etkisi bilinen ve kimyasal yağ yakıcılarda kullanılan kapsaisin maddesine sahiptir. Kapsaisin maddesi ile vücut metabolizmanız normalin 3 veya 4 katına çıkarak yağ yakımını hızlandırır.  Akşam yemeklerin yanında birazcık acı biber yiyerek yağlanmanın önüne geçebilir ve uyku halinde bile  yağ yakımına devam edersiniz. Ayrıca acı biber ile zayıflayabilir ve fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Mercimek: 

Mercimek
Mercimek

Mercimek demir eksikliğine iyi gelen ve içerdiği demir mineralleri ile metabolizmanızı hızlandırır. Metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımı sağlayan ve bu sayede vücudunuzun yağlanmasını önler.  Mercimek olarak özellikle yeşil mercimek içinde bulunan siriannin  maddesi  aynı zamanda sindirim sırasında sindirim sisteminin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayarak metabolizmanızı hızlandırarak aldığınız kalorilerin yağ olarak vücutta depolanmasını önler.

Muz:

Muz
Muz

Muz, nişastaların sindirim sisteminde sindirilerek yağ asitlerine dönüştürülmesini engelleyerek sindirilmesini sağlar. Muz, bağırsaklarımızda uzun sürelerde sindirildikleri için sindirim anında ihtiyaç duyulan enerjinin nişastaların sindirilerek karşılanmasını sağlayarak ve yağ asidine dönüşmesini engeller. Özellikle diyetisyenlerin hem tok tuttuğu için hem de yağ yakımı sağlayıp yağlanmayı önlediği için çık önerdiği bir yiyecektir.

Badem: 

Badem
Badem

Badem, metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımını hızlandırır ve aynı zamanda sindirimi uzun sürdüğü için tok kalmanızı sağlar. Tok kalmanızı sağlayarak abur cubur yemenizi engeller ve  yiyeceğiniz abur cuburların yağ olarak vücudunuzda depolanmasını önler. Bu nedenle çok tercih edilen bir yağ yakıcı yiyecektir.

Brokoli:

Brokoli
Brokoli

Brokoli içerisinde bulunan sülforafan bileşimi ile direk olarak yağ yakıcı olan bir besindir. Brokoli aynı zamanda farklı etkileri nedeniyle de metabolizma hızını artırarak yağ yakımını artırır.

Kış aylarında yağ yakımını hızlandıran yararlı 8 besin #KiloVerme #YağYakımı #Beslenme #KışAylarındaKiloVerme

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın