Kombi bakımı ve petek temizliği

Hem olası arızalarının önüne geçmek, hem de doğalgaz faturalarını düşürerek sağlıklı bir kış geçirmek istiyorsanız kombi bakımı yaptırmayı unutmayın.

1990’lı yılların ortasından itibaren kademe kademe doğalgaz ile ısınmaya geçildikten sonra hayatımıza giriş yapan kombi sistemleri merkezi ısıtmaya nazaran daha tasarruflu olduğu için tercih edilmektedir. Fakat kombi tesisatınızdan verim alabilmek için periyodik olarak hem petek hem de kombi bakımı yaptırmanız gerekmektedir.

Kombi bakımı ve petek temizliğinin önemi

Özellikle kış aylarının yaklaştığı ekim-kasım döneminde kombi bakımı yanı sıra petek temizliği gerekmektedir. Bu konusunda faaliyet gösteren firmaların çokluğu kombi kullanan ve bakım yaptırmak isteyen tüketicilerin kafasından soru işareti yaratır. Bu anlamda birçok kombi üreticisi firma yaptığı bakım anlaşmalarıyla tüketicilere kombi bakımı hizmetini ücretsiz olarak sunar. Buna rağmen randımanlı ısınmak için kombi bakımı yanında petek temizliğini mutlaka belli periyotlarla yaptırmanız şarttır. Bu hizmeti piyasa koşullarında yapan irili ufaklı birçok firma mevcut. Aynı zamanda büyük kombi üreticileri de yapılan bakım sözleşmesinden bağımsız olarak bu hizmeti sunmaktadır.

Kış ayları boyunca verimli ısınmak ve tesisatın ömrünü uzatmak için kombi bakımının yanında iki yılda bir petek temizliği de yaptırmanız uzmanlar tarafından öneriliyor. Peki, verimli ısınabilmek ve bu anlamda faturadan tasarruf edebilmek için petek temizliği nasıl ve kime yaptırılmalı?

Petek temizliği kime yaptırılır?

Bu noktada tanıdığınız ve güvendiğiniz tesisatçılar petek temizliği konusunda size yardımcı olabilirler. Lakin büyük kombi üreticileri de bu hizmeti kombi bakım ücretinden bağımsız ek bir fiyat karşılığında müşterilere sunmakta. Öncelikle zamanla tesisatın içinde kirlenen su, ısı iletimini düşürdüğü ve zamanla kaloriferlerde tıkanmaya yol açıp biriken kireçle beraber kaloriferin su sızdırmasına sebebiyet verdiği için değiştirilmesi gerekir. Bu anlamda kombi bakım servisleri çeşitli kimyasallardan oluşan bir karışımı peteklere zerk ederek bu problemi çözmektedirler. Tesisata zerk edilen kimyasal peteklerin içinde biriken, tortu, kir, pas gibi peteklerin ısı iletimini azaltan elementlerin çözülmesini sağlayarak daha randımanlı ısınmanızı sağlar. Bu kimyasal karışım peteklere zerk edildikten bir hafta sonra petek temizliği işlemi için yetkili firma tarafından tesisat suyunuz değiştirilir ve kaloriferin içinde biriken hava alınır.

Kombi bakımı kadar randımanlı ısınmak için petek temizliği yaptırmanız, hem daha düşük ısılarda daha verimli ısınmanızı sağlarken aynı zamanda kalorifer tesisatının ömrünü uzatır. Hem daha iyi hem daha ekonomik ısınmak için kombi bakımı yanında petek temizliğini ihmal etmeyin.

Kombi bakımı ve petek temizliğinin önemi!

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın