Sponsorlu Bağlantılar

Kolesterol düşürmenin basit yolları

Kolesterol doğal yollardan nasıl düşürülür? Kolesterolü hangi besinler düşürür? Kolesterolünüz yüksekse ne yapmanız gerekir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kolesterol düşürmek, kan damarlarının sağlığını korumakla yakından ilişkilidir, kolesterol sürekli yüksek olduğunda kan damarları daralırlar ve kanın akışı ve viskozitesi ( akışa karşı gösterilen direnç) değişir. Kalp üzerinde yük meydana gelir. Kalp kasları kasılmakta zorlandığı için daha büyük çaba gösterirler ve böylece kaslar zaman içinde kalınlaşmaya başlar. Bu durum kalp için zararlıdır. Bir de kan yağları olarak bilinen trigliseridler vardır ki onlar, fazla yemek yediğinizde ve bunu alışkanlık haline getirdiğinizde, yağ olarak depolanmaya başlarlar. Vücut yeteri kadar bilge değildir, harcamadığı besinleri yağ olarak depolar. Kişi 1000 kg olsa dahi buna devam eder. Kan yağlarının fazla olması kalp hastalıklarına yol açar. Mesela Amerika’da yetişkin nüfusun 1/4 oranı 200 mg/dL seviyede kan yağlarına sahiptir. Bu değer çok fazladır.

Genel kabul Trigliserit oranlarının 40 ile 150 mg/dL olması yönündedir. Yine kolesterol değerlerinin 0 ile 200 mg/dL arasında olması beklenir. Bu noktada iyi kolesterol ve kötü kolesterol değerlerine de değinmek gerekiyor. Mesela HDL iyi kolesteroldür ve değerleri 35 mg/dL ile 65 mg/dL arasında olmalıdır. Bu değer 35’ten küçükse hemen trigliserit oranlarınız yükselir. Bu değeri mümkün mertebede 65 değerinde tutmak için sağlıklı ve organik yağlar tüketmeniz, sağlıklı beslenmeniz ve her gün egzersiz yapmanız gerekiyor. LDL olarak bilinen kötü kolesterol değerleri ise 50 ile 130 mg/dL arasında olmalıdır ki, kişinin hedefi bunu 50 seviyesinde tutmaya çalışmaktır.

Şimdi gelelim kolesterol ve Trigliserid değerlerini düşürmek için başvurulacak yöntemlere…

Önce şeker alımını kesin veya azaltın. Toz beyaz şeker sağlığınızın düşmanıdır. Çok çay içiyorsanız şekersiz çay içmeye alışmaya çalışın. Hayatımızın her alanında bu zararlı şekerlerle karşılaşıyoruz. Tatlılarda çöreklerde baklavalarda hatta dondurmada bile şeker var. Yapılan bir araştırmaya göre, çaya şeker katmayı bırakmış bir deney grubunda trigliserid oranları bir ay içinde 29 mg/dL oranında düşmüştür. Yine yapılan başka bir obez grubu üzerindeki araştırma, her 7 kg zayıflayanlarda 10-20 mg/dL trigliserid oranlarında düşüş gözlenmiştir.

Trigliserid ile kolesterolün ne ilgisi var?

Trigliserid kan yağ asitleridir, bunlar yükselince iyi kolesterol düşer, kötü kolesterol yükselir. Bunlar düşünce iyi kolesterol oranı yükselir, kötü kolesterol oranı düşer. Yani aralarında ters bir orantı vardır.

Karbonhidratları azaltın

Yeryüzünde hangi akademik birim tarafından yapılırsa yapılsın, karbonhidratların tüketiminin, insanları şişmanlattığı damarları tıkayıcı özelliği olduğu ve çok çabuk enerji vermesi nedeni ile çabuk doyurduğu sonucuna varılıyor. Genellikle ekonomik durumu iyi olmayan insanlar, karbonhidrat ağırlıklı beslenmek zorunda kalıyor. Ucuz besinleri tüketince bu kez insanlar dengesiz beslenmiş oluyorlar. Sonuçta sağlık kaybediliyor, ömür kısalıyor ve hayat yaşanması gerektiği gibi dolu dolu yaşanmıyor.

Bol lifli besinler tüketin

Bol lifli besinler metabolizmayı arttırır bu nedenle sağlıklıdır. Tüm yeşil sebzeler tahıl ürünleri bol lif içerir. Kolesterolü düşürmenin basit yolu bol lifli besinler tüketmektir. Öyle ki bu besinler, kana şekerin emilmesini de engeller.

Kolesterol egzersiz yaparak düşürülebilir

İyi kolesterol oranlarını yükseltmek ve trigliserid oranlarını düşürmek için her gün, egzersiz önerilir. Açık havada günde 40 dakika yürümekle kolesterolünüzü 1 ay içinde düşürebilirsiniz.

İşlenmiş gıdalara veda edin

Tüm işlenmiş gıdaları her gün tüketmeyi adet haline getirenlerin kolesterolü yükselir. Bu gıdaları terk ederek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Trans yağlarını da kesinlikle tüketmeyin. Kızartılmış besinler de aynı kategoridedir.

Kolesterol düşürücü besinler

Kolesterol düşürücü besinler

  • Fındık
  • Fıstık
  • Ceviz
  • Balık yağı
  • Çemen Otu
  • Sarımsak
Kolesterol doğal yollardan nasıl düşürülür? Kolesterolü hangi besinler düşürür? Kolesterolünüz yüksekse ne yapmanız gerekir? #Kolesterol #Beslenme #Sağlık #Trigliserid #KolesterolDüşürmek #Health

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın