Kızılcık suyu ve faydaları

Kızılcık suyu vitamin olarak C, K, B6 ve E yönünden zengindir, kalsiyum, magnezyum, demir, mangenez ve potasyum da barındırır.

Herkes kızılcıkların faydalı bir ürün olduğunu bilir. Çeşitli yiyecek ve içeceklerin hazırlanmasında, geleneksel tıpta hastalıkların tedavisinde kullanılır. Beslenme uzmanları tarafından kızılcık suyu iyileştirme gücüne sahip en yararlı içeceklerden biri olarak kabul edilmektedir.

Kızılcık suyu bileşimi

Kızılcık suyunun, diğer meyve sularından daha fazla biyolojik olarak aktif besinler içerdiği bilinmektedir. En iyi antioksidan kaynağı olarak adlandırılabilir. Ayrıca çok fazla C, B, PP ve K vitamini, magnezyum, fosfor, iyot, demir, kalsiyum ve potasyum içerir. Kızılcık suyu, ursolik, tartarik, malik, benzoik ve kinik gibi organik asitler bakımından zengindir.

Kızılcık suyu faydaları

  • Geleneksel tıpta, kızılcık suyu uzun süre önce kullanılmaya başlandı. Bununla beraber vücudu güçlendirdi. Gut, romatizma, cilt hastalıkları ve kabızlık gibi sağlık sorunlarının tedavisinde kullanıldı. Denizciler onu yaraları tedavi etmek ve pürüzleri önlemek için kullandılar.
  • Kızılcık suyu, sistit ve idrar yolu hastalıkları için faydalıdır. İçerdiği özel maddeler ve mineraller, enfeksiyon oluşumuna yol açan patojenik bakterileri etkisiz hale getirir. Kızılcık suyunun zengin olduğu asitler, bakterilerin mesane duvarlarına yapışmasını önleyen özel bir ortam yaratır.
  • Kızılcık suyunda yüksek miktarda benzoik asit ve fenol bulunması nedeni ile mükemmel bir doğal antibiyotiktir ve bulaşıcı hastalıkların, iltihapların tedavisi için uygundur.
  •  Kızılcığın suyu sindirim sistemi hastalıklarında kullanılır. Midenin düşük asitliğinden ve pankreasın iltihabından kaynaklanan gastrite yardımcı olur. Kızılcık suyu, mide mukozasını yok eden ve ülserlere neden olan bakterileri yok edebilir.
  •  Kızılcığın suyu ağız boşluğu sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur. Ağızda içeceğin çalkalanması periodontal hastalığın tedavisinde, diş etlerinde iltihaplanma, boğaz ağrıları ve dişlerin plaktan temizlenmesinde yardımcı olur.
  • Kızılcık ayrıca üreme sistemi, böbrek, piyelonefrit ve hipertansiyon hastalıklarının tedavisinde ve bu hastalıkların önlenmesinde yardımcı olabilir. İçeceğin faydalı özellikleri, şişlik ve varisli damarlarda kullanılır. Flavonoidler, kılcal damarların gücünü ve elastikiyetini arttırır ve aynı zamanda vücudun kronik yorgunluk ve strese karşı direncinin artmasına katkıda bulunan C vitamini daha iyi emilmesine yardımcı olur. Bileşiminde bulunan antosiyaninler, iltihaplanmayı ortadan kaldırır ve böbrek taşlarının parçalanmasını teşvik eder.Kızılcık suyu ve faydaları
  • Kızılcık suyundaki antioksidanların zengin içeriği, yaşlanmanın ve hastalıkların ortaya çıkmasının ana nedenleri olan serbest radikallerle savaşması nedeniyle gençleştirici etkiye, saç ve cildin güzelliğinde faydalı bir etkiye sahiptir. PP ve C vitaminlerinin yanı sıra vücuttaki bozulmayı önlemeye, zararlı maddeleri uzaklaştırmaya ve kanı temizlemeye yardımcı olurlar. Kızılcık suyu löseminin önlenmesinde ve tümörlerin oluşumuna karşı etkilidir.
  • Kızılcık suyunun obezite, diyabet ve troid problemleri için faydaları vardır. Metabolizmayı ve su dengesini normalleştirir ve ayrıca kandaki şeker oranını azaltır. Kalp ve kan damarlarının hastalıkları için tüketilen kızılcık suyu, tedavi etkisi gösterir. Kızılcık kan pıhtılarının oluşmasını önler, kolesterolü giderir ve kan damarlarını genişleterek güçlendirir.

Kızılcık suyunun zararları ve kontrendikasyonları

Kızılcık suyunun saf hali ile içilmesi tavsiye edilmez. Kaynamış su ile ½ oranında sulandırmak en iyi yöntemdir.

Kızılcık suyu ve faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın