Kontakt lens kullanırken bunlara dikkat!

Lens kullanılırken nelere dikkat edilmelidir? Lens hangi durumlarda kullanmamamız gerekir? Tüm bu sorunların cevabı makalemizde.

Gözünde görme bozukluğu olan birçok insan kontakt lensleri sağladıkları kolaylık ve dışarıdan farkedilmeme gibi özelliklerinden ötürü gözlüklere tercih ediyor. Özellikle ilerleyen yaşla beraber dış görünüşün daha çok önem kazanması, ergenlik çağlarında gözlük kullanmanın psikolojik olarak olumsuz etkileri ve gözlüğün aslında bir yandan da aksesuar olması ve her kıyafete her ortama uyum sağlamaması gibi sebepler kontakt lensleri birer çözüm gibi gösterse de kontakt lens kullanırken bunlara dikkat!

Lens almadan önce mutlaka bir doktora danışın

Miyop, hipermetrop ya da astigmat gibi durumlarda kullanılsa da kişilerin sadece göz rengini değiştirmek için optiğe giderek reçetesiz lens alması oldukça yaygın bir durum. Unutulmamalı ki numarasız bile olsa kafanıza göre lens seçmek oldukça tehlikeli. Hatta gözlük kullanımından lense geçecek olanların da önce göz doktorlarına muayene olup doktorun vereceği karar doğrultusunda reçete yazdırması gerekiyor. Zira gözlük numarasıyla lens numarası hatta gözüne bağlı olarak lens çeşidi farklı olabiliyor.

Banyo yaparken, denize ya da havuza girerken lens çıkarılmalı
Banyo yaparken, denize ya da havuza girerken çıkarılmalı

Banyo yaparken, denize ya da havuza girerken lens çıkarılmalı

Lenslerin yapısı gereği mikrop kapmaya çok müsait olması, kolayca tahrip olup eriyebilmesi gözünüze ve gözünüzün en dış katmanı olan retinanıza geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar verebilir. Yüzerken yüzücü gözlüğü kullansanız dahi gözünüze su kaçma ihtimalini göz ardı etmemelisiniz. Eğer lenssiz hiçbir şey göremediğinizi düşünüyorsanız yüzerken kullanabileceğiniz numaralı yüzücü gözlükleri olduğunu unutmayın, bunlardan kullanabilirsiniz.

El hijyeninize mutlaka dikkat etmelisiniz

Aslında bu sadece lens kullanmanızı değil her şeyi etkileyen bir durum. Sonuçta ellerinizi her şey için kullanıyorsunuz ve vücudunuzun her yeriyle çokça temas ediyor. Gün boyu her türlü kirle, pislikle, mikropla temas halinde olduklarını da düşünürsek ellerimizin temiz kalması son derece önemli. Sadece tuvaletten çıkınca ya da dışarıdan gelince değil, gün boyu aklınıza her geldiğinde ellerinizi sabunlu suyla ve hatta mümkünse dezenfektan ile temizlemelisiniz.

Gözünüzde lens varken uyumamalısınız

Çok fazla ihmal edilen konulardan biri de aman ne olacak deyip üşengeçlik yapıp gece yatarken lensleri çıkarmamak. Hâlbuki uyurken lenslerin gözümüze batma, gözümüze zarar verme ihtimali çok fazla. Ayrıca lenslerin belli bir kullanım süresi bulunuyor. Bu süreyi geçirerek ihmalkârlık yapmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın